• 128 milyar dolar ile 275 tane lotr çekilebileceğini ortaya çıkaran durum.
  • diyanet işleri başkanlığının bütçesiyle de 3 tane lotr çekilebileceğini gösterir.
  • normaldir. böyle bir taşın altına giriyorsanız hata payınız yok. lotr, silmarillion, hobbit ve diğer tolkien eserleri birer semavi din gibidir dogmadır. kitapta ne yazıyorsa aynısını görmek isteriz.

zaten tolkien vakfı da sert şartlar getirdi senarist ve yapımcılara kitapta nasılsa dizide de öyle olacak kaldı ki sadece son ittifak savaşını hazırlayıp izlenecek hale getirmek aylar alır. bunun dışında khazad-dum, numenor, lindon, gri limanlar gibi epik yerler olacak...
  • amazon'un prestij projesi olacak yapım. biz de lotr var olm, kim siker netflix'i diyebilecek ergenler artık.
  • kendisinden yıllar sonra bile yüzlerce büyük bütçeli film/dizi çekilmiş olduğu halde hala izlenen bi’ yapımın dizi versiyonu için değer dediğim ücret.

ayrıca yalnızca “ilk sezon için” harcanan ücrettir.
  • 1 sezonluk bütçedir. 5 sezon olacak diye okumuştum. her sezona bu kadar bütçe ayıracaklar mı bilmiyorum. böyle haberler beklentiyi yükseltiyor işin sonunda zenci cüce seksi izlersek üzüleceğiz. sonuçta got 8. sezon sadece 6 bölüm için 100 milyon dolar harcanmasına rağmen dizi 7 sezonluk efsaneliğini çöpe atan bir final yapmıştı. bütçe her şey değil.

oyuncu kadrosunda tanınmış insanlar olmaması, lord of the rings'in sinema dünyasında yeri ayrı olan bir yapım olması, yüksek beklentiler, sjw baskısı vs sonunda dizi nasıl olacak merakla bekliyoruz. ha tek olumlu şey oyuncu kadrosunda pek ünlü olmadığı için bütçe iyi yerlere ayrılmıştır.
  • iki şey olmaz ise bu kadar emek ve bütçe ile kötü bir şey çıkmayacağını düşünüyorum. nedir bu iki şey?

1. cinsellik. kesinlikle olmaması gerek, lotr dünyasının buna ihtiyacı yok.

2. karakterlerin fiziksel özelliklerinin uyumsuz olması: siyahi büyücü, çekik gözlü elf gibi şeylerin olmaması gerekir.

bu anlamda proje başındakiler ve danışmanlardan çok umutluydum ama son çıkan haberler biraz da olsa moral bozmaya yetti.
  • gidip siyahi aragorn çekik gözlü legolas yaparlarsa ben sauron'un tarafına geçip urukhai olurum
  • 465 milyon dolar harcanan diziden elde edilecek gelir beklentisi ne kadar acaba?
  • kuruduk kaldık de hadi gel dediğim dizi.

peter jackson dahil olduysa harcatmıştır o parayı.
hesabın var mı? giriş yap