• --- spoiler ---
    şimdi son bölümü izledim ,entryleri de okudum, anladım da; tamam flashsidewayler arafmış eyvallah ,adada yaşananlar gerçekmiş. yahu ama ben bunun için mi bekledim? arafmış,tıpaymış!! ee yani? bu ne açıklıyo ki adayla ilgili? altı sezon adanın üzerine kurulu bi hikaye ve son bölümdeki cevap araf! e nerde hani diğer soruların cevapları? bende ciddi anlama problemi var demek ve o yüzden özellikle şu " ya kardeşim ne salaksınız her şeyi cevapladılar iştee siz gerzekseniz senaristler napsın" diyen arkadaşlardan cevapları bekliyorum .bi zahmet yazsınlar, misal desinler ki hocam bak o sayıların gizemi şu , o heykelin anlamı bu vs. hadi bekliyorum sizleri arafta.

--- spoiler ---
  • bir devrin kapanışı.. ilerde, şimdi ebeveynlerimizin bize küçük evi, dallası anlattıkları gibi anlatacağız biz de çocuklarımıza bu diziyi.. "haşmet amcanlar da digitürk yoktu her hafta bize gelirlerdi lostu seyretmek için" diye..*
  • çok mu duygusalım bilmiyorum ancak beni ortasında, sonunda hüngür hüngür ağlatmış (bitmiş) dizidir.
  • --- spoiler ---

ayrıca jack ölmez bence, ölmemiştir. adam başrol, o ölürse dizi biter. olmaz öyle.

--- spoiler ---
  • şu drive shaft konseri başlamadan 22 no'lu davetli masasında pınar batum'un görünmesiyle yapımcıların vefa borcunu ödeyerek sonlandırdıkları dizi.

ne yani şimdi, onlarca yok hatta yüzlerce manalı manasız detaya inandık bu mu yalan allasen ?

yeminlen diyorum yahu,
    kazan doğurunca inandıkda.
  • --- spoiler ---

6 sezondur kate ile jack' in ilişkisine tam bir anlam yüklemediler, gider ayakta kate'i jack'e sıkıca yamalayıp bıraktılar.

--- spoiler ---
  • bir dizi "sonunu güzel bağladılar 6 yıl boşa gitmedi" ya da "sonunu bağlayamadılar 6 yıl boşa gitti" şeklinde değerlendirilemez. sen bu diziden yaklaşık 80 saatlik bir zevk almışsın (hatta indirme süresi, bekleme süresi, teori üretme süresi, teori okuma süresi, arkadaşlarınla tartışma süresi vs. dahil değil), birçok derdini tasanı bir kenara bırakıp keyifle kendini kaptırmışsın.. sonra yapımcıya senariste falan sokup çıkarıyorsan gerizekalı bir nankörsün demektir.

nihayetinde lost tarihe geçerek bitti. baya da hüzünlendirdi beni, hiç bitmeseydi keşke. izlediğim en iyi dizidir, uzun bir süre de bu kadar heyecan yaratacak bir dizi gelmez diye düşünüyorum.
  • --- spoiler ---

--- spoiler ---

sevgili ;
    teoriler üretip; dinler tarihi, zamanda yolculuk, paralel evren gibi pek çok konuda fikir sahibi olmamızı sağlayanlar,
    uzun uzun entryler yazıp en beğenilenlere yahut zamanın ötesine yollananlar,
    ilgili bölümü izlemeden teorilere denk gelmeyeyim deyip sanal alemden kaçanlar,
    bugün finalin ne olduğunu puştun birinden öğrenmemek için telefonunu kapatanlar,
    harddiskini lost ve diğerleri diye bölenler,
    dizinin yayınlanacağı tarih ve saatleri bilimum yıldönümünden daha fazla önemseyenler,
    x. sezona/bölüme kadar izledim bu ne hocu mis gibi aşkımemnu varken diye düşünenler,
    cevap cevap diye inleyenler,
    izlerken keyif alıp sonrasında aklına bile getirmeyenler,
    dağıttıkları lost dvd leriyle büyük sevaba girenler,
    gelmiş geçmiş en iyi dizi olduğunu düşünenler ve başka dizilerle kıyaslayanlar,
    her karakteri ayrı sevip, biriyle kendini özdeşleştirenler,
    ya da karakterlerin bazılarına ve onları canlandıran oyunculara aşık olanlar,
    6 yılını verenler yada sırf moda oldu diye ucundan kıyısından izleyenler,
    yani hayatı bir şekilde lost un yakınından geçmiş olanlar!
    geçmiş olsun, allah kavuştursun veya gözünüz aydın ;lost bitti!

bazılarınıza göre saçma da olsa, yayıncının ağzına sıçıp eline vermeyi isteseniz de bu böyle.
    herşeyin jack in bir dakikalık rüyası olduğuna inansanız da, ki finalden bunu çıkarabilenlere şaşkınlıkla bakıyorum,
    sizin elektromanyetizmaya, hz yakup a, ışın kılıcına ona buna dayalı teorinizin daha lost a göre olduğunu savunsanız da,
    kendinize favori bir sezon/bölüm belirleyip gerisini hiçe saysanız da
    hemen yarın ilk bölümden izlemeye başlıyorum deyip kopmak istemeseniz de
    finali izledikten sonra “lost mu götüm gibi bitti” cümlesini ağzınıza sakız etmeyi planlamış olsanız da
    artık yeni bölüm heyecanınız, beklentiniz olmayacak zira lost bitti!

beğenmek ya da beğenmemek tercih meselesi tabi. isterse hepsi rüya olabilirdi (ki öyle değil bak valla!).
    ama her bir karakter için meraklandığım, üzüldüğüm, sevindiğim, şaşırdığım, şok olduğum, yoksa dediğim o anların 6 yılımı heba etmediğimin gayet net kanıtı olduğuna inandığımdan; lost u arşivlenmesi, ileride bizim zamanımızın efsanesiydi diye anlatılması gereken yapımlar arasına aldım. karakterlerin flashsideway deki o “her şeyi çakma” anını ben dude, brother, freckles kelimelerine rast geldiğimde yaşayacağım. her şeyin geri döndürülebilir olup olmadığını bilmiyorum ama lost için harcadığım zaman için zerre pişmanlık duymayanlardanım. hatta olur da filmi falan çekilirse ,uzattıkça bokunu çıkardılar falan demem gider babalar gibi izlerim. eeöö son olarak yayında yapımda emeği geçenlere, indirdiğim bölümlerin linkini paylaşanlara, altyazı ekiplerine, lost teorisyenlerine teşekkürler…
    heeeee dur dur, o değilde her şeyi geçtim hugo nun birinci adam olarak tamamladığı bir dizinin finalini beğenmeyenin …

--- spoiler ---

--- spoiler ---
  • görünüşe göre kimsenin tatmin olmadığı bir sonla final yapmış dizidir.

merak ettiğim asıl konu rakamlardı. yani adayların numaraları eyvallah ama ambar kapağına nasıl yazıldı bu rakamlar? yada akıl hastanesinde hurley e rakamları söyleyen adam nereden biliyordu, nasıl rakamlar yüzünden çıldırmıştı? hurley'e loto kazandırmasına rağmen açtığı dükkanın üstüne göktaşı düşmesinin sebebi rakamlar mıydı? rakam rakam diye yediniz bizi sora unuttuk sanmayın lan j.j. ve saz arkadaşları. sinirliyim arkadaş!

(bkz: ya ben lan neyse bişey demiyorum)

edit: eğer benim hayırlayamadığım bir açıklama varsa rakamlarla ilgili mesaj atın lütfen.

edit2: sonu tatmin edici bulanlarda varmış genelleme yaptım az önce götüme girdi.
  • --- spoiler ---
    ada gerçekti ve tüm bu olaylar yaşandı (bana göre rüya değildi, ölüde değillerdi. jack ilk düşüşünde takım elbiseliydi, bu sefer ölürken pantolon ve tişört vardı üzerinde.hatta yanında vincent vardı)
    öldükçe diğer aleme geçtiler ve sonunda buluşup yollarına devam ettiler yani artık lost değiller, yollarını buldular.
    --- spoiler ---

bugün son bölümü seyrettikten sonra sanki yıllarca arkadaşlık ettiğim birinden ayrılmışçasına bir his oluştu içimde. dile kolay tam 6 sene, hep salı gününü bekledim, yazmasamda bakalım bizimkiler ne teori üretmişler diye çarşamba sabahı sözlükte ilk aradığım başlıktı lost. hayatım lost değildi lakin bir parçası artık lost.

biliyorum bir çoğunuz kızgınsınız, aradığınız cevabı bulamadınız ve muallaktasınız, küfürün bini bir para lakin benim gibi kaderci bir adam için kızacaksınız ama öyle çok kötü bir finalle bitmedi. mutlu sayılabilirim aslında, hani hüzünle karışık bir mutluluk durumu vardırya, iste öyle bir şey.

teorilerden sizler kadar anlamam. ben, sadece seyrettim ve eğlendim ve nihayetinde bitti.

bir efsanedir lost. aynen yüzüklerin efendisi, star wars, battlestar galactica gibi. değerini daha sonraları anlayacağımız.
hesabın var mı? giriş yap