şükela:  tümü | bugün
  • ace of base grubunun sarışın üyesi. ben daha yüzünü gözünü görmeden bilmeden o ergen halimle all that she wants şarkısını 90 lık karışık bir kasette ilk dinlediğimde aşık olmuştum kendilerine. gerçi ilk gördüğümde tahminimden farklı bir yüze sahip olsa da ilk intibası fazla silinmemişti.
  • "linn" şeklinde hitap edilen, tam adı malin sofia katarina berggren olan, 31 ekim 1970 isveç doğumlu eski ace of base üyesi.

ace of base grubuna güzel tondaki sesiyle hayat veren ve all that she wants şarkısıyla grubun adını duyurmasında bana göre en büyük rolü oynamış grup üyesi.

bu grubun esas sesiyken; 1996 yılı içerisinde hayranı olduğu söylenen bir alman kadın tarafından bıçaklı saldırıya uğradıktan sonra travma yaşadı ve maalesef bu yaşadığı travma onun için hayatının dönüm noktası oldu.

her ne kadar ace of base grubu bir sonraki albüm çalışmalarında bunu saklamaya çalışsa ve linn'in ön planda olmak istemediğinden dolayı kliplerde ve konserlerde fazla yer almak istemediğini söylese de bu travmanın bazı kalıcı etkileri bulunmaktaydı.

bundan sonraki şarkılarında grubun the signgibi kliplerindeki o neşeli sarışın kızdan ve ön plandaki sesinden eser yoktu. kliplerde sadece arkada ara sıra görünen linn, bundan sonraki hiçbir konserde de playback olmadan şarkı söyleyemedi.

yıllar sonra grup üyeleriyle yapılan bir röportajda gerçek ortaya çıktı ve malin'in 1996 yılında uğradığı saldırıdan sonra geçirdiği ağır travma sonucu 5 ay boyunca sesini kaybettiğini, boğazında oluşan hasar sebebiyle o günden sonra bir daha eskisi gibi şarkı söyleyemediği anlaşıldı. youtube'daki bir hayranı da bu konuyla ilgili küçük bir araştırma yapmıştır

en son göründüğü klip 2001 yılında çıkan unspeakable şarkısıdır. kliptede farkedileceği üzere kendisi hep arka plandadır.

kendisini kalbimde her zaman grubun 1992'deki ilk klibi happy nation'daki kalın kaşlı, güzel ve masum haliyle hatırlayacağım.
  • 90'lı yıllar ile 2000'li yılların tamamının ve daha öncesinin de klasik diye tabir edilen nice şarkıcıların performanslarını dinledim izledim. ama kendisinden daha güzel ses tonlu bir bayan vokale hala rastlamadım.

ses tonu bence benzersizdi, kusursuzdu, mükemmeldi.

keşke kendisini ekranlarda tekrar izleyebilsek, dinleyebilsek. ancak bu pek mümkün görünmüyor.