• ocak basinda gittigim harika sehir. amaciniz vizesiz sikintisiz kucuk bir kacamak yapmaksa dogru adrestesiniz.
  • 16.09 - 20.09.2017 tarihleri arasında arkadaşlarımla gittiğim şehir.

öncelikli olarak yeni kimliklerle gitmek mümkün, ama biz pasaportla giriş yaptık. hava alanında ukrayna'ya ilk gelen türkleri ayrı bir odaya alıyorlar. burada gelme sebebiniz, gidiş-dönüş biletinizi, otel rezervasyonunuzu göstermenizi istiyorlar. sonrasında eline kamera alıp, cüzdanınızdaki paraları çıkarıp fotoğraflarını çekiyorlar. bu işlemlerin ardından geçişimize izin verildi.

kapıda bizi hostel'in ayarladığı kişi bekliyordu. ona yaklaşık 20tl verdik. kaldığımız hostel rynok meydanına 50-60 adım kadar uzaklıktaydı (dream hostel). 4 kişi gittiğimiz için 4 kişilik banyolu oda aldık. 3 gece için kişi başı 35 tl gibi bir fiyat ödedik. hostel'i tavsiye ederim bulunduğu konum itibariyle, çalışanlarıyla (ingilizce biliyorlar), temizliğiyle. hostel'in alında druzi cafe bar'da gezip tozduktan sonra gelip bir bira içilesi veya sabah kahvaltısı yapılası bir yer.

gezdiğimiz yerleri kısaca özetleyecek olursak;

*(bkz: pravda beer teatre)
    kendi biralarını üreten, akşamları çok hoş canlı müzik performansı sergilenen bir kafe, restoran, bar. bütün biralarını tavsiye ediyorum. hediyelik eşyaları da çok başarılı ama diğer yerlere göre biraz pahalı. tuvalete gitmeyi unutmayın :)

*(bkz: baczewski restaurant)
    internetteki okuduğumuz yorumlardan sonra burada bir kahvaltı yapmadan olmaz dedik. hostelimizin hemen arkasındaydı, erken saatlerden itibaren giriş sırası oluşuyor, o yüzden ya bir gün önceden rezervasyon yaptırın ya da erken saatlerde gitmeye çalışın. biz sırada yaklaşık 15-20 dakika bekledik. parayı ödeyip bahçeye çıktığımızda bizi farklı bir mekan karşıladı. müthiş elit bir mekan, açık büfe (kahvaltı tatmin edici, ilk içecekten sonrası ücretli). kahvaltınızı yaparken canlı bir piyano performansı dinliyorsunuz. oldukça hoş, tavsiye ediyorum. ama dediğim gibi sadece kahvaltı için değil, akşam yemeği içinde bir gün öncesinden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

*(bkz: atlas)
    rynok meydanında bulunan kafe-restoran. burada kaz bacağı yemenizi tavsiye ediyorum. yanına bira söyledik. zaten hemen hemen her restoranda pravda'nın biraları satılıyor. unutmadan söylemek istiyorum, servis inanılmaz yavaş. garsonları sürekli uyarmanız ve hatırlatmanızı tavsiye ederim.

*(bkz: lviv croissant)
    tek kelimeyle orgazm. ilk gördüğümüzde arkadaşlarımdan 2'si "bu ne yeaa? kruvasan mı yiyicez?" dediler. fakat içeri girip (croissant “royal”) üçer tane yiyip çıktık. kesinlike bu muhteşem lezzetleri tatmanızı tavsiye ediyorum.

*(bkz: the first lviv grill restaurant of meat and jus)tice
    biraz merkezin dışında kalıyor bu et restoranı, ama yine yürüme mesafesinde. lviv'in en meşhur et restoranı olduğu söylendi. gittiğimizde bizi yine farklı bir konsept karşıladı. eski çağ kıyafetleriyle dolaşan garsonlar, duvarlarda zincirler ve restoranın ortasında bir kafes. biz ordayken böyle bir şey yaşanmadı ama, mekanın sahibi veya orda çalışan kel adam, bu kafesin icine müşterilerden birini sokuyormuş bazen. 500 gr t-bone sipariş ettik ve gerçekten komik bir rakam ödediğimizi hatırlıyorum. lezzet olarak gerçekten iyiydi, kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim.

*(bkz: gas lamp)
    öyle dolaşırken denk geldiğimiz kafelerden biriydi. içerisinin ortamı bir değişik, girip görülesi. burada söylediğimiz içkiler laboratuvarda kullanılan deney tüpleri içinde geldi. mekanın önünde fotoğraf çekinmek için güzel bir yer var.

*(bkz: pyana vishnya)
    yine rynok meydanında bulunan, vişne şarabı (likörü) yapan ufak ama sevimli mekan. bardağınızı rynok meydanına doğru içiyorsunuz, oturmak için falan yer yok. tavsiye ediyorum.
  • taksi ihtiyacı duyulduğunda über yerine ukrayna'da daha yaygın olan yerli uygulama uklon kullanılmasını tavsiye ettiğim şehir. hem taksi sizi gitmek istediğiniz yere bıraktığında ödemeyi nakit olarak yapabilirsiniz, hem de über'den daha ucuza gidersiniz. yerli uygulama olduğu için araç sayısı da epey fazla.
    uygulama hakkında daha fazla bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz.

edit : link
  • abim sürekli gidiyor
  • ocak ayında gittiğim ve 5 gece kalmama rağmen hiç sıkılmadığım güzel ve ucuz şehir. oldukça hüzünlü, karışık ve acılarla dolu bir tarihi var.şuradan okuyabilirsiniz. mimari olaraksa gerçekten büyüleyici, bence o açıdan prag'a oldukça benziyor. birkaç önerim:
    -yeme içme olarak bloglardan bulduğunuz yerlere gitmektense kendiniz keşfetmenizi öneririm. biz şahsen kendi keşfettiğimiz mekanları çok daha fazla beğendik. post office'te el yapımı makarnalardan yemenizi, champagneria x&x'te şampanyaların tadını çıkarmanızı, apteka mikolasch'ta ise kesinlikle bir tatlı yemenizi öneririm.
    -lviv art gallery adında bir müzeleri var, sarayın müzesinden çok daha zengin ve çeşitli resimler var. ukraynalı, polonyalı ve rus sanatçıların eserleri var çoğunlukla. ama beklenmedik derecede güzel resimler var. kesinlikle bir saatinizi buraya ayırın. linki.
    -çantanıza çok dikkat edin. sanırım en önemlisi bu.
  • olayın ciddiyeti ne kadar , sıkıntı çıkar mı bilemeyeceğim.

sadece haberi gördüm paylaşmayı gerek duydum, başıboş elemanlar örgüt oluşturmuş ve lviv'de seks turizmine savaş açmış

http://ukraynahayat.com/…seks-turizmine-savas-acti/
  • ilk yurt dışı seyehatimi gerçekleştirdiğim şehir.. inanınki bu kadar güzel bi şehir beklemiyordum. oldukça ucuz bi şehir.. bütçenin azlığı yada çokluğuda önemli değil. görülmeye değer
  • iş gereği sık sık gittiğim şehir. genel olarak yeme, içme ve konaklama fiyatları çok uygun. her gittiğimde çikolataya, kahveye, içkiye ve yemeğe doyuyorum, herkese gidip görmesini tavsiye ederim. tek sorun yoğun talep nedeniyle (vizesiz olmasının da etkisiyle tabi) uçak bileti fiyatlarının günden güne pahalılaşması. şu ana kadarki deneyimlerimi paylaşacağım. çoğu mekan rynok meydanında. lviv'in merkezi zaten oldukça küçük, tavsiye edeceğim mekanların hepsine yürüyerek gidebilirsiniz. yalnız mekanların çoğunda yer bulmakta zorlanabilirsiniz, önceden rezervasyon yapmanızda fayda var.

lviv doğu ukrayna şehirleri aksine rusya karşıtlığının ve ukrayna milliyetçiliğinin yoğun olduğu bir şehir, zaten neredeyse polonya sınırında. tüm hediyelik eşya dükkanlarında putin resimli tuvalet kağıtları görebilirsiniz. insanları genel olarak sakin ve birbirlerine saygılı. konutların ve toplu taşıma araçlarının durumundan ülkenin fakirliğini gözlemleyebiliyorsunuz, fakat ben yine de şehrin atmosferini ve insanlarını seviyorum.

para birimleri grivna. yaklaşık 1/7 türk lirasına denk geliyor. yanınızda dolarla gidin. şehrin her yeri döviz bürosu dolu, ve oranlar her yerde aynı. ulaşım için uber kullanmanızı tavsiye ederim, şehirde gördüğüm tek çakallığı standart taksiciler yapıyor. özellikle hava alanından şehir merkezine götürmek için fahiş fiyatlar isteyebilirler, dikkatli olun.

ukrayna'da kiril alfabesi kullanıldığını unutmayın. bazı mekanların latin alfabesiyle isimleri yazıyor, ama genel olarak telefonunuzda bir cyrillic to latin dönüştürücü uygulama bulundurmanızda fayda var.

yemek:

khleb i vino: siyah hamburgerlerine ve patates kızartmalarına bayıldığım, küçük ama çok başarılı mekan. çoğu zaman öğle yemeklerini burada yiyorum.

mons pius: benim lviv'de en çok beğendiğim et restoranı. türkiye'ye kıyasla uygun fiyatlara harika etler yiyip güzel şaraplar içebilirsiniz. kırmızı et seviyoranız mutlaka tavsiye ederim.

the first lviv grill restaurant of meat and justice: ortaçağ konseptli, etrafta tek kişilik zindanların olduğu, hesabın kütüğe baltayla çakıldığı güzel bir et restoranı.

kryivka: yemekleri vasat ama ambiansı harika tarihi bir mekan. ukrayna milliyetçiliğinin zirvesi. mutlaka gidip bir içki için, o güzel ortamı görün. girişteki görevliye söyleyeceğiniz şifre: "slava ukraini".

bar mushly: lviv'in en güzel deniz ürünleri restoranı. deniz ürünleri seviyorsanız bir akşamınızı mutlaka burada geçirmenizi tavsiye ederim, restoranın ortamı çok güzel. ben ilk ıstakozumu oldukça uygun bir fiyata burada yedim.

arsenal ribs and spirits: han konseptli muhteşem et & barbekü mekanı. domuz eti yerim diyorsanız mutlaka gidin ve ribs'ini deneyin. yalnız çok kalabalık olabiliyor, bilginiz olsun. ayrıca önünüze bir önlük geçiriyorsunuz ve her şeyi elle yiyorsunuz.

celentano ristorante: lviv'in bana göre en güzel pizzacısı/italyan restoranı. özellikle öğle yemekleri için sıkça tercih ettiğim bir mekan.

stargorod: yemeklerini pek beğenmedim ama oldukça eğlenceli bir mekan. yöresel kıyafetler ve danslar için gidilebilir.

içecek:

masoch cafe: mutlaka gidilip görülmesi gereken bir mekan. gitmişken birkaç kırbaç yemeden dönmeyin, fazla acıtmıyorlar. *

winston churchill pub: stratejik bazı noktalara * yakınlığından dolayı sık sık ziyaret ettiğim güzel bir pub.

4friends whiskey pub - birkaç kadeh içki içmek için çok güzel bir mekan, tavsiye ederim.

pravda beer theatre: yemekleri vasat, biraları ve ortamı güzel bir mekan. canlı müzik eşliğinde biranızı yudumlayabilirsiniz.

pyana vishnya: tam meydanda bulunan ve nefis vişne likörleri içebileceğiniz bir mekan.

dim legend: terasında araba olan, manzarası oldukça güzel bir pub.

gasova lampa: gaz lambası konseptli değişik ve güzel bir pub.

kahve - çikolata:

coffee manufacture ve lviv handmade chocolate'ı mutlaka görün. 2'si de şehrin merkezi olan rynok meydanında. 2'si de aşırı turistik mekanlar olduğu için biraz kalabalık ve bunaltıcı olabiliyorlar, dikkat.

gece için tavsiye edebileceğim men's club'lar:

- split
    - rafinad
    - the white rabbit

bu 3 mekandan ortam olarak en çok split'i beğendim. rafinad'ın ise nargileleri çok başarılı. lviv'in gece hayatı ile ilgili en iyi yanı, bu tarz mekanlarda size giydirmeye çalışmıyorlar. ortalama 200 grivna (30 lira) civarı bir giriş ücreti veriyorsunuz. diğer tüm hizmetlerin fiyatı zaten menülerde yazıyor. 100 grivna civarına bir corona veya jack daniel's içebilirsiniz.

gece kulüpleri:

fashion club ve zanzibar'ı tavsiye ederim. giden herkesten duyabileceğiniz gibi, metro club'dan uzak durun.

gezilecek - görülecek yerler:

lviv theater of opera and ballet: lviv'in opera binası. lviv bir kültür şehri unutmayın, mümkün olursa bir gösteri izleyin.

arsenal museum: silah müzesi. efsanevi winged hussar zırhlarını görmek benim için etkileyiciydi. ayrıca osmanlı'dan kalma çok sayıda silah görebilirsiniz. arsenal ribs and spirits'de burada zaten.

lychakiv cemetery: çok etkileyici bir mezarlık. merkeze biraz uzak ama mutlaka gidip görmenizi tavsiye ederim.

forum lviv: lviv'in avm'si. alış veriş için gidebileceğiniz en iyi mekan. türkiye'den çok fazla iqos cihaz ve sigara siparişi olduğu için sık sık uğruyorum, burada çok uygun fiyata satılıyor.

aklıma geldikçe ve yeni tecrübeler edindikçe eklerim. burada verdiğim bazı bilgilerin daha önce de yazıldığını biliyorum, ama genel bir rehber olarak kullanabilmeniz için kendi bakış açımla tekrar yazdım. giden herkese iyi eğlenceler.
  • yoksul ama mutlu insanların yaşadığı bir ukrayna şehri.

paralarının değeri bizimkinin bile 1/7'si ancak mutlulukları bizden fersah fersah ötede.
  • iklim olarak istanbul'a yakın bir şehir, ocak ayında gittiğimde hava 5 derece civarıydı.
hesabın var mı? giriş yap