• line 6'in cikardigi vokal ve gitarlari direk bilgisayara baglayip yaninda gelen software ile super tonlar ayarlayip kayit yapmanizi saglayan usb'den baglanan, okudugum yorumlara gore fiyatina gore cok marifetli yeni kayit ve modelleme aleti...
    ozellikleri arasinda en begendigim ise line 6'in kendi kelimlerei ile aynen soyle: "full tone low latency monitoring regardless of recording software's buffer size"...
    software ile gelen amp modelleri arasinda line 6'in gitar icin ozel urettigi ve sekli haric gayet begenilen pod'un amp modellerinden guzel bir secki de mevcut.. pod'den farkli oalrak ayni destegi vokaller icinde vermesi, bence bu aleti kayit icin daha cekici hale getiriyor... ayrica her tur gitari da baglayabiilrsiniz (bass gitar icin de amp modelleri mevcut)...
    iki modeli mevcut toneport ux1 ve toneport ux2.. aralarinda giris-cikis ve teknik ozellikler bakimindan farklar var ama en belirgin farkalrdan bir tanesi de ux2'de iki adet uv metre olmasi ve bunlarla istediginizi kontrol edebiliyor olmaniz...
    fiyatlarina gelince.. ux1'i internetten 130 dolar civarinda, ux2'yi ise 200 dolar civarinda bulabilirsiniz.. sanirim fiyatlarina gore gayet basrili aletler... ama yine de denemeden konusmamak lazim...

para biriktirme icin yeni bir neden daa ortaya cikti...
  • gitar, bas ve vokal icin tasarlanmis oldukca kompakt bir ses karti. usb baglantisi ve basit bir kurulum surucusuyle calisip bilgisayara ekstra yuk bindirmeyen ve fiyatına oranla oldukca basarili soundlar iceren, update edilebilir presetlere sahip modelleme arayuzu. neve, avalon gibi mic preamplarinin simulasyonlari gercekten basarili.
  • line 6 ux-1 kullanan biri olarak düşüncelerimi söyleyebilirim:

öncelikle arkadaşlar fiyat/performans ürünü olarak zirve yapmış bir cihaz kendileri. (yıllar önce ucuzdu türkiye pazarında) ınput olarak bir adet enstrüman ve bir adet mikrofon girişlerine sahip. enstrüman kalın stereo jack mikrofon ise xlr giriş şeklinde. yanında da stüdyo kulaklığını direkt ya da dönüştürücüyle bağlayabileceğiniz kalın stereo output mevcut. gain oranını ayarlamanız için hem input hem de output için birer ayar düğmesi var. arka panelde ise eğer sahipseniz, ses sistemine ya da mikserinize bağlayabileceğiniz sağ-sol line girişleri, monitör girişi ve analog çıkışları var. görsel

teknik özellikleri

işin teknik kısmını kestirip atmış olabilirim fakat değinmek istediğim konu taşınabilirlik ve performans.

bir kere usb ses kartı küçük ve hafif. ben her seyahatimde gitar kılıfımın ön gözünde rahatlıkla taşıyabiliyorum. paket içeriği olarak pod farm 2 - ableton live ve sürücülerle birlikte kullanım klavuzu içeren 3 cd, 1 usb kablosuna sahip.

pod farm uygulamasını bilgisayarınızı otorize ettikten sonra aktif olarak kullanabiliyorsunuz. uygulama içerisinde çok güzel presetler olmasına rağmen birçoğu ücretli. preseti çalıştırmanıza rağmen içerisindeki kimi pre-amp kompresör gibi ara elemanlar pasif oluyor. bu durum aslında en ufak bir sıkıntı yaratmıyor çünkü içerisinde bulunan vst'ler ile kendi soundunuzu yapabilirsiniz ve abartmıyorum içerisinde çok güzel şeyler var. ister distortion amfileri, ister clean amfiler, reverb, chrous, flanger, wah pedalları ve birçok şey. istediğiniz ara elemanları tut sürükle şeklinde ya da çift tıkla kablo bağlantısı simülasyonuna aktarıyor, ayarlıyor ve sevdiğiniz tonu kaydedip kendi presetinizi yapabiliyorsunuz.

müzik işlerinde en önemli faktörlerden biri olan gecikme konusunda da başarılı bir kart. 48000 hz ve tabiri caizse abanılmış ayarlarda maksimum 32 ms'ye kadar gecikme söz konusu, bence gözardı edilebilir. pod farm'ın sekmesinden girebilinen tonedirect ayarlarında bunları kurcalayabiliyorsunuz.

ben hem gitar hem de mikrofon girişini aktif olarak kullanıyorum. mikrofon: condenser mikrofon + phantom powersupply üzerinden bağlı, müzik zamanı iki kanalı da aktif kullanabiliyorsunuz lakin oyun oynarken özgün ayar olarak gitarı öncelik aldığı için aktif kanalı sadece mikrofon seçerek oyunlarda da ses kartı üzerinden iletişim kurulabilmekte.

boyutunun kat kat üzerinde bir performansla beni pişman etmemiş güzel bir karttır severek kullanıyorum.
hesabın var mı? giriş yap