• sabahattin ali'nin ölümsüz eseri kürk mantolu madonna romanının tiyatroya uyarlanması hadisesidir.

kaynak

umarım iyi bir iş ortaya çıkarılmıştır.
  • yazmicam dedim kendimi tutamadım.
    çok kötü olmuş çok. yani kolay kolay biseyi boklamam hele işin içinde emek harcanan bisey varsa. hayatımda ilk defa bi oyunun yarısında çıktım. şimdi gelelim eleştirilere ;
    dün izmir fuar açık hava tiyatrosundaydi oyun. biz de arkadaşımla çok heyecanlanmistik oyunun izmire geldiğini duyunca. kadro iyi duruyordu. alper saldıran tuba ünsal (çok bayılmam kendisine ama şık bir maria puder olacağına inanmıştım). herneyse oyun zaten teknik aksaklıklar yüzünden geç başladı. dedik geç olsun güç olmasın. sercan badur çıktı yazar olarak ki kendisini güllerin savaşı nda beğenerek izlerdik. sagolsun mikrofona tüküre tüküre ve kısık sesle konuşmasından bi bok anlamadık dediklerinden. herkes çıt çıkarmıyor dikkat kesiliyor yine duyamıyor düşünün. bi de oyunculuğu o kadar abartı ve yapmacık geldi ki resmen rahatsız oldum. kardeş iyi misin sakin ol diyesi geliyor insanın. kitapta yazarın raif efendiyle ilk tanışması vs malum kitapta otuz sayfa falan geçiyordu o kadar uzatmışlar ki içime fenalık geldi. bir de çoğu kişi demiş ama lise müsameresi gibi kitaptan kesitler okumak nedir allasen. yani illa satır satır okumaya gerek yok. hele bazı cümlelerin ergenlerin instagram paylaşımı gibi kocaman projeksiyona yansıtılması cidden gözlerimizi kanatti.
    neyse sonra alpercim çıktı kendisini cidden severim o naif duruşu tam da raif efendi olmuş beğendim. sercan badur gibi tüküre tüküre ağzının içinden de konuşmadi oh be dedik. sonra heyecanla beklediğimiz maria çıktı ortaya. kitabı okurken gözümde canlanan zerafet dolu kadın olmuş sana erkek fatma. bide tuba ünsal gerizekalisi kendince aksan mi yapmış napmis acayip bi konuşması vardı. ya sinema olsa almanca konuşun alt yazı gecin de türkçe konuşup alman aksanı nedir cidden. sinirlerim bozuldu izlerken. sonra malum keman çaldığı ve raifi selamladıgi yerde türkçe şarkı söylemeye başladı ajdjfjjff. olum kadın alman lan alman. şarkıya gerek yok sadece keman çalsa (ki o da playback) kafiydi. davranışları o kadar itici o kadar olmamışti ki kitabı okurken gözümde canlanan kadını hatırlamam için kitabı tekrar okumam lazım. maria puder evet feministti ama öyle erkeksi tavırları gözümüzü ve kulagimizi yirtarcasina değildi.. sonra ara verdi oyun saat zaten olmuş 11. çıktık oyundan. en kötü sinemalarda bile bitmeden çıkma huyum yoktur ama daha fazla dayanamadık. teknolojik imkanlardan yararlanmak için ruhu mahvetmisler. tamamen popülarite ve ticaret amacıyla güzelim eseri mundar etmişler. hakkını veremiyorsanz ellemeyin kardeşim ya. eski otantik bi dekor olsaydı bi derece demir yığını estetikten uzak bir dekor vardı. ses sistemi de kötüydü. yani neresinden tutsan elinde kalıyor maalesef.. izlemeyin izlettirmeyin azalarak bitsin..
  • tiyatro oyununu başarısız buldum. hisler asla geçmiyor.
  • muhtemelen sezen aksu'nun muhteşem şarkısının çıkmasına vesile olan olay. veda şarkısı sanırım bu proje ile ortaya çıktı.
hesabın var mı? giriş yap