• bir roportajda kendisine sorulmasi uzerine kendisinin hic bir zaman goruntusunu gizlemek icin ozel bir caba sarfetmedigini, resminin cekilememesinin sebebinin, tamamen batili ajanlarin beceriksizligi oldugunu soylemistir.
  • markus wolf'un aynı zamanda efsane olarak anlatılan "romeo" operasyonu vardır ki parmaklari ısırtan cinstendir. gizli servislerin yaptığı klasik güzel ve çekici kadınlar vasıtasıyla bilgi sızdırma tekniğini değiştirip yakışıklı doğu alman erkeklerini önemli batı alman bürokratlarının sekreterleri üzerine göndermiş ve başarı kaydetmiştir. kendisini kıyasıya eleştirenlere ise cevabı romeoların içlerinde şu anda evlenmiş olanların dahi olduğu bunun kadar normal bir yöntem olamayacağı yönünde olmuştur....
  • resmi ilk kez 1979'da isveç'te tesadüf eseri çekilmiştir bu abinin. isveç'e doğu alman hükümeti bir heyet göndermiştir. wolf da stasi'nin yabancılar şubesi başı olarak değil de herhangi bir memur statüsünde katılmıştır. karısıyla stockholm'de gezerken, karısının çok ama çok güzel olması bir gazetecinin gözünden kaçmaz ve fotoğraf çekilir. daha sonra fotoğrafı çekilenin markus wolf olduğu anlaşılır. yüzsüz adam olarak da bilinir.

geçtiğimiz yıllarda abd'ye vize başvurusunda bulunmuş son kitabının tanıtımı için, ama abd, terörist aktivitelerde bulunduğu için vize talebini reddetmiştir.
  • anılarını "man without a face" adlı kitapta toplamıştır.
  • öncelikle anılarının ingilizce versiyonunu okumak isterseniz : https://archive.org/…au00wolf/mode/2up?view=theater

bunu dışında :

- wolf istihbaratta sahada çalışan ajandan çok yönetici sıfatıyla efsane olmuş bir isim.

- en önemli özelliği insan faktörüne çok hakim olması. kapitalist kültür konusunda çok okuma yapmışlığı var. bu becerileri özellikle batı almanya sızmaları konusunda çok işe yaramış. bir örneği yukarıda verilmiş : (bkz: #2180168)

- bir başka özelliği çok sabırlı olması. en önemli casuslarını alttaki insanlardan seçiyor. mesela gunter guillaume çok genç yaşta eşi ile birlikte batıya sözde iltica ediyor. alman sosyal demokrat parti'ye gençlik teşkilatından giriyor. her tür işe koşturuyor. adım adım yükseliyor. hikayesi için : (bkz: #73177630)

- es keza meşhur adamlarından biri bizim hüseyin yıldırım. bir teknisyen, hatta tamirci olarak berlin'de abd üstünde iş buluyor. sonra da dostluklar vesaire derken gizli belgelere ulaşıyor. wolf hep böyle alt düzey görünen insanları kullanmayı severmiş.

- bir özelliği ortodox bir sosyalist olması. bu yüzden doğu bloğundaki yenilikçi hareketlere bile moskova'yı kızdırmak adına karşı çıkıyor. hatta brandt olayında brejnev'i çok kızdırmış.
  • yahudi'dir.
  • bilinen en iyi istihbaratçılardan birisidir.

babası yahudi asıllıdır. anne ve babası alman komünist parti üyesidir. 1933 yılında her ikisi de naziler tarafından gözaltına alınıyor. daha sonra moskova'dan siyasi sığınma talep ediyorlar. markus bu sırada rusya'da havacılık mühendisliği okuyor. 1945 yılında berlin'in düşmesiyle birlikte doğu berlin'de ruslar için propaganda amaçlı bir radyo istasyonu kuruyor. 1952 yılında henüz otuz yaşına gelmeden doğu almanya istihbarat şefi oluyor.

markus wolf yüzü olmayan adam olarak biliyor. çünkü; (bkz: doğu almanya) istihbarat teşkilatını kurup, otuz dört yıl boyunca dış istihbarat servisi şefi olarak görev yapmasına rağmen 1979 yılına kadar batıda hiç kimse wolf'un neye benzediğini bilmiyormuş. 1979'da fotoğrafı gizlice çekiliyor ve bir sığınmacı tarafından teşhis ediliyor. son derece zeki ve entelektüel bir insan olan markus wolf, avrupa kıtasındaki bu türden en verimli ve etkili hizmeti 34 yıl boyunca yürütüyor.

kendi ifadesiyle; "...kudretli orduların stratejik ve teknik sırlarının birçoğunu topladık ve bunları sovyet istihbaratı aracılığıyla moskova'daki varşova paktı komuta merkezlerine ilettik. federal almanya cumhuriyeti'nin sırları hakkında bonn'daki şansölyeden daha çok şey bildiğime inanılıyordu..."

öyle bir istihbaratçı ki batı almanya siyasi yaşamının, iş dünyasının ve toplumun diğer alanlarının tüm sektörlerine bin ajan yerleştiriyor. batı almanya'nın iki şansölyesinin de özel ofisinde ajanları varmış.

istihbarat yöntemleri o kadar iyi çalışmış ki, kendileri bile farkında olmadan en ileri görüşlü alman devlet adamı (bkz: willy brandt)'ın kariyerinin mahvolmasını sağlıyor.

batı almanya'nın başkenti bonn 'da politikacıların sekreterliğini yapan, işleriyle mutsuz bir şekilde evli olan ve birçok hayal kırıklığına uğramış bekar kadın sekreterleri etkilemek için çekici bekar erkekler olan “romeos” adı verilen ajanlarını batıya gönderdi. wolf öyle büyük istihbaratçı ki; nato'nun brüksel karargahındaki en iyi casusu soğuk savaş bitene kadar tespit edilemiyor.
    (bkz: rainer rupp)

görevini bir zenginleşme aracı olarak hiçbir zaman kullanmamış. oğlunun bir pizzacıda çalıştığı belirtiliyor. wolf amacını şöyle ifade ediyor; "tamamen başarısız olan ama hala mümkün olduğuna inandığım asil bir hedef olan sosyalizm ve özgürlüğün bir bileşimi için savaşmak"

kendisinden özgürlüğü ve batı almanya devletine ihanetten yargılanmama sözü karşılığında batı almanya'da bulunan casus ve köstebeklerin bilgilerini vermelerini istiyorlar. wolf bunu reddediyor. çünkü wolf neredeyse bütün doğu almanya istihbaratını ayarlayan ve her şeyi saat gibi çalıştıran adamdı. wolf yargılanmama teklifi için teşekkür ederek, eski çalışanlarına ve temsilcilerine yani ajan ve köstebeklerine karşı da bir sorumluluğu olduğunu söyler ve: "özgürlüğümü istiyordum. ama hayatlarını benim hizmetime adayan kadın ve erkeklerin özgürlükleri pahasına olacaktı ve batı'da yeraltında çalışan ajanlarımız söz konusu olduğunda, yıllarca hapis cezası riskinin olacağını çok iyi biliyordum. . onları şimdi satarsam, şef dedikleri adam yani benim hakkımda ne düşünürlerdi? teşekkür ettim ama teklifi geri çevirdim. "ihaneti başkalarına bırakacağım," dedim. "başvuran sıkıntısı olmayacak," dediler" şeklinde ifade ediyor.
  • efsanevi ve bir o kadar da başarılı romeo operasyonun mimarı, yüzü olmayan adam olarak da bilinen zamanın doğu almanya istihbarat * şefi. ama kader ağlarını yıllar sonra örecek ve eşi aynı romeo taktiğiyle bnd ile sıkı fıkı olan bir alman iş adamına aşık olacaktır.
  • (bkz: stasi)
hesabın var mı? giriş yap