• six shooter isminde 1 kısa, ın bruges ve seven psychopaths isminde 2 uzun metraj filme sahip 1970 doğumlu irlandalı auteur. aynı zamanda tiyatro yazarıdır. (galway üçlemesi, aran adaları üçlemesi, the pillowman, the tale of the wolf and the woodcutter.) six shooter ve in bruges'de brendan gleeson'a, ın bruges ve seven psychopaths'da colin ferrell'a yer vermiştir.
  • oyunlarını da filmlerini de inanılmaz keyifli bulduğum yazar. filmlerinde yarattığı atmosferi, oyunlarındaki kara mizaha benzetiyorum.
    (bkz: hangmen)
    (bkz: in bruges)
  • yazdığı kara komedi tiyatro oyunlarının hastasıyım. ama bu genç yaşında insan keşke biraz daha üretken olsa, daha çok eser verse diye düşünmeden edemiyor. yazdığı oyunların tamamını okudum, türkiye'deki neredeyse tüm sahnelemelerini seyrettim. son yazdığı "kayıp el" oyununu okumuş fakat türkiye'de sahnelenmediği için seyretme şansına erişememiştim. sağolsun ilham yazar imdadıma yetişti das das tiyatro olarak sahnelenecek.
    ayrıca aylardır yeni filmi three billboards outside ebbing, missouri filmini bekliyorum. vizyona girsin artık çok uzattılar.
  • in bruges'la beni kendine hayran bırakmıştı, şimdi three billboards'la o başarısının tesadüfi olmadığından emin oldum. çok basit bir sahneyi bile inanılmaz etkileyici bir şekilde çekme tılsımına sahip nadir yönetmenlerden. kara komedinin ustası.
  • 14 senelik yönetmenlik kariyeri içerisinde yalnızca 3 uzun, 1 kısa metraj film çekmiştir.

o 3 film de: in bruges, seven psychopaths, three billboards outside ebbing, missouri

(bkz: seni mükemmeliyetçi piç)
  • dt' nin yastık adam oyunundan sonra tanıdığım, sonrasında tüm filmlerini bayıla bayıla izleyip takibe başladığım yönetmen yazar. son 2 filmi (bkz: seven psychopaths)(bkz: three billboards outside ebbing, missouri) ile kendisine hayran bırakmış, beni bir woody harrelson hayranı yapmıştır. kötü kavramı üzerine düşündürmesi, kimin neden kötü olduğunu ya da kötünün bir durumdan ziyade ana ait olduğunu düşündürmesi, senaryolarında sık sık buna yer verdiğini hissedebilirsiniz. tarantino ya da wes anderson gibi bir filmin ona ait olduğunu anlamanız çok uzun sürmez. kısacası acilen to do list e eklenecek yönetmen diyebiliriz.
  • overdose veyahut aşırı zekadan ölmezse önümüzdeki 30 yılın en sağlam 5-10 yönetmeninden biri olacak olan deha.

six shooter'dan three bilboards'a kadar olan bütün ama bütün filmlerini izleyerek bu kanıya vardım. arada 2 film var zaten. evet.
  • kara komedi yazarı. irlanda'nın coğrafi güzelliğine rağmen , ingiltere kapitalizminin arasında sıkışmışlıkla yazmaya başlıyor. ingiltere'ye göç eden inşaat işçisi bir babanın ve temizlik işçisi bir annenin iki çocuğundan biri. neden belirttim bunu. çünkü (bkz: leenane'in güzellik kraliçesi) adlı oyunu izlediğinizde daha net anlaşılabilir. oyunda kendisini hatta ve hatta babaannesini anlatıyor oyunda. kendi ülkesinde kiracı gibi yaşayan, hep bir yerlere gitmek isteyen, iç dünyasının kaçışlarını oyunlara aktaran mcdonagh abisinden esinlenerek tam olarak 16 yaşında yazmaya başlıyor. işsizlik sigortasından geçinen bir çocukken yazdığı oyunlarla ünlenmeye başlıyor.

ülkemizde yasaklanan vikipedi'de ise şu şekilde aktarılmış (amme hizmeti kıps) ;

irlandalı bir ailenin çocuğu olarak camberwell, londra'da doğmuştur. annesi ve babası daha sonra irlanda'nın galway şehrine taşınmış, martin ve kardeşi (senaryo yazarı john michael mcdonagh) ise londra'da kalmıştır. mcdonagh, 16 yaşından itibaren aldığı işsizlik ödemeleriyle yaşamını sürdürmüştür.

yazları galway'e yaptığı seyahatlerde, ingilizce'nin batı irlanda şivesini öğrenen mcdonagh, bu konuşma tarzını daha sonra oyunlarında kullanmıştır. bu kaba köy şivesinin yanı sıra ilkel simgesellik ve kara mizah da içeren oyunları; john millington synge, harold pinter ve david mamet'in oyunları ile ingiliz televizyon komedilerinin bir karışımı gibidir.

tiyatro eserleri arasında iki kara mizah üçlemesi (galway üçlemesi ve aran adaları üçlemesi) ile bir kara fantezi (the pillowman - yastık adam) ve iki de radyo oyunu bulunmaktadır. mcdonagh ayrıca sinema ile uğraşmaktadır. çektiği six shooter - altıpatlarisimli kısa filmle 2005'te en iyi kısa film dalında oscar kazanmıştır.

tiyatro eserleri
    galway üçlemesi
    leenane'in güzellik kraliçesi - the beauty queen of leenane (1996)
    hiç evlenmemiş bir kadın ile baskıcı annesi arasındaki ilişkiyi anlatan oyunda kadın son aşk şansı ile karşılaşırken annesini ise kötü bir ölüm bekler.

connemara'da bir kafatası - a skull in connemara (1997)
    connemara'lı bir adamın işi eski mezarlardaki iskeletleri parçalamaktır. son müşterisi ise yıllar önce kazara - ya da bilerek - öldürdüğü karısıdır.

yalnız batı - the lonesome west (1997)
    iki kardeş, babalarını vurup olaya kaza süsü verdikten sonra tartışmaya başlar. (sam shepard'ın true west - gerçek batı oyununa gönderme)

aran adaları üçlemesi
    ınishmaan'ın sakatı - the cripple of ınishmaan (1996)
    man of aran - aran adamı (robert joseph flaherty - 1934) isimli filmde rol almaya çalışan sakat bir çocuğun kara mizaha dönüşen öyküsü

ınishmore'lu yüzbaşı - the lieutenant of ınishmore (2001)
    bir ıra birliğinin çılgın lideri, en iyi arkadaşı olan kedinin öldürüldüğünü öğrenince vahşi bir şamata başlar.

ınısheer'in ölüm perileri - the banshees of ınisheer
    aran adaları üçlemesi'nin henüz yayınlanmamış ve sahnelenmemiş finali

diğer oyunlar
    the pillowman - yastık adam (2003)
    bir korku kitabı yazarı birçok çocuğun öldürülmesi sonrasında sorgulanır.

the tale of the wolf and the woodcutter - kurt ile ormancının öyküsü (radyo oyunu)
    sinema
    oscar ödüllü kısa film six shooter - altıpatlar martin mcdonagh'ın ilk sinema çalışmasıdır. filmde brendan gleeson, ruaidhri conroy, david wilmot ve aisling o'sullivan gibi önemli irlandalı oyuncular rol almıştır. filmde gleeson, eşinin ölümü sonrasında evine dönmek üzere hüzünlü bir tren yolculuğuna başlar. ancak yolda ruhsal bozuklukları olan bir gence rastlar.

bu kısa filmden sonra mcdonagh, senaryosunu da kendi yazdığı ın bruges isimli filmi yönetmeye başlamıştır. iki kiralık katilin saklanmaları için gönderildikleri bruges'da olay örgüsünün kurulduğu, colin farrell, ralph fiennes ve brendan gleeson'ın rol aldığı film 2008'de gösterime girdi. film 2008 sundance film festivali'nin ve jameson dublin uluslararası film festivali'nin açılış filmi olarak gösterildi.

son olarak mcdonagh, 2013 yılında gösterime giren , konusunu yedi tane psikopattan alan bir senaryo yazmak için uğraşan yazarın öyküsünü anlatan seven psychopats adlı filmin yönetmenliğini üstlenmiştir.
hesabın var mı? giriş yap