550 entry daha
  • ben bunu otomatik pilotta izliyorum, six feet under gibi terapi amaçlı ve terapi etkili.

bu arada, o yılların bugünün amerikalısına hatta türkiyelisine acayip gelen davranışlarını çok güzel serpiştiriyorlar.

misal, emniyet kemeri yok, don abi ani fren yapacak ön koltukta yanında oturan iki çocuğunu sağ koluyla bloke ediyor frene basarken kolunu yana uzatıp.
    sigara dumanı altında bir yaşam, muayenede adam bronşit oldum efkarlandım diye bir tane daha yakıyor, doktoru da benim paket bitmiş deyip bir tane de o tüttürüyor.
    torununa babaannesi rahat uyumak için uyku ilacı veriyor, hapı ikiye bölüp yarısını kendisi yarısını 10 yaşındaki kıza verip yatıyorlar. o zaman doğal bir tüketimmiş.
    tüketim, insanlar arası eşitlik (cinsiyetçilik, ırkçılık vs), günlük hayatta iş yapma şekilleri tonla konuda o sırada bizleri dumur etmeye yönelik tonla ayrıntı boca ediliyor.
  • 5. sezon 11. bölüm itibariyle: (bkz: peggy olson/@poturgilinpotur)
    -------------------
    5. sezonda*, tüm mad men hikayesi boyunca don draper'i karizması ile öttürebilen tek kadın olarak resmen "peggy olson reyiz" mertebesine yükselmiştir.
    -------------------
    dizide don draper ile beraber karizma skorunda yarış halindeki joan karakteri bence yerin dibine geçmiş oldu, üstelik o düşüşte uzaktan etkisi ve gayri ihtiyari menfaati olan don abinin de ratingini düşürdü. zor kararları alabilen bir kadın yerine cinsel meta rolü dışında kendisini vazgeçilmez kılabilecek hiçbir niteliğine güvenemeyen biri olarak tezahür etti. metin yazarları, senaristler; çalışan ve niteliği ile hayatta kalan, başının çaresine bakan kadın tiplemesinin, kadınsılığından ödün vermeyen ve modern veya geleneksel bununla ilgili rolleri oynayan, sözde "kadın gibi kadın" tipini ezmesini sağladılar. tespit ve tasvir çok acımasız ama gerçekçi idi. ama hayatın gerçeklerinde peggy olsen reyiz nadir karşılaşılan bir dirayet ve kabiliyet timsalidir.
  • 6. sezonun malum ortamlara düşmesi, * ile minimum 720p zevkimiz başlamıştır. izlemeyenler ilk sezondan itibaren başlasın.
  • ben bu dan dreypır kardeşimizin frastıreyşınları ile öyle içli dışlı olmuşum ki, 6. sezonun sonuda, o katarsis fırtanası herşey's toplantısı başlarken, yani dan abimizin hiç görmediğimiz güvensiz suratını görünce, daha fazla tahammül edemeyip diziyi durdurdum (torrettnen 720p indirip devyarasa led tvmden izliyorum).

yani metin yazarlarımızın çizdiği kader hattını adeta hissi kablel vuku ile derk edip, izlemekten aciz kaldım. ertesi gün devam ettim. çözülmeyi sevmedim nedense. çünkü insanın sevgisiz kalmış olmakla ilgili travması, mahrumiyeti ile içinde bulunduğu maddi/sınıfsal koşullar yokluk-zaruret hali birebir eşlendi. bunda bir sorun yok işte daha ne olsun denebilir ama ben datmin olmadım.
933 entry daha
hesabın var mı? giriş yap