• bir taraf tümüyle silinsin, diğer taraf ödensin diyor.
    şimdi şöyle,

bizim memlekette bu kredi doğru dağıtılmıyor, bu çok önemli.
    1. gerçekten ailesi yoksul olup alanlar da var,
    2. ailesinin maddi durumu gayet yerinde olup alanlar da var.
    3. maddi durumu yetersiz olduğu halde, buna başvurup alamayanlar da...

kısacası uygun bir dağıtım söz konusu değil.

madem bunu ihtiyaç sahiplerine uygun dağıtmayı beceremeyip insanları mağdur ediyorsun (3.), o zaman bunu geri alırken veya silerken bu yaptığın hatayı ikinci kez yapmayıp, adaleti sağlamalısın.

o da şöyle;
    krediyi dağıtırken gerçekten hakkaniyetle araştırıp , ihtiyacı olana verilmeli.
    alırken veya silerken de ödeme imkanı oldukça sıkıntılı bireyler yine hakkaniyetle araştırılmalı ve ona yönelik uygun bir çözüm getirilmelidir.
    ne tamamiyle silinsin. ne de alınsın. eğer silinecekse maddi imkanı iyi olanlarınki silinmesin, diğerlerine de akla ve vicdana uygun bir çözüm getirilsin. dediğimiz gibi alınırken de aynı durum gözetilmeli. sosyal devlet olmanın hakkı verilmeli. maalesef bundan çok uzağız.
  • devletin kyk borçlarını silmesi ile ahmet'in mehmet'e olan borcunu silmesi arasında hiçbir fark yoktur. ikisi de mehmet'e olan borcun başkaları tarafından silinmesidir ve kabul edilemez. borcu olanlara yardım etmek isteyenler, bunu bağış yoluyla ayrıca yapabilirler.
  • vergi borcu silinmemeli. kimden ne sekilde olursa olsun. adalet geregi boyle olmasi gerekir. ote yandan, mezun olanlar hemen is bulamiyor. makul olcude, yeni mezun genclerimizi magdur etmeyecek sekilde geri odeme sekli degistirilmeli. ne dilenciligin geregi var silinsin diye, ne de biz odedik siz de bizim gibi hemen odeyin taam mi diyerek 'oc' duygusuyla hirs yapmaya gerek var.

zenginlerin vergi borcu siliniyor evet, bu zaten suctur. bence oturakli bir devlette asla boyle birsey olamaz. vandalliktir, halkin parasini gasp etmektir, yanlistir. bir yanlisi kullanarak diger yanlislar dogru olmaz.
  • sen bankadan kredi çekip daha sonra bankaya ödemek istemiyorum silinsin diyebiliyor musun? buda aynı hesap, geri ödeyeceğini bile bile aldın şimdi silinsin diyorsun kafana silah mı dayandılar? zorla mı verdiler bu krediyi sana?
    ha şunu diyebilirsin, şuan işsizim iş bulduğumda yavaş yavaş ödeyeceğim. devletin bunu yapması gerekir.
  • ayip edersiniz
  • borcun tamamını değil de faizinin silinip tekrar yapılandırılmasını isteyenlerdenim.

dün de elime vergi dairesinden tebligat geldi, öde şu borcunu diyor. ben yapılandırma bekliyorum diye cevap yazsam mı acaba?
  • bizimkisi gibi bir ülkede öğrenci böyle bir yola başvuruyorsa zaten hayatının en büyük hatalarından birini yapıyordur. düzgün bir iş bulma süresi yıllar sürebiliyor. nasıl ödeyeceksin?

hadi bir hata yapıp aldılar benim gibi. gördüğüm kadarıyla insanın belini ciddi anlamda bükebiliyor bazen. bence silinmeli ki insanlar önlerini görebilsinler. en azından makul bir yapılandırma getirilmeli.
  • ben ödedim ama silinsin başkaları ödemesin.. öğrenciliği zor geçen bir çocuk bile ödemek zorunda kalmasa ben sevinirim.
  • gecmis yillarda “hocam odev vermistiniz” diyen kitledir.
  • hiç almayanlardan bahsedilmemiş bile. önünü gören, mezun olunca hemen iş bulamam ödemem zor olur diyen benim gibileri almadı.
    almadı ama rahat da okumadı. ben şahsen çalıştım arkadaşlar. çalışan çok arkadaşım vardı. kıt kanaat bitirdik. bu süre zarfında hem ailesinden para alıp hem de gizli kredi çeken arkadaşım da oldu, kyk parasını biriktirip mezun olunca araba alcam diyip gerçekten araba alan da oldu. şaka gibi...

silinmesini istemiyorum ancak ödemeler daha insani yapılandırmalarla düzenlenebilir ya da faizler minimum seviyeye çekilebilir. ancak borç alıp "ödemeyeceğim" demek asalaklıktır. borç aldın sen ve bilerek aldın. mecburdun ya da değildin ama o aldığın borçtu
hesabın var mı? giriş yap