• evet gerçekten bir debut için gereğinden fazla başarılı, iddialı bir albüm. playtime'ı kısa bir albüm ayrıca (toplam 36 küsur dakika). ancak bu 36 dakika boyunca istediğinizi, hatta daha fazlasını size temin ediyor in flames. asıl dikkat çeken, debut albümü olmasına rağmen pek boş şarkı olmaması, neredeyse falconer'ın debut albümüyle yaptığı etkiyi yaptı bana bu albüm. ilk dinlediğim andan itibaren her dinleyişimde farklı bir detay, farklı bir mükemmellik sezdim.
    tracklist'te oldukça akıllıca hazırlanmış, insanı sıkmadan gayet güzel bir şekilde ilk dakikadan son dakikaya kadar sizi taşıyabiliyor. ancak hargalaten'in albüm içindeki yeri daha farklı yerler olabilirdi. mesela intro olarak düşünülebilirdi bu parça, gayette hoş olurdu.
    neyse şimdiki sıralanışta gayet güzel ve yararlı olmuş.
    ayrıca in flames'in klasik kendine özgü solo soundu sık sık kullanılmasada arada deneme amacıyla parçalarda serpiştirilmiş. behind space ve clad in shadows un (ilk aklıma gelenler) sololarının soundu daha sonraki albüm olan the jester race ve sonraki albümlerde daha sık kullanılmaya başlandı. (bkz: ne dedim ben)
    ayrıca güçlü rifflerde dikkat çekiyor, özellikle in flamesin (parça olanının), everlost part 1'in upon an oaken throne'un riffleri gayet güçlü ve güzel ve gaz.
    bir metal albümünün en önemli kısımlarından biri olan liriklere bakmak gerekirse, açıkçası ben iyi sandığım ingilizcemle everlost part 1 ve part 2, ve azıcıkta olsa in flames parçasını anlayabildim, geri kalan parçaların neden bahsettiğini, içeriğini kavrayamadım (ne kadar kassamda). bu benim iyi sandığım ama gerçekte iyi olmadığı ortaya çıkan ingilizcemin yetersizliğimi mi yoksa in flamesin yetersizliği mi bilemiyorum, ama %90 ihtimal benim ingilizcemin yetersizliği. lirikler biraz daha anlaşılabilir, açık filan olsa çok daha güzel olurdu sanırım ama sırf bizim gibi ingilizcesi basit olanlar için lise seviyesinde lirik yazacak değil herifler.
    yani genel olarak, gerçekten başarılı ve kalite kokan bir in flames albümü, hele bu albümün bir debut albümü olması, in flames'in ne kadar başarılı bir iş çıkardığının göstergesi.
  • parçanın sözleri ise su sekildedir (yukarıdaki versiyonuna aldanmayın kardeşim)*
    neyse su sekilde evet;

for there is a purpose and reason
    beyond all human apprehension
    the shrieking silence in the blackness of space

for there is a knowledge more complex
    than life on this planet
    a knowledge in tune with the progress of stars

lunar strain

all across the milky way
    life suffers defeat
    life that once were treasured

what once was nothing
    has blossomed into form
    once it was i that was nothing
    but now they say i will die

all across the galaxy
    life suffers defeat

lunar strain

from nothingless to reality
    as we see it
    from nothingless to life
    my dismal tears of anguish
    bleed into one with the songs of my heaven
    loneliness in pain

emptiness his power, loneliness his pain
    serenity his might
    yet we shall be honoured
    in the starforsaken night

astral strain
    all around my silent moon
    life suffers defeat

astral strain

for there is a purpose and reason
    beyond all human apprehension
    the shrieking silence in the blackness of space..

ek olarak;
    bu delilerin ay ile olan baglantısının coook gerilere dayandıgını görmemizi de saglayan albüm/parcadır lunar.
  • içinde "hàrgàlàten" isimli viola ile çalınmış enstrümantal bir şarkı vardır ki, inanılmazdır, ölümcüldür, etkileyicidir.
  • kötü bir sound'a sahip olan, süper riffler içiren, bazı kötü düzenlemelerin mevcut olduğu, genel olarak gaz ve oldukça güzel albüm. kendine biraz dikkat et in flames diyor fakat ilk albüm olduğu için ve colony'nin de hatrına on üzerinden sekiz veriyoruz.
  • bu albümün in flames'in en iyi albümü olduğunu iddia edenler, ''opeth'in en iyi albümü orchid abi yaa, gerisi yalan dolan'' iddiasında bulunanların eniştesidir.
  • mikael stanne farkiyla in flames'in en önemli albümlerinden biri. bulunabilirse lunar strain & subterranean albümü alınmalı, ki büyük ölçüde underground hava taşıyan bu iki albümün kombinesi olan o tek albüm bu grubun kendi tarzını yansıttığı en önemli eseridir. (bkz: behind space) (bkz: dreamscape) (bkz: timeless) (bkz: everdying) (bkz: biosphere)
  • güzel bir albüm, vasat bir şarkı.
    ama sözler fena değil, böyle buyrun ;

tüm insanlık tutkularında bir amaç ve sebep vardır
    haykıran sessizlik boşluğun karanlığında
    bu gezegende yaşamaktan daha zoru için
    bilgi vardır
    yıldızların ilerlemesiyle bir bilgi nağmede
    ay bilimi
    hepsi sütlü yolun karşısında

yaşam acıları yener
    yaşam bir hazinedir
    o andan itibaren hiçbir şey yoktu
    şeklin içinden şekillendi
    hiçbir şey yokken ben vardım
    ama şimdi öleceğimi söylüyorlar

hepsi galaksinin karşısında
    yaşam acıları yener
    ay bilimi
    hiçbir şeyden gerçeğe
    gördüğümüz gibi
    hiçbir şeyden yaşama
    kederimin kasvetli gözyaşları
    cennetimdeki şarkılarımın içinde kanıyor

yalnızlık acıdır
    boşluk güçtür, yalnızlık acı
    serenat olabilir
    henüz şerefliyiz
    hatır yıldızlı gecede
    yıldızlara değgin soy
    hepsi sessiz ayımın etrafında

yaşam acıları yener
    yıldızlara değgin soy
    tüm insanlık tutkularında bir amaç ve sebep vardır
    haykıran sessizlik boşluğun karanlığında........
  • in flames için oldukça underrated olan albüm
  • vocallerde şimdiki dark tranquillity vocalisti mikael stanne vardır..
  • wrong again records tarafından yayınlanan albümün, lunar strain parcasındaki vokallerde simdinin hammerfall vokalisti, oscar dronjak ve jennıca adında bir hatun bulunmakta. ve liriklerdeki karmasa sorununu sunu söyleyerek cevaplamıs olurum sanırım, albümün bütün sözlerini mikael stanne bey yazmıs..
hesabın var mı? giriş yap