• iyilik veya kötülük yoktur. sadece güç vardır. ve onu (gücü) arayamayacak kadar zayıf olanlar vardır.

sözlerini sarf etmiştir.
  • harry potter serisinin yumuşak karınlarından bir diğeri. seri tamamen biri iyi biri kötü olmak zorunda olan iki kişi etrafında kurulmuş. zorunda olmakla yanlış anlaşılmak istemem, iradi bir iyilik-kötülük tercihinden bahsediyorum. mutlak iyiler, mutlak kötüler. biraz da habil ile kabil'in hikayesi gibi, düşman kardeşler çatışıp duruyor. fakat en baştan kimin iyi kimin kötü olduğunu bilip, iyilerin kazanması için dua ederken buluyoruz kendimizi. bu haliyle edebi olarak epey zayıf bir iş olduğunu düşünüyorum, çocuk kitabı deyip çocuklara hakaret etmek istemedim. ama çocukları konu edinen bir roman olması hasebiyle pal sokağı çocukları'nı harry potter'a tercih ederim; tam da bu yüzden, iyinin kötünün olmayışından dolayı efsane bir eserdir bence.

hele bir de garibim tom'u aşk iksiri sonucu doğmuşluktan dolayı kimseyi sevememek gibi bir yük ile malul etmiş ki rowling dillere destan. hem kötü hem güç peşinde hem de kimseyi sevemiyor. zor işler azizim. hoş belki de lord voldemort bu zorunlulukları fark ettiği için spinoza düşüncesine merak salıp "iyilik veya kötülük" yoktur diyebilmiştir.
  • --- spoiler ---

fantastik canavalar'ın 3. filmiyle anladım ki gelmiş geçmiş en güçlü büyücü lord voldemort'tur.
    grindelwald'ın yaptığı gibi diğer insanların içinde dolanmayı geçtim, millet korkudan adamın ismini telafuz edemiyordu.

filmin sonunda kaç kişi grindelwald'a saldırdı. bırak voldemort'a saldırmayı adam kaç yoldaşını katletti kimse sesini çıkaramadı g*t korkusundan. mürver asalı dumbledore bile başa baş anca kalabiliyordu reise karşı.
    --- spoiler ---
  • asa tutusuna ve sirlar odasinda cikan genclik haline (bkz: tom riddle) asik oldugum karakter. onun disinda harry potter da diger asik oldugum karakterler:

(bkz: oliver wood)
    (bkz: fred and george weasley)
    (bkz: victor krum)
    (bkz: severus snape)
    (bkz: lucius malfoy)
  • harry potter serisinin tek ana karakteri. bütün kitap serisi kendisinin geçmişte yaptığı ve gelecekte yapacakları üzerine şekillenir. kelli felli sözde dünyanın en iyi büyücüsü profesörlerin hayal edemediği şeyleri hayal etmiş ve gerçekleştirmiştir.

mutlak iyi/mutlak kötü ikiliğinde mutlak kötü olduğu için evlat olsa sevilmez. ancak belki de kitabın yazarının bile farkında olmadan harry potter evrenindeki her zerreciğinde kendisi vardır. bu açıdan, bu evrendeki açık ara en önemli karakterdir.
  • hp evreninin bana göre gelmiş geçmiş en güçlü büyücüsüdür.onun yaptıklarını kimse yapamamış, ölümsüzlüğe onun kadar kimse yaklaşamamış,koca bir dünyayı ismini anmaktan korkar hale getirmiş ve kitaplarda en güçlü büyücü olarak geçen mürver asalı(gelmiş geçmiş en güçlü ve yenilmez asa) dumbledoreye karşı yaptıkları düelloda yenilmemiştir.dumbledoreden bence daha güçlüdür ancak iş strateji kurma ve zekaya geldi mi orada dumbledore öndedir.ayrıca serinin en sevdiğim karakteridir.
  • harry potter evreninin en gerizekalı büyücüsüdür. acılı, sefil bir hayat çekmiştir. ruhunu parçalara bölmüş, bunu yapabilmek uğruna yapmadığı karanlık büyü, acı çektirmediği aile kalmamıştır. harry potter'a çattığı zamansa yaptığı büyü götüne girmiştir. o kadar hortkuluk, o kadar büyüye rağmen 71 yaşında ölüp gitmiştir. kafayı taktığı dumbledore ise 116 yaşında kendi ölümünü planlayarak bu dünyadan göçüp gitmiştir. voldemort bizlere şunu öğretmiştir: kontrolsüz güç, güç değildir.
  • harry potter evreninin en taşaklı büyücüsüdür. zor bir çocukluğu olmuştur, bazıları gibi tek derdi "benim odam yok yeaa" ya da "teyzem tatlıdan vermedi yeaa" değildir. 8 kişilik kyk erkek yurdunda 7-8 sene geçirmiş ve feleğin çemberinden geçmiştir. dumbledore önünde diz çöküp tövbe eder. maçası yemediği için karanlık sanatlara bulaşmayıp iyilik meleği gibi ortalarda sünepe sünepe dolaşan, muggle aşığı ve en sevdiği hobisi örgü örmek olan bir deli ile karşılaştırılması yersizdir. hele hele harry potter vasıfsızı ile hiç karşılaştırılmamalıdır. tek olayı talihsiz bir kaza sonucu voldemorttan güçlerinin bir kısmını alması ve her anında yanındakilerin şansı, bilgisi ile kör topal ilerleyen biri olması. voldemort gücü temsil eder, bunu da seda sayan gibi tek başına elde etmiştir. ayrıca da şanlı salazar slytherinin torunudur.
  • arkasında bi ordu olmasına rağmen ezik ve mal bir çocuğa defalarca yenilen vasat büyücü. darth vader'ın halen ulan acaba yanlış mı yapıyom modunda olduğu halde jedi temple basıp yüzlerce jedi indirdiği bir evrende bu şarlatanı utanmadan vader ile kıyaslamak haysiyetsizliktir.
hesabın var mı? giriş yap