şükela:  tümü | bugün
 • in flames'in ilk albümü
 • 1994 yilinda cikmis olan in flames albumu ve albumle ayni isimdeki sarkisi.

  uykusuzluk sonucu lunar strain yerine o an dinledigi sarkinin* sozlerini paste eden bir saskin insan olarak (soylesenize bre), sozler icin bir kac entry asagiya davet ediyorum.
 • içinde "hàrgàlàten" isimli viola ile çalınmış enstrümantal bir şarkı vardır ki, inanılmazdır, ölümcüldür, etkileyicidir.
 • debut icin gereginden fazla basarili bir album demek geliyor icimden, ki diyorum da.
  everlost part 2'deki bayanin sesine a$igim.
  bu da tracklist:

  1- behind space
  2- lunar strain
  3- starforsaken
  4- dreamscape
  5- everlost part 1
  6- everlost part 2
  7- hargalaten
  8- in flames
  9- upon an oaken throne
  10- clad in shadows
 • evet gerçekten bir debut için gereğinden fazla başarılı, iddialı bir albüm. playtime'ı kısa bir albüm ayrıca (toplam 36 küsur dakika). ancak bu 36 dakika boyunca istediğinizi, hatta daha fazlasını size temin ediyor in flames. asıl dikkat çeken, debut albümü olmasına rağmen pek boş şarkı olmaması, neredeyse falconer'ın debut albümüyle yaptığı etkiyi yaptı bana bu albüm. ilk dinlediğim andan itibaren her dinleyişimde farklı bir detay, farklı bir mükemmellik sezdim.
  tracklist'te oldukça akıllıca hazırlanmış, insanı sıkmadan gayet güzel bir şekilde ilk dakikadan son dakikaya kadar sizi taşıyabiliyor. ancak hargalaten'in albüm içindeki yeri daha farklı yerler olabilirdi. mesela intro olarak düşünülebilirdi bu parça, gayette hoş olurdu.
  neyse şimdiki sıralanışta gayet güzel ve yararlı olmuş.
  ayrıca in flames'in klasik kendine özgü solo soundu sık sık kullanılmasada arada deneme amacıyla parçalarda serpiştirilmiş. behind space ve clad in shadows un (ilk aklıma gelenler) sololarının soundu daha sonraki albüm olan the jester race ve sonraki albümlerde daha sık kullanılmaya başlandı. (bkz: ne dedim ben)
  ayrıca güçlü rifflerde dikkat çekiyor, özellikle in flamesin (parça olanının), everlost part 1'in upon an oaken throne'un riffleri gayet güçlü ve güzel ve gaz.
  bir metal albümünün en önemli kısımlarından biri olan liriklere bakmak gerekirse, açıkçası ben iyi sandığım ingilizcemle everlost part 1 ve part 2, ve azıcıkta olsa in flames parçasını anlayabildim, geri kalan parçaların neden bahsettiğini, içeriğini kavrayamadım (ne kadar kassamda). bu benim iyi sandığım ama gerçekte iyi olmadığı ortaya çıkan ingilizcemin yetersizliğimi mi yoksa in flamesin yetersizliği mi bilemiyorum, ama %90 ihtimal benim ingilizcemin yetersizliği. lirikler biraz daha anlaşılabilir, açık filan olsa çok daha güzel olurdu sanırım ama sırf bizim gibi ingilizcesi basit olanlar için lise seviyesinde lirik yazacak değil herifler.
  yani genel olarak, gerçekten başarılı ve kalite kokan bir in flames albümü, hele bu albümün bir debut albümü olması, in flames'in ne kadar başarılı bir iş çıkardığının göstergesi.
 • yukarıda belirtmeyi unuttum arada, jesper stromblad bu albümde davulları ve klavyeyide kendi çalmış.
 • wrong again records tarafından yayınlanan albümün, lunar strain parcasındaki vokallerde simdinin hammerfall vokalisti, oscar dronjak ve jennıca adında bir hatun bulunmakta. ve liriklerdeki karmasa sorununu sunu söyleyerek cevaplamıs olurum sanırım, albümün bütün sözlerini mikael stanne bey yazmıs..
 • in flamesin bu albümdeki kadrosu:

  jesper strömblad- bateri,gitarlar,klavye
  johan larsson - bas gitar
  carl naslund - gitarlar
  mikael stanne - vokaller
  glenn ljungström - gitarlar

  bir isveç halk türküsü olan hargalaten dışında tüm şarkılar strömblad-ljungström ikilisi tarafından yazılmıştır.(bu ikilinin daha sonraki çalışmaları için (bkz: dimension zero)(bkz: the jester race)(bkz: whoracle))sözleri stanne (bkz: dark tranquillity) tarafından yazılan albümde title trackde vokalleri oscar dronjak üstlenmiştir.everlost part ii'i seslendiren bayanın adı ise jennica johansson'dur.
 • parçanın sözleri ise su sekildedir (yukarıdaki versiyonuna aldanmayın kardeşim)*
  neyse su sekilde evet;

  for there is a purpose and reason
  beyond all human apprehension
  the shrieking silence in the blackness of space

  for there is a knowledge more complex
  than life on this planet
  a knowledge in tune with the progress of stars

  lunar strain

  all across the milky way
  life suffers defeat
  life that once were treasured

  what once was nothing
  has blossomed into form
  once it was i that was nothing
  but now they say i will die

  all across the galaxy
  life suffers defeat

  lunar strain

  from nothingless to reality
  as we see it
  from nothingless to life
  my dismal tears of anguish
  bleed into one with the songs of my heaven
  loneliness in pain

  emptiness his power, loneliness his pain
  serenity his might
  yet we shall be honoured
  in the starforsaken night

  astral strain
  all around my silent moon
  life suffers defeat

  astral strain

  for there is a purpose and reason
  beyond all human apprehension
  the shrieking silence in the blackness of space..

  ek olarak;
  bu delilerin ay ile olan baglantısının coook gerilere dayandıgını görmemizi de saglayan albüm/parcadır lunar.
 • kötü bir sound'a sahip olan, süper riffler içiren, bazı kötü düzenlemelerin mevcut olduğu, genel olarak gaz ve oldukça güzel albüm. kendine biraz dikkat et in flames diyor fakat ilk albüm olduğu için ve colony'nin de hatrına on üzerinden sekiz veriyoruz.