• gaziantepte cagdas baklava salonunda tanistigim tadina doyulamayan muhtesem bir tatli hemen her yerde denedigim ama asla o tada ulasamadigim cilgin bi baklava...
  • bir ozelligi de dayanikliligi oldugu kadar hafifligi olan baklava. bir nevi light baklava. bir turev olarak mute$ebbis baklavacilar kakaolusunu imal ettiler. denenmelidir.
  • şerbet miktarı daha az olmasına rağmen hazırlanan şerbet yoğunluğu (briks) daha fazladır. bu nedenle vıcık vıcık bir kıvamda olmamasına rağmen yeterince tatlıdır. bir adedi bile şeker ihtiyacını fazlası ile karşılamaktadır. fakat kuru baklava denmesinin sebebi, şerbet durumu ile alakalı değildir. hatta toplumda genellikle "şerbeti dökülmemiş baklava" olarak bilinir fakat bu bilgi yanlıştır.

kuru baklava aslında, içeriğinde kaymak kullanılmayan baklavadır. kaymaksız olduğu için daha geç bozulur. günler sonra yenildiğinde bile, çıtırlığını kaybetmiş olsa bile aynı lezzeti verir. şehirdışına hatta yurtdışına götürmek için tercih sebebidir.

ayrıca içerdiği fıstık miktarı da daha fazladır. kibarlık edilip ısırıldığında ağız kenarı, üst baş, her yer fıstık olur. o nedenle tek parça halinde ağız içerisine yerleştirilip, çiğnemeye başlamadan önce ağız içi salgılarının harekete geçmesi beklenir. o salgılar ile birlikte baklavanın tadı yayılmaya başladıktan sonra çiğneyerek devam edilir.

benim de canım çekti şimdi durduk yere.
  • londra hyde park'ın karsısındakş lubnan donercilerinde bulunabilecek tatlı. hosta doneri kıvamında doner de yemek mumkun oluyor bu mekanlarda
  • kuru baklava harici baklava yiyemeyen biri olarak yazıyorum bu entryi.

daha az şerbet içermesi, daha fazla fıstık içermesi ve kaymak içermemesi kendisini en cazip baklava yapıyor benim için. iyisini bulmak da çok önemli. iyisi olunca, kıvamı da tam yerinde olunca yeme de yanında yat.
  • fevkaledenin fevkindedir. lezizdir. baklava sevenlerin kesinlikle tapacağı sanat eseridir. zira bunu icat edene ve iyi yapana ahçı falan denilmez dense dense sanatçı denir.
  • ankara'da camuzoğlu başta olmak üzere bilimum iyi baklavacılarda satılan dehşet güzel bir baklava. farklı bir şerbetle yapılıyor sanırım. yapıldıktan sonra da kurutuluyor ve böylece diğer bildiğimiz baklavaya göre çok daha uzun süre dayanabiliyor.
  • ramazana hazırlık marketlere gelen ürünleri çok seviyorum. kutu içinde şerbeti dökülmemiş hazır baklavalar da her sene bu zamanlar geliyor.
    marketin önünden geçerken kuru baklavanın afiş üzerinde resmini görünce hemen koştum içeri; ama ürün gelmemiş. köyde maalesef böyle. afiş ürünleri gelmiyor.

ilk gün şehirden alışkanlık istediğim bir ürünün markete geleceği haberini görünce o gün saat 9'da market kapısı anahtarla açılırken kapıdaydım. gerçi kapıda tek başıma beklerken işkillenmiştim durumdan, normalde diğer azılı kadınlarla birlikte birbirimizi kollayarak kapıda bekliyor olmalıydık. oysa eminim ki aynı saatlerde şehirlerde marketler önünde o kapının açılmasını ve yalnızca birkaç adet gelen o ürünü bir an önce alma azmiyle bir sürü kadın bekliyordu. köylerde böyle hırslar yok. sabahın 9'unda benden başka markete giren de olmuyor zaten. ben de sütçüden süt aldıktan sonra uğruyorum öyle.
    ürün kapma telaşı ve insan kalabalığı olmayınca marketler pek bir tatsız, fiyatlar almış başını gitmiş. insanlar artık markete de gitmez olmuş.
hesabın var mı? giriş yap