• ayağını yorganına göre uzatmama durumudur. ev sahipleri insafsız, doğru, ama 4500 lira maaşı olan insan da 2500 liralık evde yaşamamalı. insanlar "el mahkum" diye bu paraları bayıldıkça ev sahipleri de azıtıyor çünkü, bu iş böyle ne yazık ki.
  • ya daha yüskek maaşlı bir iş ya da daha uygun fiyata kiralanabilecek bir ev aramayı gerektirir.

tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilriim ki; ortalama bir yaşam için, gelirin en fazla 1/3 ü kadar kira bedeli ya da konut kredi taksit tutarı olmalı. daha fazlası yoruyor, hayattan soğutuyor.
  • maaşı 4.500 olduğu halde 2.500 vermeye hazır insanlar olduğu sürece, almaya hazır insafsızlar da olacaktır.

(bkz: asgari ücrete sesini çıkarmayan köleler)
  • aile ekonomisi problemi toplumsal bir problemdir. bireyler bilinçlendirilmiyor veya bilinçlenmiyorsa, birey problemi olarak kalır. tabii ki, arz-talep durumuna göre ortada bir problem de olmayabilir. yani alternatiflerin arasından seçilmiş bir tercih ise, konu mankenleri başrolün yarattığı senaryoyu oynar.
  • konut kredisiyle ev almak daha mantıklı gibi duruyor. şu durumda olsam yaşayabileceğim semtte konut kredisiyle ev almaya bakarım. param çöpe gitmez en azından.
  • çok ilginç kafalar var.

--- spoiler ---

cebinde 5000 tl olmayan erkek adamım demesin

allahın fakiri, sokağa çıkmadan önce bir kendine bir de cüzdanına bak.

bir de utanmadan fakir fakir mağazaları dolaşıyor fiyat soruyorsun sie.

edit: üzülüyorum halinize ve gülüyorum çünkü size böyle başlıklar müstehak en son gönderdiğim entry sıfır cevap bu boş beleş başlık şelale, tebrikler kendinizi de tebrik edin ayrıca.

edit2: çok eğleniyorum şuan sözlüğün mal sürüsü ile dolu olduğunu bir kez daha ispatladım, bu da benim başarım olsun.

05.10.2019 11:29 ~ 13:43 vitamineral
    --- spoiler ---

diyen adam şimdi

--- spoiler ---

bu ev sahipleri hayatımızı geleceğimizi çalıyor, yediğimiz içtiğimiz her şeye ortak oluyor.

1000 tl etmeyecek evlerine 2500 isteyen vicdansız ev sahipleri, sizleri allaha havale ediyorum.

şimdi birileri çıkar adam yememiş içmemiş parasıyla gitmiş ev almışcılar.

ben kiranın miktarındayım ülke şartları o fiyat ile gitmez bir gün kiraya verecek adam bulamayinca göreceğim o zaman ben sizi.

15.10.2019 12:06 vitamineral
    --- spoiler ---

diyor. demek ki adam değilsin.
  • tamam kuzey kore'de"herkes devletin kendine tahsis ettiği evlerde oturuyor. bir an önce bu sisteme geçilmeli türkiye'de de" eğer bu durum gerçekleşirse metroya yakın ve bugün 2500 lira kirası olan ev kamulaştırılınca bu evde kim oturacak, metroya uzak varoş olan diğer kamulaştırılmış evde kim oturacak?

tamam hepsini kamulaştıralım evet güzel de mesela boğazdaki kamulaştırılmış villa'da kim oturacak

bunları da merak ediyor insanlar..

konuya dönecek olursak;
    kesesine göre bir ev kiralanarak çözülebilecek sorun.. yoksa ben de istiyorum havuzlu tripleks villada oturup bahçesinde köpek beslemeyi ama işte kirayı ödeyecek gücüm olmadığı için apartman dairesinde kalıyorum.
  • kuzey kore modeli de önerildiğine göre kafalar istenen kıvama gelmiş demektir. artık ne kadar uçsan az gelir.

bütçe ile ilgili bir konudur. burada "insafsız ev sahibi" muhabbeti yapan arkadaşların hepsi teknik eğitim mezunu herhalde. bunun arz-talep hesabı çok basit zira.

ayrıca kentsel dönüşüm adlı bir garabet var. bakın o fiyatlar artıyor ya, onun ardındaki en büyük suçlu aç gözlülükten evini müteahhit firmaya dönüşüme veren, sonra da kira yardımı alıp piyasayı yükselten dallamalar. ev sahibi değil yani, senin gibi kiracı.
  • ev kiraları ucuzdur. 2500 lira dediğiniz ev 400 usd yapıyor. türkiye'nin asıl problemi kendi halkının maaşını düşük tutmasıdır. yabancılar ve mültecilere maaşı düşük tutacaktı, kendi halkına ekstra ücret ödeyecekti. kendi milletini refahını yükseltecekti ama devlet ne yaptı parayı cukkaladı.
  • izmir bornova'da sadece kıçı kırık bir cadde yakını diye 2250 - 2750 arası kiralık mağaralar var. ev sahiplerinin bu aç gözlülüğü karşısında ne yapabiliriz inanın bilmiyorum. konuştuğum bir çok emlakçı fiyatlarda indirime gitmek istediklerini fakat ev sahiplerinin yanaşmadığını söylüyor.

vampirlerden çok sıkıldık. özellikle bornova gibi okul dışında başka bir boku olmayan hatta bonus olarak bayraklı tarafından körfezden gelen bok kokusunu barındıran bir ilçede 1500 tl bile fazla. gerçi şu an içinde yaşadığım mağaraya da o parayı veriyorum. orası ayrı.
hesabın var mı? giriş yap