• v for vendetta ıngiltere'sinin yigit bulut'u
  • (bkz: erkan tan)
  • (bkz: roger allam)
  • (bkz: v for vendetta) karakteri. larkhill yerleştirme kampı'nın yöneticisi.
  • gerçek hayattaki(ve bizdeki) muadilleri görüldüğü yerde itlaf edilmesi gerektiği hissini uyandırırken roger allam filmde bu karakteri öylesine eşsiz canlandırmıştır ki ister istemez sempati duyulan kötüler kategorisine sokmuştur. o ses tonu, mimik ve vurgularla arka planda dario marianelli’nin müziğiyle akşam akşam londra’nın sesi’ni dinlerken insanı durduk yere afedersiniz faşist gibi puşt gibi bir şey yapar. a.b.d. tiksintisine ise diyecek söz yok.

"...duydum ki eskinin birleşik devletler'i tıbbi yardıma öylesine muhtaçmış ki iddiaya göre bize birkaç konteyner dolusu buğday ve tütün göndermişler. bir jest, diyorlar. iyi niyet göstergesiymiş... ne düşünüyorum bilmek ister misiniz? eh, şu an beni dinlediğinize göre istersiniz herhalde. bence kolonilerin, onlar hakkında gerçekte ne düşündüğümüzü bilmelerinin tam sırası. bence birkaç yüzyıl önce bizim için düzenledikleri o ufak çay partisi için ödeşmenin tam zamanı! diyorum ki, bu gece o rıhtımlara gidip amerika büzüşük dübürleri'nden gelen ne varsa üzerine sıçalım gitsin! kim benimle birlikte? söyleyin, hanginiz geliyor benimle?

hoşunuza gitti mi? "a.b.d."... "amerika büzüşük dübürleri." yani, başka ne denebilir ki? bir zamanlar her şeye, ama her şeye sahip bir ülkeydi orası. ama şimdi, 20 yıl sonra ne halde? dünyanın en büyük cüzzamlı kolonisi. neden? inançsızlık... izninizle tekrar edeyim, inançsızlık. başlattıkları savaş değildi tüm bunların nedeni. yarattıkları veba da değildi. hüküm'dü...

kimse geçmişinden kaçamaz. kimse hüküm'den kaçamaz. yukarıda tanrı yok mu sanıyorsunuz? bu ülkeyi gözlemiyor mu sanıyorsunuz? başka nasıl açıklanabilir? bizi sınıyor. ama biz onun testinden geçtik. bize düşeni yaptık. islington, enfield... oradaydım, her şeyi gördüm. mülteciler, müslümanlar, eşcinseller, teröristler... her hastalığın bulunduğu bu dejenereler...

gitmek zorundaydılar. güçten birliğe, birlikten inanca ulaşılır. ben tanrı korkusu olan bir ingilizim ve bundan çok gurur duyuyorum."

https://m.youtube.com/watch?v=flbpsyfbeos
  • bunun ülkedeki yansımaları epey fazla. kah jöleli oluyor, kah ver mehterici,
hesabın var mı? giriş yap