• kitabı okumadan önce müzesine gidip, sesli rehberi dinleyerek 3 saatimi geçirmiştim içeride. en üst kata geldiğimde, bir süre oturup hikayenin bittiği odayı izleyip, inanılmaz etkilenmiştim. gerçek mi, kurgu mu diye sorgulamama yol açan, insanı bu derece içerisine çeken bir hikaye. müzeden çıkar çıkmaz kitabı okumaya başlayıp bir nefeste bitirmiştim. bu kadar güzel bir etkiden sonra dizi aynı keyfi verir mi, bilemiyorum.
  • yayımlandığı yıla denk gelen üniversite hayatımın ilk yılında orhan pamuk ile tanışıp sadık bir okuyucusu olmamı sağlayan muhteşem eserdir.

dizi konusuna gelince, usta ellerde şahane bir dramaya dönüşebilme potansiyeli var, amazon değil de hbo ya da bbc yapsa nasıl bir şey olurdu hayal edemiyorum (gerçi amazon'un yaptığını da hayal edemiyorum)

masumiyet müzesi'ni çok seven arkadaşları kendisinden 40 yıl kadar önce yazılan ve daha politik bir eser olan bir gün tek başına yı okumaya davet ediyorum. ki bu eserin inanılmaz bir dizi olma potansiyeli var ama türkiye'nin medya ve siyaset ortamı hiç bir zaman böyle bir dizi için uygun olmadı (yapsalar da ihanet ve entrika öne çıkardı zaten)
  • benim için yorucu bir roman olmuştu, belki okuduğum dönemin sancılarıyla alakalıdır ama yine de çok beğenmiştim. amazon gibi bi dev dizisini çekecekse yapılacak tek şey gurur duymaktır bence.
  • dizisi cekilecekmis, katkida bulunalim

füsun için (bkz: melisa sözen) veya (bkz: özgü namal)
    füsunun annesi için kesinlikle (bkz: zerrin tekindor)
    kemal için (bkz: engin akyürek) veya (bkz: mert fırat) veya (bkz: burak özçivit) belki

edit: ya da çekmeyin dizisini ya birakin o da zihnimizde temiz kalsin
  • orhan pamuk'un dizi/film yapılmaya diğer romanlarına nazaran daha müsait bir kitap olmasına rağmen yine de baya bir piç edilecektir. bu streaming savaşları olmasa orhan pamuk asla ve asla kanal d atv star gibi televizyon kanallarına vermezdi bu işi bundan eminim. fakat işin içine amazonun girmesi demek, dünya çapında popüler bir yazarın en popüler kitaplarından birisinin uyarlanması ve bunun da tüm dünyaya pazarlanması demek. hakan ve atiye'nin aksine yurt dışında oldukça fazla etki yapacağını düşünüyorum.

yine de belirtmek isterim ki kesinlikle piç olacaktır. hem casting olarak hem senaryo olarak vs. bir kere bu romanın ana izleği aşık olduğu kadını kaybeden ve yıllar boyunca onu arayan, bekleyen adamın yaşadığı psikolojik bunalımdır. orhan pamuk aynı ruh halini okuyucuya yansıtmaya çalışır. eminim ki pek çoğumuz kitabı okurken ehhh demiştir o sonu gelmez sayfalarda. bunun da üstüne unconventional bir final yapıyor kitap. bu iki ana unsur seyirciyi asla tatmin etmeyecek. o yüzden ya bir yerlerinde çok pis oynama yapacaklar, bir şeyler uyduracaklar ya da füsün'la kemal'in birlikte olduğu bölüme daha çok odaklanıp hızlıca finale atlayacaklar.
  • kemal rolü bana sorulsaydı* ahmet rıfat şungar'ı direkt yazardım. araplara yaranacağız diye her gelen yeni platform çağatay denen kişiyi koyup garanti izlenme peşinde koşuyor. keşke oyunculuğu da izlenme sayısı kadar garanti olsa da güzel şeyler izleyebilsek. güzel bir uyarlaması olmayacak/olamayacak/oldurtulmayacak kitaptır ne yazıkki.
  • çok büyük heyecanla okumaya başladığım ama bitiremediğim kitap
    bitiremedim çünkü ofkeliydim, nişanda olanlara, sonrasında da yaptiklarina
    en çok da kendime ofkeliydim çünkü onların büyük aşkının bana ve icinde bulundugum ask hikayesine bir çözüm olmayacağını anlamıştım
  • dizisi yapılırsa ve çağatay ulusoy başrolü canlandırırsa gerçekten bir anına inanarak izleyemem çünkü bu kitabın dizisi yapıkacaksa kaliteli bir iş ve cast olmalı bu da best modelden oyuncu olmuş çiğ dizilerde oynayan biri değil
  • romanı yaşayarak okuyorsan eğer melankolik dönemde daha da melankolik hissettirmesine rağmen okunmaya gerçekten değecek pamuklardan orhan beyin nacizane romanı. kemal karakterini çağatay ulusoy’un oynayacağını öğrenince de yaşadığım hüsran. karakterle çok bağdaşabileceğini düşünmüyorum. kararı kim vermiş acaba bendeki büyük merak konusu.
  • dizisinin yapılacağı konuşulan bir orhan pamuk romanı.

beyoğlu’da çok da güzel bir müzesi olan lise - üniversite geçiş döneminde okunabilecek bu güzel eserin ana karakteri olan kemal’i, çağatay ulusoy canlandıracakmış.

kemal aşk adamıdır efenim çağatay’dan ziyade mecnun rolüyle tanınan ali atay’ı bi koyucan kemal yerine, aman yarabbi ne güzel dizi olur öyle. laaps.
hesabın var mı? giriş yap