• malum bu sürümde dark mode denen zimbirti mevcut, ancak ios 13 ve ipados'deki gibi aksam/sabah saatlerinde otomatik dark/light mode gecisi mevcut degil. manuel açıp kapatmanız, ya da sürekli dark mode'da ya da light mode'a tutmanız gerekiyor.

keske otomatik ac/kapa özelliği olsaydi diyenlerdenseniz (benim gibi), iki seceneginiz var.

1. suradaki yönlendirmeleri izleyerek 10 dakikada automator kullanarak hazirlayacaginiz bir app ile isi halledebilirsiniz. gercekten gayet kolay.

2. nightowl isimli app'i kullanabilirsiniz. dikkat, privacy policy konusunda biraz eleştiri alan bir app bu. ve bu kadar basit bi is icin app indirmeye deger mi?
  • acilen ntfs diskleri yazabilmesi icin yardim aradigim isletim sistemi. paragon ve tuxera vs. var da bir turlu yapamadim. yardimlarinizi bekliyorum.

edit: tuxera ile sorun çözülmüştür.
  • 6 aydır kullanıyorum.
    bunu işletim sistemi diye yapıp piyasaya süren ürün geliştiricilerin, test uzmanlarının, pazarlamacıların, mühendislerin, üst yönetimin ve bilimum emeği geçen herkesin yedi sülalesinin windows 10 ile en kısa sürede tanışmasını isterim.
    dark modu da analarıyla tanıştırsınlar.
    bu bir boka benzeseydi şu olmazdı:
    https://support.apple.com/boot-camp
  • macos catalina dan kendisine geçmek için uğruna bilgisayarın anasını aglattigim isletim sistemi.

8 saat uğraş sonucu hala kendisine geçemedim. kisfmet...

edit: sonunda downgrade yapmayı başarabildim. ihtiyacı olanlar yesillendirebilir, lakin yesillendirmeden su 2 videoyu izlemenizi tavsiye ederim, ikisinin karisimini yaptım. (usb formatlama kısmında terminal kodunu ilk videodaki gibi yapmaya gerek yok)

video 1

video 2

cogu sitede eğer bilgisayarı satin aldiginizda icinde mojave vardıysa kasmaniza gerek yok falan diyorlar ama tertemiz formatla isletim sistemsiz buldum bir ara kendimi. pasa pasa yedeklemeyi yapıp, usb çubuğunu mojave boot'u olarak tanımlayıp yapmakta fayda var.
  • eğer yüksek ramli bir cihazınız yoksa uzak durun.
  • catalina’yı kimsenin beğenmemesinden kaynaklı buraya geldim. burada da mojave’ye sövüyorlar. napalım amk lion mı yükleyelim makineye ?
  • mid 2015 macbook pro üzerinde 10.14.5 versiyonunda bluetooth ile kablosuz kulaklığa (airpods pro) bağlanırken sorun yaşatan fakat 10.14.6 versiyonuna update edince problemlerin ortadan kalktığı işletim sistemidir.

mac os catalina'ya geçmemek için direnenlerde son durum bu şekilde
  • geçtiğimiz haftalarda yayınlanan 2020-002 güvenlik güncellemesi ile birlikte şimdiye kadar,

2015 macbook air
    2017 macbook air
    2015 12" macbook
    2015 13" macbook pro
    2015 21.5" imac

modellerinde sıkıntı çıkartan işletim sistemi.

hw (hardware acceleration) kullanıldığı durumda (özellikle video oynatımında) bütün sistem donuyor ve çözüm kasa üzerindeki güç düğmesi üzerinden sistemi kapatıp tekrar açmak.

dolayısıyla eğer yukarıdaki model bilgisayarlara sahipseniz 2020-002 güncellemesini şimdilik pas geçin.

apple başta catalina'ya yükseltin çözülecek demiş lakin sonrasında sorun üzerinde çalıştıklarını beyan etmişler, detaylar için up uzun bir makale burada.
  • 10.14.6 versiyonunu macbook air 2017me yüklediğim macos.

high sierra'dan mojave'ye geçişimi temiz kurulum yaparak yaptım. icloud ile beraber zaten tüm verilerim ve ayarlarım otomatik olarak geldi. her ihtimal time machine ile yedeğim zaten vardı ama ben temiz olsun, update değil upgrade yapıyoruz diyip, oturup tek tek kullandığım appleri tekrardan kurdum ama sonucunda ne oldu ?

- high sierradaki pil performansı veya bilgisayar hızı olsun hiç bir şey kaybetmedim hatta nedendir bilinmez pili daha iyi gitmeye bile başladı.

- boot time ve uygulamaların açılışı kapanışı high sierra ile aynı belki bazen daha bile hızlı. manyak gibi kronometre ile denedim.

dolayısıyıla eğer geçmek isterseniz bence en azından catalinadaki buglar çözülene kadar mojave çok güzel bir liman. hem de şu an gayet hızlı çalışıyor ve en ve en önemlisi pili sikmedi.

son olarak altını çizelim: kesinlikle temiz kurulum öneriyorum.
  • ikide bir macos rojava diye okuduğum macos sürüm adı. ypg'li teröristler yüzünden algılarım şaştı resmen.
hesabın var mı? giriş yap