• bir yemek kaşığı yiyin, dertleriniz son bulacaktır.
  • antin kuntin şeylerle uğraşmayın. eczaneden 'kuru öksürük' ilacı alın.
  • reflünüz olabilir. bunun tedavisiyle öksürükten kurtulabilirsiniz.
  • öncelikle problemin kök nedenine inmeye çalışın. yani öksürüğün neden olduğu etmenlerin üzerine gidin. bunu da tabi tek başınıza yapmayın, iyi bir göğüs hastalıkları uzmanına muayene olun. akciğer röntgeni, solunum fonksiyonu testi, kan analizi gibi tetkikleri yaptırın. ama muayeneyi asla ertelemeyin, bu kuru öksürüğü ihmal etmeyin.

kuru öksürüğün nedeni pek çok problem olabilir. ilk akla gelenleri listeleyecek olursak; reflü, astım-alerjik rinit, aşırı sigara tüketimi, bronşit, koah, sinüzit, kanser. herkesin az çok aşina olduğu üzere bu bahsettiğim tüm rahatsızlıklar hastanın yaşam kalitesini düşürecek nitelikte ciddi sağlık problemleridir, iyi bir uzman dr elinde takip ve tedavi gerektirir.

semptomatik tedavi anlamında ise kuru öksürüğü kısmen baskılama amaçlı bol bol ılık sıvılar, özellikle bitki çayları, keçiboynuzu pekmezi yada zencefil-karabiber-bal karışımı tüketin. kendinizi soğuktan, terli ıslak kıyafetlerle dolaşmaktan, aktif olmasa bile pasif sigara içiciliğinden, tozlu-akarlı ortamlardan mümkün mertebe koruyun.
  • içiniz.

(bkz: ebegümeci)
  • eliniz ile ağzınızı kapatın,özellikle kalabalık ortamlarda.
  • ayva yaprağını kaynatıp içeceksin. maksimum 2 güne iyileştirir
  • limon. kesin çözüm.
  • ayva kabuğu abicim, bildiğin ayva kabuğu.

icine öyle antin kuntin şeyler katmaya hiç gerek yok. ayva kabuklarını güzelce soyuyorsun. orta buyuklukte bir tencereye su doldurup, kabukları içine atıyorsun ve ocağın altını harlı şekilde yaktıktan sonra, tencereyi bu ateşin üstüne koyuyorsun. fokur fokur kaynadıktan sonra da ben diyeyim 10 dakika, yine ben diyeyim 15 dakika kaynatmaya devam ediyosun. sonra ocaktan alıp bir süzgeç yardımı ile arı/duru bir su elde ediyorsun. zamandan bağımsız olarak da zırt pırt bunu tuketiyorsun.

artık geçmiş olsun diyebiliriz. zira; elinin altında bu sıvı varsa, öksürüğün geçmiş demekdir. bu kadar net!
  • kuru öksürük bir hastalık değil semptom olduğu için doktora gidin. kuru öksürük geçirilmez, altında yatan şey geçirilir.

adam ilaç yazmış buraya ya.
hesabın var mı? giriş yap