• yine oldu! uzun zaman sonra yine aklıma geldi bu filmi seyrettiğim. ya arkadaşım ben kötü film seyrettim de ...böylesini ya neyse ben bir şey demiyorum daha fazla filme dair. ama neden ben unuttum sanırken belirli aralıklarla aklıma gelir ki bu filmi seyrettiğim gerçeği hey allam ya!
  • --- spoilerımsı trivia ---
    bu filmde moran atias tarafından canlandırılan mater lachrymarum aslında inferno'daki, ana karaktere duduşlarıynan büyü çeken hatundur ve ania pieroni tarafından canlandırılmıştır. dario argento, karakteri tekrar ania pieroni'nin oynamasını istemiş ama pieroni, beş çocuk sahibi bir ana olduğunu belirterek reddetmiştir. tabii asıl sebep, aradan geçen otuz yılda kendisinin inferno'daki taşlığını über derecede kaybetmesi, hem de aktrislikten elini eteğini çekeli yıllar olmasıdır.
    --- spoilerımsı trivia ---
  • dario argento'nun suspiria'yla (1977) başlayan ve inferio (1980) ile devam eden film serisinin final özelliği taşıyan 2007 tarihli son filmi. kısaca bu filme fazlasıyla gecikmiş bir devam filmi denilebilir. çünkü suspiria'yla anlatılmaya başlanan üç güçlü cadı kızkardeşin hikayesi bu filmle son bulur. bu filmde ise son cadı olan mater lachrymarum'un (the mother of tears) hikayesi anlatılıyor. bir mezarda bulunan emanetler sayesinde yeniden canlanıp güçlenmeye başlayan mater lachrymarum, roma'da bir coven kurarak şehirde birçok cinayet, intihar ve felakete neden olur. ancak birçok maceradan sonra daha önce bu cadılardan biriyle savaşıp onu yenmiş olan iyi bir beyaz cadının kızı olan asia argento sayesinde nihai olarak yenilir. böylece trilogy de tamamlanmış olur.

işin enteresan tarafı bu film suspiria ve inferio'nun başarısına ulaşamamış ve eleştirmenler tarafından önceki filmlerin aksine yerden yere vurulmuştur. şahsen suspiria ve inferio'yu seyredip çok beğenmemiş biri olarak ben bu filmi beğendim. insanın gözüne sokularak verilen abartılı ölüm sahneleri, ketçapı andıran ve oluk oluk akan kanlı görüntüleriyle tipik bir dario argento filmi işte. ayrıca 2007 yılında çevrilmiş olması da filme artı katan unsurlar. çünkü önceki filmlerdeki kötü oyunculuklara ve modası geçmiş sinematografiye odaklanmaktan filmden zevk alınamıyordu. bu film ise çok daha modern ve gelişmiş. ha iyi bir film mi? değil. peki suspiria ve inferio çok mu iyi filmler? bence değiller. ancak la terza madre'nin dario argento ve onun tarzını sevenleri hayal kırıklığına uğratmayacağı da kesin.

https://www.imdb.com/title/tt0804507/
    https://www.rottentomatoes.com/…rs_the_third_mother

seyretmek için:
    https://webteizle2.com/…altyazi/the-mother-of-tears
  • hakkındaki kötü eleştiri yoğunluğuna rağmen, dahil olduğu the three mothers üçlemesinin ikinci filmi inferno'dan daha iyi olan; suspiria'daki sanatsallığın eksikliği, asia argento'nun yer yer kötü oyunculuğu ve bazı sahnelerde gereksiz sapkınlıklar dışında fena olmayan bir dario argento filmidir.
  • 2007 yapımı olmasına karşın 80' ler tarzında çekilmiş film.

bu tercihin nedeni diğer entrylerde de belirtildiği üzere üç filmin son halkası olması yüksek ihtimalle.

o plastik makyajlar, abartılı kesikler, fışkıran organlar, çıplaklık, kamera açıları, kötü görsel efektler...hepsi 80' ler korku sinemasından fırlamış gibiler.

yapım yılına bakmasa kimse bu film 2000 sonrası çekilmiş demez. belki doku kaybolmasın istenmiş lakin bu sefer de hikaye ve gerilim çok gerilerde kalmış. nedendir bilinmez çok kötü dublajlar da bonusu olmuş işin.

asia argento gibi bir afet bile yetmemiş filmi kurtarmaya. ortaya vasat bir old school iş çıkmış.
  • 3 anne triolojisini tamamlamak için izledim. elbette aradaki zaman farkı 15 yıl olması ve de çekim atmosferinin çok fazla gerçek dünyaya aitliğinden kaynaklı konsantre olamadım. keşke bu son film de 80lerde çekilseydi ve 3leme o zaman tamamlansaydı. cadılar bir avuç hipiydi ve bu oldukça komikti.
    filmin sonunda diyorum ki, iyi ki kendime meslek olarak arkeloji ya da müzecilik gibi bir şey seçmemişim. ay yanlışlıkla bulduğun mühürlü kutuyu açıp tılsımı yüzüğü yok efendim heykeli çıkarıp masana koysan vay haline dünyanın başına binbir çorap örülüyor.

üçleme içinde en iyiden kötüye sıralasam en çok suspiria, sonra inferno ve de en son bu gelir. yani inferno'da da bırakılabilirmiş.

filmin özeti :
    --- spoiler ---
    bu sonuncu cadı bu filmde ifade edildiği üzere aralarında en kötüsüymüş. roma'da bir mezar kazarken bir tabut ve kutu buluyorlar ve kutuyu bulan din adamı meseleyi önemli bulup müzeye yorumlanması için yolluyor. müzede çalışan iki meraklı kız da ki biri sara kutuyu açınca binbir türlü şer yeniden romaya bulaşıyor. kutuda bir kumaş parçası ve 3 heykel var. bir de sara'ya kafayı takmış maymun var. kızlardan biri ölüyor ve sarah kaçarak kurtuluyor. gördüklerini polise anlatınca, polis bundan şüpheleniyor ve izlemeye başlıyorlar.
    sonra devreye çeşitli din adamları, simyacılar, medyumlar,ruhlar, müritler vs girecek. çatışmalar, dövüşmeler, kaçmalar, kovalamalar.. aslında bu son film öncülü 2 filmdeki konuları da birbirine bağlıyor. misal inferno'daki kitap ve mimar meselesi yeniden gündeme gelecek. bu simyacı mimarın roma'da mater lachrymarum için yaptığı eve gidilecek.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap