şükela:  tümü | bugün
1576 entry daha
 • araç manuelse genelde “at ikiye” olur.
 • trafik sıkışıkken önünüzden size göre sağa karşıdan gelen (araca göre sola) dönecek araç(lar) varsa bekleyin yol verin, trafiği rahatlatırsınız, vakit kaybetmezseniz.
  ana yoldan tali yola (sağa) dönerken, sizin döneceğiniz yoldan başka bir araç çıkmak için (sizin düz gideceğinizi düşünüp) sizin geçmenizi bekliyor olabilir(sinyal verene kadar bekliyor olmalı). sinyal verip onu boşuna bekletmeyin.

  edit: tabiki sinyali her zaman verin. ama illa vermiycem diyorsanız "bomboş" yollarda vermeyin.
 • yavaslamayi viraja girmeden yapmaniz gerekir girdikten sonra gaza basmak yol tutusunu arttirir. manuel arabada frene basarken debriyaja basmayin.
 • çocukluğumdan beri arabalara ilgi duyan ve ehliyet aldığımdan beri sürekli gezen biri olarak hala kendimi acemi olarak kabul ederim çünkü biliyorum ki ustayım dediğim anda ipin ucu kaçar.
  kendi yaptıklarımdan örnek vericek olursam takip mesafemi her zaman en az 4-5 araçlık bir mesafe kadar korur ve önümdeki aracın önüne bakmaya çalışırım.bunun dışında her 10 saniyede bir arkamı kontrol ederim herhangi bi tehlike unsuru yaratabilecek potansiyeli olan araç görürsem onun beni geçebileceği bi hıza düşerim. yol boş olsa dahi 120km/h geçmem.
  araca bindiğim an önce aynalarımı kontrol eder emniyet kemerini takarak yola çıkarım.
  uykusuz araç kullanmam uzun yolda uykum gelirse bi tesiste 30dakika uyusam bile o mayışıklık hali üzerimden gider. gece yolculuklarında 10-20dakikada bir tüm camları saniyelik indirip kaldırırım ki içerisi serinlesin ve havası tazelensin. bir de alt geçitli bir yola girdiysem yolun çıkışında mutlaka 3-5 metrede durabilecek bi hıza düşerim ; kaldı ki tünel çıkışı ani kitlenmelerde tünelden hızlı gelen araçlar kaza riski taşıyabiliyor.
  iyi sürüşler
 • öndeki araba sağa sinyal verip sola dönebilir,
  50 metre ilerideki yaya sizi göre göre yola atlayabilir,
  sana yeşil yandı ama başka bir tır 100 ile giderken kırmızı ışıkta durmayabilir,
  öndeki araç bomboş yolda keyfiye fren yapabilir
  vsvsvs
 • yurtta sinyal, cihanda sinyal, her yerde sinyal bundan sonra.
 • kasise yaklaştığınız zaman duracak kadar frene basıp yavaşlayın kasisin üzerinden ön tekerlek atlamadan önce freni bırakın sonra araba kendi hızıyla kasisten geçecektir
  bu şekilde hem yumuşak bir geçiş sağlarsınız hem de arabanızın ön takımlarına zarar vermezsiniz

  bir de özelikle bayır aşağı giderken manuel araçlar için diyorum optimum viteste inin, bu motor kompresörü ile en az fren kullanmanıza sebep olacak ve balatalarinizdan koku gelmesini ısınmalarıni engelleyecektir :)
 • acemi şoförden de bir tavsiye sol şeridi işgal etme gibi bir durumun olmadığı zamanlarda sokak arasında yavaş seyrediyorsunuz diye, öndeki aracın dibine yapışmıyorsunuz diye, yol boş olunca kırmızıda geçmiyorsunuz diye, yayaya yol veriyorsunuz diye... arkanızda 3 saniye bekleyemeyen şoförlerin korna çalmasına bakmayın, panik hiç yapmayın. mümkün olan en kısa zamanda yol verin, siz yavaş yavaş seyretmeye devam edin.
 • yolda seyir halindeyken 2 seçenek arasında kalırsanız, mevcut durumunuzu koruyan seçeceği seçin. örnek: öndeki aracı biraz hızlansam geçebilirim; geçme mevcut durumunu koru. trafik lambası sarıdan kırmızıya dönüyor, hızımı yükseltsem kırmızıya kalmama şansım var; yavaşla kırmızıya kal. önündeki araç önüne kırarken, aslında önümdeki araca biraz daha yaklaşsam aramıza diğer araç giremez; boşver girsin münakaşaya girme. trafikte biraz hoşgörülü biraz tahammülü yüksek, biraz da saygılı olursak bir çok şeyin ( n farklı durumun) önüne geçmiş oluruz ve daha güvenli yolumuza devam ederiz.
 • kendimi usta sürücü olarak görmüyorum. lakin 22 yıldır araç kullanıcısı biri olarak şunu tavsiye etmekte fayda görüyorum . usta sürücü ya da iyi bir sürücü olmak istiyorsanız ilk başta trafik kullarına harfi harfine uymak zorundasınız . araç kullanmaya ilk başladığınız dönemlerde heyecanınız çok olacaktır , bu çok doğaldır lakin unutmayınız trafikte ne kadar çok sakin kalabilmeyi becerirseniz daha rahat sürüş elde edeceksinizdir . trafiğe konsantre olun , iyi düşünün ve doğru karar verin , takip mesafenize dikkat edin , riskleri düşünün, aracı dinleyin , yakın ilerisi görünmeyen virajlar ile tepe üstlerine yaklaşırken olabildiğince sağa yanaşmalısınız , olumsuz hava koşullarında kesinlikle sağ çizgiye yakın sürün , şerit çizgilerinin üzerinden ya da şerit ihlali yaparak sürmeyin, dönüş şeritlerine zamanında girin arkadaşlar velev ki bozuk zeminde bir gün araba kullanmak zorunda kaldınız o zaman sakın şunları unutmayın , yolda lastik izinde oturma varsa aracınızı buradan sürmelisiniz , tekerlek izinde su bulunuyorsa burayı kullanmayin , derinliği 8 cm 'den büyük olan çukurlar her zaman tehlikelidir . çukurlara girerken minimum yavaşlayın dikkat edin ve her zaman dikkatli olun unutmayın trafik bizim hayatimizdir diğer yol kullanıcılara saygılı ve hoşgörülü olun . iyi bir insan olmak iyi bir sürücü olmak her zaman kurallara uyan ve hoşgörülü olmaktan geçer .
19 entry daha