• alkolle kullanılması etkisini azaltır. hem ilacın hem alkolün. tabii bir de karaciğere sormak lazım, “na’ber lan, nası gidiyor işler”

cevap alınamadı, ölmüş galiba.
  • lustral special etken madde olarak 100 mg sertralin içeren bir antidepresandır. 28'lik ve (her ne kadar görmesem de) 56'lık tabletler halinde satılır. uzun dönemde etkisini gösterir. her ilaçta olduğu gibi en çok dikkat edilmesi gereken unsurlar alınan doz, kullanım
    süresi ve yan etkileridir.diğer antidepresanlarda yazdığı gibi bu ilacın prospektüsünde de intihara meyilli kişilerin dikkatli kullanması gerektiği, intihar düşünceleri oluşturabileceği belirtilmiştir. ayrıca tedavi bittikten sonra bile kullanımı hemen kesilmemeli, bir süre daha devam edilmelidir. alkolle kullanmayınız.

şimdi kişisel tecrübeye geçecek olursak: yaklaşık 2 yıldır teşhisi konmuş majör depresyonum yüzünden kullanıyorum. kırılma noktama gelip intihara kalkışacağımı söylediğimden beri belki de kullanmamam gerekirken doktorum tarafından dozu günde 200 mg'a çıkarıldı (maksimum dozdur. etki etmiyor diye aptallığın lüzumu yok daha fazlasını almayın, aldırmayın). yanında 10 mg olanzapin (bkz: rexapin) ve 1 mg xanax ile beraber kullanıyorum. artık aralarından hangisi beni maymuna çeviriyor anlamış değilim. zaten bir şey yapacak halim de yok. tek başına lustral special'dan yazanın ve söylenenin aksine mutluluk ya da sersemlik hissetmiyorum. günlük maksimum dozu almama rağmen odamda saatlerce derin düşüncelerin içinde kaybolmuşluğum, seyrek olsa da ağlamışlığım, paketlerce sigara içmişliğim, günlerce uyumamışlığım oldu. ancak karın ağrısı ve bazen ishal yaptığı oluyor. neden tam olarak etki etmemesinin sebebini de anlamış değilim. bünyeden bünyeye değişiyor doğal olarak. belki de ilaç direnci kazanmışımdır bilmiyorum. tabi her şeyi de ilaca bağlamakla da olmuyor sonuçta kendi doktorunuz yine kendinizsiniz. olanzapin beni depresif modumdan ara ara çıkarıp nötr hale sokuyor, robot gibi geziyorum. prospektüsünde antipsikotiklerle birlikte alınmaması gerektiğini okumuştum. ama benim gibi kullanıyorsanız doktorun bir bildiği vardır elbet. daha da fayda görmezsem psikiyatri servisine yatacağım sanırım.

son sözüm arkadaşınızla kavga ettiğinizde, depresyon sandığınız akut bunalım durumlarında ya da sevgilim beni terk etti tribiyle bu ilacı kullanmayınız. sağlıcakla kalın.
  • dün itibariyle hayatımda ilk defa antidepresan kullanımına kendisiyle başladım. eczacıya lustral 100 dedim bunu verdi meğerse lustralin abisiymiş kavgaya gelen, ağzımı burnumu elime verdi ilk günden.

24 saatlik zaman dilimleriyle tecrübelerimi paylaşayım. gün geçtikçe editlerim.

gün 1: bir şey olmaz dedim, attım ilk günden 100lüğü direk. saat öğlen 2 civarı yuttum, 4 itibariyle kafalar kafalar. yukarıda bir arkadaş belirtmiş, etkileri extacy ile aynı diye, doğrudur ama biraz eksik belirtmiş, extacy nin o asıl etkisi olan kafası yok, tabiri caizse "patlamadan" önceki rahatsızlık verici yükseliş evresinin etkileri mevcut. sürekli mide bulantısı, yutkunma isteği, gözlerin netleşmemesi, hafif çene kasıntısı ve bu etki sürekli. gece yatıp sabah kalktığımda da devam ediyordu gece kadar yoğun olmasa da... eğer extacy olayına aşina bir dimağ kullanacaksa bilsin; 24 saat boyunca kesintisiz ha patladım ha patlayacam kafasında dolaşıp duruyorsunuz. araştırdım ki serotonin sendromu imiş bu olayın adı ve ölüm tehlikesi varmış. artistlik yapıp 100lüğü almayacaktım, bugün ikiye kırıp 50 olarak aldım, bakalım..

uyku konusuna değinmeliyim, eve geldiğimde deli gibi uykum vardı, ama aynı zamanda yatasım yoktu. bir yanım yat uyu derken diğer yanım bok yeme kalk dolaş diyordu. (bkz: vodka enerji) 22:00 gibi yatayım dedim, sabaha kadar istisnasız her saat başı uyandım sigara içtim geri yattım. ki, 2 kedim var sabaha kadar üstümde oyun oynarlar, bana mısın demem, top patlasa uyanmam. salak salak rüyalar gördüm. şu an deli gibi uykusuz hissetmiyorum kendimi. enerjik de değilim. düz adam sami modunda takılıyorum.

ilk günden davranışlarda değişiklik oluyor mu? oluyor. ne kadarı ilacın etkisi, ne kadarı placebo bilemem ama hafif bir boş vermişlik mevcut. ama çoğunluğu ilacın ilk gündeki yoğun etkisinden kaynaklı yaşanan mallığa istinaden hasıl oluyor diye düşünüyorum. "siktret mk ne uğraşacam zaten helva gibiyim" mottolu cümleler.. belirttiğim gibi serotonin sendromuna bağlı bir tembellik var, vücut tolerans geliştirdikçe aşacağımı düşünüyorum.

gün 2: şunu anladım ki, 50 ile 100 arasında bariz bir fark varmış. dün hissettiğim yan etkileri eser miktarda hissettim, biraz daha enerjik ve daha normal bir insandım. en güzeli ise, gece kafayı koydum ve sabah uyandım, deliksiz uyumuşum. bir gün önceki boş vermişlik ve rahatlık tabi ki yoktu ama ilacı kullanmamın sebebi olan sorunlar vs. üzerine çok da kafayı takmadım, şimdi fark ediyorum. henüz 2 gündür kullanıyor olmamdan dolayı bende yarattığı mental değişimlere pek takılmıyorum şimdilik, daha çok fiziksel olarak nasıl etkiliyor daha çok dikkat ediyorum. ayrıca şunu fark ettim (ki umarım ileride böyle olmaya devam etmez) ilacı aldıktan sonra etkisi direk hissediliyor, yani usul usul bir değişim yok. küt diye çok hafif bir sarhoşluk, bir high kafa geliyor. sevmediğimden değil ama amacım da o değil. vücut alışana kadar böyle olurmuş, normalmiş. bugünün ilacını alalı yarım saat oldu ve etkisini hissetmeye başladım, önceki 2 gün bu kadar çabuk olmamıştı. ayrıca sürekli esniyorum bu satırları yazarken.

gün 3: dünle aynı şekilde yan etkileri az hissedilir geçti 24 saat. ilk günün uykusuzluğu ve yorgunluğundan mıdır bilinmez sürekli hafif bir uyku hali var. ilaç alma saatine yaklaşırken biraz mayışma ve baş dönmesi oldu, acaba dedim yoksunluk belirtisi mi, yarın da dikkat edeceğim bu duruma, hoş değil. huzursuz bacak sendromundan muzdaribim, etkisini biraz arttırdı sanki, psikolojik de olabilir zira ilacın bu yan etkisiyle alakalı çok yazı okudum. bunların dışında kafa temiz, sürekli beynimi meşgul eden olumsuz düşünceler yine aklıma geliyor ama üzerine düşünmek için çaba sarf etmem gerek. nasıl anlatsam; x konusu aklımda farkındayım ama derinde sanki, o konuyu kafamda gündeme getirebilmem için çaba ve enerji harcamam lazım gibi, boş veriyorum bende.. ilacı kullanıyor ve kendimi sürekli gözlemliyor oluşumdan dolayı her daim kontrollü olduğumdan, hayat benim için normal akışında değil henüz. bu yüzden mental efektlerden bahsetmek için erken ama dediğim gibi, hafif bir boş vermişlik ve dalgınlık mevcut.. 5liğe devam..

gün 4: tek cümleyle özetlemek istersem; libido yok :( işlevde sıkıntı yok ama, gereksiz yani ne biliym sex falan... yan etkilerin biri bitti derken diğeri başlıyor namussuzun. en zayıf yerimden vurdu bugün bakalım.. biraz da ilacı kullandıktan sonra etkisi başlayınca ışığa hassasiyet de başlıyor biraz, aynada baktım göz bebeklerimde de büyüme yok ama çözemedim. iştah düzeldi, dün yarım tencere makarnayı gözünün yaşına bakmadım gömdüm. ama işte, libido gidince neyleyim makarnayı...

huzursuz back sendromu tetiklemesi devam ediyor, gece 2 kere uyandırdı ama hemen geri uyudum. yine de bu kadar sık olmuyordu eskiden. dün deneyecem dediğim ilaç saati yaklaştıkça gelen belirtiler olmadı, hatta neredeyse unutuyordum ilacı almayı. bir de ilacın etkisi başladığında kafada eski "high" anılar canlanıyor "hadi bi yarım daha çakayım" diye bir düşünce geliyor, hakim oluyorum kendime. (yazar burada kamu spotu veriyor) keyif verici maddelerle mazisi olanlar dikkat etmeli, şeytan dürtüp duruyor (yazar burada kamu spotu verdi) ama kafa raad hacı ayükün mü?

gün 5-6: hafta sonu sosyal medya perhizinden dolayı güncelleyemedim fakat yazacak da çok fazla bir şey olmadı aslında. yan etkiler artık minimize olmuş durumda, tek olay; dün normalde aldığımdan 5-6 saat geç aldım ilacı ve gece huzursuz bacak sendromundan dolayı sürekli uyandım. onun dışında baş dönmesi yutkunma gibi durumlar iyice azaldı, bünyeyi ilaca alıştırmak deyimini şimdi daha iyi anlıyorum. 1. haftayı bugün itibarıyla devirdik, 50liğe devam. yan etkilerin artık bitmesinden dolayı haftalık periyotlarla yazacağım.

yıl 1: başlayalı neredeyse 1 yıl olacak, hala devam ediyorum. arada sırada bırakayım şu mereti diyorum ancak bıraktırmıyor. naçizane tavsiyem; zönk diye bırakmayın, duman ediyor adamı. nerede geleceği belli olmayan anlık baş dönmeleri, beyinde elektrik kesintileri, saliselik denge kayıpları.. kısacası çok rahatsız edici durumlara gark ediyor insanı birden bırakıp uzun süre (2-3 gün) kullanılmazsa. ilacı alınca etkiler geçiyor.

1 yılda neler oldu; bi skim olmadı. daha sakinim. temiz kafayla düşünebiliyorum, daha soğukkanlıyım ve zorluklarla daha rahat başa çıkıyorum. ama bu saydıklarımın hepsi "siktireeeet" effect, yani sorunları görmezden gelerek veya üzerini kapatarak aşıyorum. ilk zamanlar bulunmaz bir nimetti bu durum fakat artık rahatsız etmeye başladı çünkü konfor alanını terk etmekten öldüm ölesiye çekiniyorum. risk almaktan çekiniyorum çünkü içimde o şevk ve hırs yok. sülalesi rahat modunda takılıyorum. o yüzden ilacı yavaştan bırakmak istiyorum zira 1 sene oldu ilacı kullanalı ve artık bana kattıklarından ziyade benden götürdüklerini de görmeye başladım çünkü ilacın baskılaması düşüyor muhtemelen. libido normal, büyük ihtimalle ilk zamanlar kuruntu yaptım ama sonradan toparladı.

ancak; yukarıda anlattığım gibi bıraktırmıyor meret. 100lüğü ikiye kırarak denedim, olmadı. 2 günde bir 100 alarak denedim, ı ıh olmadı. her gün 50lik veya günaşırı 100lük kullanmakta pek sıkıntı yok ancak kullanımı seyrekleştirdiğim zaman [(bkz: antidepresan kullanmayi aniden birakmak)sertralin yoksunluğu] sağlı sollu bir girişiyor ki allah kitap dinlemeden anlatamam. en fazla 4 gün dayanabildim kullanmamaya, belki biraz daha dayanabilsem vücut direncini kırabilirdim ama motorsiklet kullandığımdan dolayı o dengesizlik riskini alamadım. son 1 kutu daha aldım şimdi planım 2 günde bir 100, 1 hafta sonra 2 günde bir 50, 1 hafta sonra 3 günde bir 50... şeklinde günden güne düşürmek. bu hafta son düzenli alışım, hafta sonundan itibaren lustral perhizim başlıyor a dostlar.

başlangıcımın günlüğünü tuttuğum gibi bitişimin de günbegün ayrıntılarını paylaşarak hayatımda başladığım bir işi nadiren tamamlamanın haklı gururunu yaşayacağımı umuyorum.

bunlar hep kısmet.

buraya edit gelecek-ti geldi;

her lustral zamanla bitermiş dediler
    benim ki bitmedi anlayamadım
    bu haptan hayır yok unut dediler
    ne yaptımsa seni unutamadım

bırakılmıyor arkadaş tamamen silinmiyor meret.. ama bende de var puştluk, yukarıda ne güzel planını yapmışsın, günlerini belirlemişsin, uy di mi yaptığın plana a itoğluit ... uymadım, plansız olunca bırakamadım ancaaak;

en son 02.12.2019 da yaptığım edit sırasında bir kutu daha almıştım, hala o kutuyu kullanıyorum, 5 - 6 tane de kaldı. yoksunluk belirtileri ortaya çıkmadan almıyorum ilacı yani artık ilacı antidepresan olarak değil, seratonin yoksunluğunu baskılamak için kullanıyorum. bir nevi eroin tedavisi gibi düşün; kriz geldi mi az az dayıyorlar ya eroini bağımlıya, onun gibi.. (belki eroin bağımlılığı tedavisi böyle değildir, yanlışsam affola) planlı değil, aklıma geldikçe çünkü düzenli almayı da unutuyorum zaten.

ilacın beynimde yarattığı*düşünce sistematiği ne zaman eski halini alır bilmiyorum. hala düşünce ve davranışlarım yüzeysel, derinlikten yoksun ve ayrıntısız. bir şeyin üzerine uzunca düşünmek.. ne bileyim ne gerek var ya.. hallettim mi hallettim işte mk salla gerisini mode on. bunun ayırdına varabilmek gerekli, ama bu ilaçla her konu bu modda, sıkıntı olan o. neyse, 1 yıl 1 ay sonra durum bu dostlar..

baya bi sonra editi: en son güncellemeyi yazdıktan herhalde 2 hafta kadar sonra çat diye bıraktım. böyle lök diye löpçük diye. şaşırdım kaldım. bir baktım ki 2 haftadır kullanmıyorum.

işte böyle dostlar bu da böyle bir lustral anımdır.

buraya daha fazla edit gelmeyecek
  • günlük 1-2 tablet attığım meret. harika şekilde uyutur ve ruhlaştırır. allaha emanet olursunuz. tavsiyemdir
    (bkz: lsd)
  • 100 mg sertralin içeren lustral formu. lustral kesmeyenlere...
  • 50 mg 2 tane almaya başladıktan sonra durumum iyiye gitmeyince almaya başladığım ilaç. günlük 150 mg lık doz ile tedaviye devam ediyorum . şu an için uyuyamama ve yorgunluk hali var, kabuslar görmeye başladım, ruh halim hayli gel gitli, deprem korkum yeniden artmaya başladı ve bu beni daha çok strese sokuyor. bu sürecin geçici olduğuna inanmak istiyorum ama kalıcı olma ihtimali beni korkutuyor.
    tamı tamına 7 aydır kullandığım ilaç.

beslenme düzenim vize-final haftalarından normale döneli epey olmasına rağmen 1 gram dahi kilo veremememin sebebi de olabilir ayrıca. bu aydan itibaren yarıya düşürüp ardından da bırakma sürecine geçeceğim. umarım kilom da normale döner. bu arada 50 mg'a rağmen dirençli bir şekilde devam eden anksiyeteme oldukça iyi gelmiştir. ama tabii her şeyin bir bedeli var. bir de uyutmuyor, gerçekten uyutmuyor.

gerçekten kilo üzerinde böyle bir etkisi olabilir mi merak ediyorum?
  • lan bu neymiş dedirten ilaç.

50 mglıktan sonra doktorum artık 100lük kullanacağımı söyledi. bugün ilk kez içtim.
    aradaki fark uçurum ama böyle bir ilacı asla sürekli kullanmak istemem. zaten 1 kutu yazdı 1 kutudan sonra eskiye dönmeyi umut ediyorum.
  • dolu dolu 6 ay boyunca (bkz: selectra) 50 mg kullandıktan sonra yab belirtileri yeterli derecede kaybolmadığı için bugün doktorumun bana yazdığı ve kullanmaya başladığım ilaç.

hadi hayırlısı.
  • 50 mg dan sonra doktorumun tavsiyesi üzerine kullanmaya başlayacağım ilaçtır. ilk kez bugün kullanıcam etkileri ile ilgili edit gelir bakalım

edit: pardon doktorum değil torbacım :)
hesabın var mı? giriş yap