glass sealed

  • azimli
  • mülayim ama sempatik (536)
  • 2176
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

sır kapısı

bu dizinin öyle bir bölümü vardır ki, yanında antigoneymiş, oedipus rexmiş, bütün yunan trajedileri solda sıfır kalır. ben böyle bir vahşet, kan banyosunun böylesine rahatsız edenini daha görmedim. o olmamışlık, o kötü oyunculuk, o çekimler büsbütün geriyor insanı.

anlatacağım bölüm sırasında sürekli bir altyazı geçip, 16 yaşından küçüklerin programı izlememesini söylüyordu. (işte bir kasıcı öğe daha). hikaye şöyle: genç bir çiftin biri daha beşikte, biri de altı-yedi yaşlarında iki çocuğu vardır, anneanne de onlarla aynı evde kalıyordur. sonra bir gün genç kadın yine hamile olduğunu öğrenir, ama üçüncü bir çocuğa bakacak paraları olmadığı için aldırmaya karar verirler. anneanne onları uyarır tabi, allah rızkıyla verir, aman ha sakın öyle şey yapmayın, cinayet işlemeyin, allahın verdiği canı almayın tadında şeyler söyler, ama kimse onu sallamaz. bu sırada çocuklardan büyük olan da televizyonda sürekli kanlı bıçaklı filmler izlemektedir. bu ayrıntı öyle bir gözümüze sokulur ki, zaten ilerde altından bir pislik çıkacağını anlarız. yüce anneanne babayı yine uyarır, çocuğun yanında böyle filmler izleme diye, yine kimse sallamaz.

kürtaj günü gelir. evin kapısı kapanana dek anneanne kendini parçalar, yapmayın, etmeyin diye. giderler yine de. onlar gittikten sonra yaşlı kadın uyuyakalır. beşikteki bebek ağlamaya başlamıştır. annesinin bir kaç kez susmayan bebeğe şakayla karışık "seni kesicem" dediğini daha önce duyan çocuğun aklına parlak bir fikir gelir. evet, işte bundan sonrası türk televizyonlarında görülmemiş bir trajedidir. mutfaktaki ekmek bıçağını kapan çocuk, soluğu kardeşinin yanında alır. bir iki gergin saniyeden sonra bıçağı bebeğin boynuna saplar. biz de bunu görürüz. bebek öldükten sonra çocuk da gidip çamaşır makinesinin içine saklanır. anneanne hala uyumaktadır.

derken kürtajcı çift eve geri gelir. kadın, adama "aa, ben çıkarken çamaşır makinesini çalıştıracaktım, unutmuşum" der ve mutfağa gider. adam da küçük çocuğa bakmak için oturma odasına. bakar, bakakalır. anne de gelip durumu görür ve çığlığı basar. baba kan izlerini takip ederek mutfağa gider, ve çamaşır makinesinde haşlanmış çocuğu görür. bu sırada uyanan anneanne olayları görünce kalp krizi geçirerek ölür. iki çocuğunu kaybeden anne ise -burası çok korkunçtu- birden korkunç kahkahalar atmaya başlar ve delirir.

nasıl bir hasta ruhun elinden çıktığını anlamadığım bu bölüm, beni gerim gerim germiştir, hiçbir korku filminin başaramadığı kadar. üstelik de "kürtaj kötüdür" mesajını verebilmek için. başarılarının devamını ve hollywood'a transferini dileriz.

devamını okuyayım »
15.03.2004 01:03