• star wars'un kadin karakteri... diplomattir, alderan gezegeninden gelmedir, "help me obi wan, you're my only hope" diyen kişidir... reel hayatta asla görmediğim o saçiyla da star wars'un cidden çok çok başka diyarlarda geçtiğinin kanitidir...
  • genelde bi pms forever, bi nemrut hallerde olan bayandır. erkek fatma tavırları içinde bi prensestir. kızdırmaya gelmez, zaten kanda midichlorian var, yaman olur tersi.
    (bkz: leyla göktegezer)
  • geçen gün birisi bana "ya kızıl sakal, ağaç kabuğu gibi adamsın" dedi, aklıma gelen ilk şey bu prenses leia oldu. çok düşündüm zamanında, "nasıl bir kadındır bu, yada kadın mıdır bu, insan mıdır, leia hakkında kafamda bir tanım veya verebileceğim bir örnek var mıdır?" diye ama hep eksik kaldı cümlelerim, ta ki bu "ağaç kabuğu gibi adamsın" lafını duyana kadar. işte o an, benim aydınlandığım andır. prenses leia hakkındaki tüm açmazlarımı ezip geçtiğim andır. ağaç kabuğu gibi kadındır bu leia, işte bu kadardır. koskoca star wars ı türk filmine çeviren bu kadındır. saçlar adana burması, suratında bir gram meymenet yok, her daim pms, her daim menapozdur bu kadın. hep kendini bir bok sanmalar, sürekli bir gösterip vermemeler, laf sokmalar, burun bükmeler. garibim han solo buna gönül vermiş bir kere, peşinde koşturuyor bok görmüş sinek misali ama hatunda afra tafradan geçilmiyor ki. işi gücü bunun han solo'yu göt edeyim, lafı gediğine koyayım. ulan sana kim koysun be? adam belli kara sevdalı, aşktan gözü dönmüş, yoksa şu karıya yazacağına gider darth vader a yazar, şerefsizim daha çekici daha güzel. hiç olmazsa bir gizemi, bir albenisi var darth'ın. ya senin neyin var? bozmuş kafayı imparatorlukla, cumhuriyetle, bütün gün dır dır dır. seyrederken bile içimi kuruttun be kadın, ağaç kabuğu gibi kadınsın leia, işte o kadarsın benim nazarımda.
  • kol böreği saçlı hatun.
  • annesi çok güzel olan padme amidala ve babası çok yakışıklı olan anakin skywalker olmasına rağmen kendisi neden bu kadar tipsizdir diye düşündürüyor insanı.
  • olası spoiler
    luke skywalker'ın kesinlikle ondan daha yaşlı görünen ikiz kız kardeşi. carrie fisher dan başka aktirist yokmuydu o zamanlarda neden o oynadı hiç anlamadım kesinlikle bence bu role uygun değil fizik olarak.

luke ona kardeş olduklarını söylediğinde babasının darth vader olması hakkında hiç bir yorum yapmamış, hiç bir üzüntü belirtisi göstermemişti. belki diplomatlığında belki kazmalığından ama bu konu bu kadar es geçilmemi idi bence altıncı filimde.

olası spoiler
  • babasının masterim, abim dediği adama* asker arkadaşı gibi hitap eden kişi. master obi wan de, obi wan amca de, ne ööle lan.
  • star wars'u 1-2-3-4-5-6 şeklinde izleyen genç nesil hep şunu soruyor "annesi padme olan bir kız, bir prenses nasıl bu kadar çirkin olabilir?".
    sw böyle bir fenomen olacağı bilinmeyen bir filmdi ki başırısı filmin yapımcılarını bile şaşırtmıştır, bu sebeple oyuncuları tırttır.( sir alec 'i tenzih ederim(bkz: #292958) ve de harrison ford'u tabi).öyle natalie portman güzelliğinde, hayden christensen yakışıklılığında adam bulmak kolay mı?
    o sebeple leia böyledir, bikinisiz çekilmezdir.gerçi tipsizlikte bunun beteri vardır, o da kardeşi ablak luke'dur.
  • star wars episode iv a new hope'da kendisini kurtarmaya gelen luke'u odasinda ahu tuba pozuyla bekleyen prenses.
  • friends'in bir bölümünde ross'un, rachel'ın ısrarlarına dayanamayıp anlattığı fantazisinin baş kahramanı da olmuştur kendisi... rachel'ın dayanamayıp (!!!) anlattığı phoebe ise kocaman yuvarlak iki çöreği kafasının iki yanına yerleştirmek suretiyle bu fantaziyi canlandırılmıştır... kırıp geçiren bölümlerden biridir...
hesabın var mı? giriş yap