şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mars'tan gelen ilk ses duyulmuş. bir uğultu şeklinde olan garip ses. : buradan dinlenebilir
 • belli belirsiz de imam hatipler kapatılsın gibi bir cümle geçiyor.
 • çok kişi üstüne kafa yormaz, bilimsel olarak da tek tük araştırılır ama rüzgar sesinden etrafa dair çok ayrıntılı fikirler edinebilirsiniz.

  biraz mühendislik, fizik, elektronik vs kulağına değmiş herkes bilir ki görüntüleri ve sesleri üst üste binmiş dalgalar olarak temsil edebiliriz. bu dalgalar bilinen, sevilen, kolay temsil edilen dalgalardır.

  işte çok benzer bir mantık burada da işler. etrafınızda akan bir hava vardır ve ses çıkarır nesnelerle ve kendiyle etkileşerek. o sesleri dinleyerek etrafta nasıl yapılar olduğuna dair çok güzel tahminler üretebilirsiniz.

  örneğin şu üç rüzgarı biraz dinleyin:
  https://www.youtube.com/watch?v=4kzfe50rqkq
  https://www.youtube.com/watch?v=3eiloqchd_a
  https://www.youtube.com/watch?v=t31chzxjd4s

  ilkinde her saniye şıkır şıkır, binlerce ufak nesne var etrafınızda. konfeksiyon atölyesi veya matbaa artıklarıyla dolu bir yer gibi. yapraklar. çalılar. ağaç gövdelerinin ritmik hareketi. hepsini duyuyorsunuz.

  ikincisinde bir ıslık var. demek ki rüzgarın geldiği yönde ıslık oluşturabilecek yapılar var. sonsuz çeşit olabilir bu yapılar ama ıslığın tipi de önemli. bu ne ıslığı? ritmik örüntüler yine var, yani bir yerlerde büyük bir ağaç grubu rüzgarla dans ediyor. çalı olamaz onların periyodu bu kadar uzun değil.

  son ses örneğinde ise neredeyse hiçbir şey yok. yuvarlatılmış sesler çok daha az. bir ıslık var ama çok derin. o artık dünya yüzeyinin sesi. kocaman bir vadi belki burası.

  mars'tan gelen ses de en çok üçüncüye benziyor. deniz altındaki sesler de böyle olur. tabii sesin fazını kaydırırken uyguladıkları işlemler nasıl etkiliyor onu bilemiyorum.