• yamulmuyorsam wham zamanı

her yilbasi dönemi klasiği..

kıtiptiyoz bir kilple 80'lere alkış tutuyoruz ve geçen seneye küfrediyoruz..

last christmas
    i gave you my heart
    but the very next day you gave it away
    this year
    to save me from tears
    i'll give it to someone special

arkasından new year's day çalmayan dj'leri dövüyorlarmış
  • şuracıkta noel'e kalan birkaç günden anladım ki, 20 çeşidini kafamıza vurmayana dj de demiyorlar.

şarkıdan anladığım su, bunlar noel heyecanı filan bir gecelik bir ilşki yaşamışlar. ama michael işi ciddiye almış, öbürü tek gecelik muamalesi yapmış.

michael'ın can acısı geçmemiş ama işin üzerinden bir sene geçmiş. hala dönüp diyor ki, bak bu sene sana kalmadım, değerimi bilene vericem diyor. resmen öyle diyor.
  • tek sevdigim noel sarkisi olma ozelligini tasimasinin yanisira, gizli bir hikayesi vardir. george michael, henuz klozetten cikmadigi o karanlik yillarda yazdigi bu sarkida, sonradan anlayacagimiz gibi, wham'den grup arkadasi andy'ye asik. bir noel partisinde andy'e aciliyor. andy once mirin kirin ediyor, "abi careless whisper'da da belirtmistim, i'm never gonna dance again. hem mubarek gunde gunaha girmeyelim" diyor. ama o da corci'ye karsi bos olmadigi icin, "bir deneyelim ama bottom yapmam, ustte ben olurum haberin olsun" diyor. partide bu ikisini goren kisiler, aninda andy'nin gey oldugunu ortama yayiyor. olsebep andy, ertesi gun corci'ye "kusura bakma corci, bu boyle olmayacak, bu is bana gore degil" diyor, corci de kirik kalbini eline alip bu sarkiyi yaziyor. videoya da bakinca goruyoruz ki, corci'nin asil asik oldugu kisi, decoy olarak kullandigi kizin yanindaki cocuk, yani andy. kiza bakar gibi yapip surekli onu kesiyor dikkat ederseniz.
  • an itibari ile nereden geldiği bilinmedik bir dürtü ile gece gece mırıldandığım corc maykıl şarkısı. sanırım eski şarkıların yegane güzelliği hangi zaman ve yıllarda yaşarsa yaşasın bir insan, yine de aklına bir an da gelip, mırıldanıp şarkının güzelliği ile insanın ruhunun neşelenmesine, gününe gün katmasına sebebiyet vermesi. (bkz: oldies always goodies)
  • bir christmas klasiğidir.

her sene bu zamanlarda dinleyip bir sene daha geçti moduna girmek lazımdır; ama allah kimseye george abimize verdiği acıyı vermesin. herkes sevdiğiyle mutlu olsun, amin.

o değil de aynı zamanda çok gay olan bir şarkıdır; ama varsın olsun yine de güzeldir.
  • oturduğum starbucks cafede şuan çalan şarkı. sanki anam babamla christmas kutlarmışız da ben şimdi ayrı düşmüşüm gibi burun deliklerimi sızlatmış, dudaklarımı büzmüştür. (bkz: gurbet)
  • dün itibariyle 30. yasini kutlayan, güzelim george michael sarkisidir. her yil aralik ayi gelince, noele kadar havada asili durur sanki bu sarki. almanlarin "ohrwurm" dedikleri, yani kulak kurdu diye cevirebilecegimiz, insanin kafasinin icinde bir kere calmaya basladi mi bir daha durmayan türden bir ezgidir. seveni oldugu kadar, nefret edeni de boldur ama bence gelmis gecmis en güzel popüler noel sarkilarindan biridir. yeni yil sarkisi degildir ama.
    buyrun burdan dinleyin.
  • bir ürün olarak nasıl "olmazsa olmaz" haline getirildiği ile ilgili pazarlama disiplinin ilgi alanına girmiş şarkı.

the sociology of annoying christmas songs

özet olarak 30 yılda şarkının 479 cover versiyonun yapılmasının sadece popüler olmasından kaynaklı olmadığı, yeni nesil tüketicilere de aktarılması için geliştirilen bir pazarlama stratejisi olduğu söyleniyor. yani, şarkıya materyalist ve duygusal bir dönüşüm süreci ile çeşitli sembolik anlamlar yükleyerek, tüketicilerin özel noel anlarını bağdaştırdığı vazgeçilmez bir şeye dönüşmesini sağlamışlar.

valla ben hep derim, bu pazarlamacılardan korkulur.
  • george michael'ın ani ölümüyle 2016/2017 yılbaşı partilerinin resmi şarkısı olmaya adaydır.
hesabın var mı? giriş yap