• thkp-c kökenli olup da bana oldum olası sempatik gelen tek grup. nedenini bilmiyorum. tanıdıklarım genellikle akıllı ve düzgün adamlar/kadınlar olduğu için olabilir. ama kurtuluş'tan da birkaç dingil tanıdığımı şu an hatırlamış olduğumu düşünürsek, kendisini "kürt solu" filan saymayıp da daha 1970'lerin erken yıllarından itibaren kürt meselesine gereken hassasiyeti gösteren iki hareketten biri (diğeri de "biz" idik zaten!) olduğu için de olabilir. diğer örgütler de kürtler yok demiyordu ama misak-ı millî'yi içselleştirmişlerdi. devrim olacak, ankara'ya komünistler yerleşecek, kürtler de otomatikman kurtulmuş olacaktı, o kadar.

1980 öncesi ksd (kurtuluş sosyalist dergi'nin kısaltması) ya da kurtuluş olarak anılan, sonrasında bir ara adları tkkkö (türkiye ve kuzey kürdistan kurtuluş örgütü) diye geçen ama genellikle sadece kurtuluş diye anılmaya devam eden bu gelenek bugün bazıları troçkist olan birden fazla grupta/partide yaşıyor sanırım. 1980'lerde kıran kırana kadın sorunu ve sosyalist demokrasi tartışırlardı kendi içlerinde, ben de dergilerinden (yeni öncü, yeni aşama, sonra bir de haftalık gazete çıktı adı neydi) izlerdim. böyle böyle memlekete bissürü feminist, bissürü de troçkist kazandırdılar işte. ama ne demiş eskimolar, ortaya çıkma vakti gelmişse, engel olamaz ona kimse...**
  • kendileri hakkında neden çıktıklarını aşağıdaki gibi izah eden dergi.
    http://soldiyalog.com/kurtulus/443.html

chp nin de ve bu arkadaşların chp ye bakışının da halen değişmemiş olması da ayrıca dikkat çekici.
hesabın var mı? giriş yap