şükela:  tümü | bugün
 • okuma gereği bile duymadım . belli birşey var ki bu devlettte yaşayan herkes devletin kölesidir . kürtlerin vergileri daha mı az , batıda benzin 1 lira mı , orada ötv yok mu , orada saltanat yok mu
 • okul yakan orospu çocuklarının dövlet bize tiyetrö eçmiyör diye ağladıkları başlık. sahtekar köpekler sizi. gidin yengelerinizi sikin siz neyinize tiyatro.
 • sırf ekonomik üretimden yola çıkılarak varılamayacak analiz. daha 19. yüzyıl bitmeden osmanlı imparatorluğu'nun kşi başına düşen geliri en yüksek bölgeleri haritalarında da benzer durumlar sözkonusu.

  türkiye cumhuriyeti'nden bambaşka bir rejimle, ekonomik vizyonla ve bambaşka bir ortamda hayatını sürdüren ülkenin de en gelişmiş yerleri istanbul ve çevresi, izmir ve çevresi, beyrut ve çevresi, adana ve çevresi gibi belirli gelişme bölgeleriydi, gerisinde değil sanayi devrimi anlamında, osmanlı imparatorluğu'nun geri kalmış ortamına göre bile pek bir üretim yoktu.
  ha devralınan bu mirasın üzerine ne yapılmıştır neden yapılmıştır ayrı bir konu da buradan oraya varılmaz.
 • kardeşidir dışında mantıklı seçeneği olmayan soru. kölelik ve sömürgelik kısmı anlayabilmiş değilim. bu ve benzeri düşünceleri ortaya atan insanların tek amacı bu bölünmeleri desteklemektir. kürt-türk ayrımı yapan herkes bu saçma savaşın çirkin bir parçasıdır bana kalırsa. bu kadar göz dikilen topraklarda yaşamıyor olsaydık ne kürt ne türk meselemiz olurdu ki komik olan bunu hala idrak edemeyip sömürgeliğe kadar sorgulama gereği duyan zihnisinir tiplerdir. konu basit; parçala ve böl.
 • çalıştığım dört şirketten ikisinin patronu kürttü. türkiyedeki tüm etnik gruplar eşit yurttaştır. kimimiz efendi, kimimiz köle.

  tanım: algı karmaşası yaratma çabasında olan soru cümlesi.
 • "sistematik yoksullasmaya mahkum edilmis" derken yazar ne kastettigini daha iyi aciklarsa belki ciddiye alip okuyabilecegimiz iddiadir. turkiye cumhuriyeti oncesinde kurdistan zenginlikten tasan, herseyi bol mekandi da tc caldi mi nedir olay? eger diyorsan ki yeterli yatirim yapilmadi o konuda tartisabiliriz. cogu konuda yatirim yapilmaya calisildi aslinda (90'lara kadar turkiye tarihinin en pahali projesi olan gap bunun bir ornegidir) fakat okumus kesimi bir turlu oraya gitmeye ikna edemedi tc orasi gercek. zaten pkk yuzunden de yapilan yatirim batidaki masrafinin 5 kati oluyor malum surekli is makineleri yakildigindan. haliyle nefretiniz gozunuzu kor etmesin, bir soluklanin ve objektif olarak olaylari yorumlamaya calisin.
 • vay anasına ya ajitasyonun bini bin para. gel büyükşehirlere bakalım kürtler yoksul mu ? istanbulda izmirde ankarada kürtlerin durumuna bir bakalım. onlarda zengin çok. eee sonuç ? yine terör yine terör. kürt türk kardeş değildir. kürt problemlidir, ilginç bir şekilde de bu problemli yapıda devam etmektedir. hapishanelerin yüzde kaçı kürt yüzde kaçı türk gidin sorun. ekonomik sıkıntı değil bu, problemli barbar yaşamın getirisi.
 • kardeşlerimi üzecek olan sorudur. lakin madem sorulmuş biraz irdelemek gerekiyor.

  bir çocuk sahibi çerkes bir babayım. ikinci çocuğum allah izin verirse ocak ayında dünyaya gelecek ve inşallah bu iki evladıma sağlıklı bir gelecek sağlamak için yaşayıp gideceğiz. beş, sekiz, on yada daha fazla çocuk dünyaya getirmek gibi bir düşüncemiz yok, çünkü o kadar çok çocuğa (ailemizin şu anki maddi, manevi durumu ile) sağlıklı bir gelecek sunabileceğimize inanmıyoruz. istiyoruz ki iki evladımız alacakları eğitim ve çeşitli imkanlarla başarılı, üretken insanlar olsunlar.

  kimse köle değil aslında ama türkiye'nin adaletsiz ve işçiyi korumayan düzeni yüzünden insanlar köle gibi karın tokluğuna çalışmak zorunda kalıyor. kimi aileler gelecek imkanı sunamayacakları on çocuk yaparak çocuklarını bu kölelik düzeninin kucağına atıyorlar.

  söz konusu soruya biraz da bu çerçeveden bakmak gerek fikrimce.
 • duyan da hiç kürt cumhurbaşkanımız, başbakanımız, bakanımız, generalimiz olmadı sanacak. nasıl bir aşağılık kompleksidir anlamadım gitti.
 • kardeş kardeş yaşayacaktık. mağdur oldukları konularda mutlaka uzlaşacaktık. ama bunların bir kısmı toprak dedi, özerklik istedi. dağa çıktı, kurda, kuşa yem oldu.