şükela:  tümü | bugün
 • birinci amacı dünyanın büyük düşünürlerinin fikirlerini her yerde ve herkes için ulaşılabilir kılmak (belli bir sürenin sonrasında para karşılığında olmak üzere), bu şekilde de eğitim standartlarını sadece gelişmiş ülkelerde değil, kaynaklara eşit ulaşım imkanının sınırlı olduğu ülkelerde de geliştirmeye yardımcı olmak; ikinci amacı yüksek seviyeli düşünebilme gücünün gelişmesini sağlamak olan sitedir.

  işleyiş biçimi bence stumbleupon ile benzerlik gösteriyor. çok hızlı bir ilk bakış sonrası ağırlıklı olarak tarihsel bilgi ve bunun güncel-yakın zamanlı analizlerini alt başlık ilgi alanları halinde sunarak sizi merak ettiğiniz konularda çeşitli kaynaklara yönlendiriyor.

  https://www.macat.com/
 • adı biraz sorunlu olsa da psikolojiden biyolojiye, ekonomiden antropolojiye çeşitli alanlarda analizler yoluyla kaliteli bilgi veren site.

  - bu yazıyı nerden aldın
  - macattan
  - .........
  - c ile amk c..c...
 • the school of life benzeri, sitesiyle de, youtube kanalıyla oldukça takip edilesi oluşum.

  gün içinde birşeyler okumaktan sıkılanlar ama yine de kültürel ve entellektüel birikim adına bir kısım faaliyet içinde bulunmak isteyenler, youtube kanallarını takip edebilirler. kanalda özellikle sosyolojik ve politik alanda tartışılan fikirlerin sahibi olan düşünürlerin, fikirlerini ilk ortaya attıkları ve isimlerini duyurdukları kitapları ve kitabı oluşturan anfikri sadece bir dille örneklenrierek anlatmaları müthiş. ancak bir sorun var ki, pek çoğunda altyazı yok. yani ingilizce bilmeyenler için zor bir durum.

  umarım hayırsever biri çıkar da, videolara altyazı ekler.