şükela:  tümü | bugün
 • fındık, fıstık, leblebi vs... gibi yemek dışında yenilen yiyecekler.
 • (bkz: kuru yemiş)
 • (bkz: çerez)
 • (bkz: guru yemiş)
 • cok yiyince kulak bolgesinde siskinlik yapan yiyecekler.
 • egelilerce "kabuklu yemiş".
 • bir kuruyemiş tabağından sırasıyla önce şamfıstıklar, bademler, fındıklar, fıstıklar vs. gider. en son beyaz leblebiler ve ayçekirdekleri kalır. benzer şekilde belli bir yaşa kadar evlenmemişseniz, kalan beyaz leblebiler ya da ayçekirdekleri ile idare etmek zorunda kalırsınız. ya da olur da bir fıstık bulurum umuduyla tabagi karıştırır karıştırır durursunuz... -- sibel sezer
 • içlerinde en karizmasi şam fıstığıdır.
 • satıcılarının "110 gram şundan 236 metre bundan 56 hektolitre de bundan...*" gibi bilim adamı numaraları yaptığı eğlencelik gıdalar. deney yapıyolar sanki...
 • kuruyemişler ve faydaları:

  badem
  beden ve zihin yorgunluğunu giderir. böbrek, mesane ve tenasül yollarındaki iltihapları giderir. baş ağrısı karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletir.

  fındık
  vücuda kuvvet verir. kalp rahatsızlıklarının en önemli nedeni olan yüksek kolesterolün düşürülmesinde en önemli ilaçtır. (%25.2 oranında)insan vücuduna yaralı kalsiyum, demir, karbonhidrat, yağ ve çinko ile metabolizmayı düzenler, kemiklerin gelişmesini sağlar. e vitamini açısından zengindir. kansızlığa karşı koruyucu etki yapar. kanser yapıcı etmenlerin oluşmasını önler ya da oluştuktan sonra onları etkisiz hale getirerek vücudu korur.

  antep fıstığı
  antep fıstığında kolesterol yoktur. kandaki kolesterol seviyesini düşürür. koroner kalp hastalığı riskini azaltır. antep fıstığı, protein yönünden 2 kat, fosfor yönünden 4 kat etten daha üstündür. ince bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler.

  yer fıstığı
  vücudun gelişmesini sağlar. beden ve zihin gücünü arttırır. göğsü yumuşatır. öksürük söktürür.

  kabuklu yer fıstığı
  içeriğinde sabit yağ ve proteinli maddeler vardır. böbrek ve safra kesesi ağrılarını hafifletir.

  beyaz leblebi
  mide suyunu çekmede ve zayıflamak isteyenler için açlıklarını bastırmada önemli bir işleme sahiptir.

  sarı leblebi
  hammaddesi nohuttur. vücudu kuvvetlendirir. anne sütünü arttırır.

  ayçekirdeği
  ayçekirdeğinin içeriğindeki yağ damar sertliğini giderir. kalp, sinir hastalıklarını önler. bol e vitamini ve protein içerir. cinsel gücü arttırır. iktidarsızlığı önler.

  kabak çekirdeği
  mükemmel bir kurt ilacıdır. günde çocuklarda 10–15 adet, büyüklerde 20–30 adet kabak çekirdeği yenmelidir. tenya solucanlarını gidermek için de kabak çekirdeği iyi bir ilaçtır.

  mısır
  yüzde 18,3 gibi yüksek oranda lif içerir. mısırın içeriğindeki yüksek karbonhidrat enerji seviyesini yükseltir. içinde protein, kalsiyum, demir, fosfor, a vitamini bulunur.