şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle link vereyim;

http://www.cumhuriyet.com.tr/…_evlendirilecek_.html

raporun maddelerini kısaca sıralarsak

- tecavüze uğrayan çocuk tecavüzcüsüyle evlendirilecek, 5 yıl sürece evlilikte sorun çıkmaksa tecavüzcünün suçu affolacak.
    - tecavüzcü hadım edilebilecek.
    - şiddet gören kadına arabuluculuk yapılıp, eşiyle barışması önerilecek.
    - şiddete uğrayan kadının mesai saatleri içerinde karakola gelmesi öneriliyor.
    - şiddet gören kadın için erkeklerin mağdur olduğu gereçkesi ile tedbir ve şikayet süresi 15 güne indiriliyor. ek olarak belge ve delil isteniyor.
    - ilahiyat fakültesi mezunları da evlilik danışmanı olarak görevlendirilmesi isteniyor
    - kadınlar için nafaka başvuru süresi kısaltılıyor ve miras hakkındaki hakları kısıtlanması öneriliyor.

"ah şu kadınlar, niye kadın oldunuz? herkes erkek olsa keşke, mitozla çoğalsak ne güzel olurdu" diye özetlenebilecek şeriat yasası önerileridir.
  • güzelce dürülüp hazırlayanların münasip bir taraflarına sokulması gereken rapor...

yanlış anlaşılmasın, yazanları tanımam etmem; dolayısıyla kendilerine karşı bir kinim, garezim de yok...

sadece düşündüm de; küçük bir kızın, tecavüze uğradığı yetmezmiş gibi bir de bunu yapan ırz düşmanıyla evlendirildiğinde yaşayacağı travmayı bir nebze olsun hissedip, yazdıklarını tekrar gözden geçirirler belki...
  • düşünün ki kızınız 10 yaşında. 15 yaşında bir ergen erkek tarafından tecavüze uğruyor. eğer tecavüz eden ergen, kızınızla evlenmek istediğini söylerse ceza almıyor. yanlış anlamadınız! siz baba olarak şikayetçi olsanız dahi, 10 yaşında tecavüze uğrayan kızınızı koruyan bir yasa yok. sonuçta tecavüz eden şahıs evlenmek istediğini söylüyor. bu 15 yaş altı bütün çocuklar için geçerli.

çok mu absürt geldi? mideniz mi bulandı? size böyle bir şeyi düşündürdüğüm için özür dileyebilirim ama bu durumun artık yasayla sabit olmaya çok yakın olduğu gerçeğini değiştiremem. haşmetli sultanınız bizim için böylesini uygun görüyor.

malum kitle inanmaz şimdi buna. yok öyle bir şey der. şimdi o kitleye söylüyorum bunları: "merak etme, düşünme, sorgulayabilme" gibi vasıflardan yoksun, sığır gibi bir karakteriniz olduğunu biliyorum ama olur da aranızdan bir meraklı çıkarsa diye belirteyim: yukarıdaki yazdıklarım, tbmm boşanma komisyonu raporunun 440. sayfasındaki 21. maddede geçiyor. isteyene raporu yollayabilirim. okuduğunuz bir şeyi anlayıp değerlendirebileceğinizi de pek sanmıyorum ama olsun...

ulan bu insanlara (insan derken anlayın işte) bu raporu yazdıran yetki ve kudreti veren, bunları başımıza vekil diye seçen, az veya çok, uzaktan ya da yakından bunda pay sahibi olan herkese lanet olsun. geberip gidin lan pislikler. kanalizasyon borusunda yaşayan ilkel sapık larvalar sizi!
  • sumerlerde tecavüze bakış: “hür bir adamın kızı yolda tecavüze uğrarsa; anne, babası onun sokakta olduğunu bilmemişlerse, kız onlara ‘tecavüze uğradım’ derse, anne, baba onu zorla erkeğe karı olarak verecekler.” (the ancient near east, supplementary texts and pictures relating to old testament, editted by james b. pritchard, princton, 1969, s.89, 90.)

efendim bu düşünce 4 ila 6 bin önceki düşünce.

şimdiki düşünce: '' tecavüze uğrayan çocuk tecavüzcüsüyle evlendirilecek, 5 yıl sürece evlilikte sorun çıkmaksa tecavüzcünün suçu affolacak.'' insanlık birikimi,bilginin-toplumun-düşüncenin evrimi bu plankton kafalı yobazlara hiç uğramamış.
    en ilkel düşüncelerle yaşıyorlar. kendine olsa zararı hadi neyse. bu insanlar toplum adına karar veren mercinin üyeleri.
  • 6 ay önce yine bu başlıkta yazmıştım neler yapmayı planladıklarını ama kimse dikkate almamış, hatta inanmamıştı tabii.

bugünlerde tartışılan, kız çocuklarının tecavüzcüyle evlendirilmesi için yasal zemin hazırlayan soru önergesinin gerekçesi ve dayanak noktasıydı bu rapor. hayırlı olsun.
  • yenisi aciklanmis rapordur.

https://www.evrensel.net/…cocuk-haklarini-sifirladi

haci bu nedir? tecavuzcumle 5 yil mutlu evlilik gecirirsem, sevgili irz dusmani kocam yaptigindan yirtacak, oyle mi?

mesai saatleri disinda kocam canima kastedecek ve ben sevgili polislerimizin basini agritmamak adina mesai saatini bekleyecegim, olmez de sag kalirsam insaallah.

gostermelik bir de hadim cezasi cikarmislar. lan sen adami her turlu koruyorsun, hangi ara hadim edilecek bu?

bu raporu hazirlayanlarin icinde kadinlar da var, dilerim tum turkiye'deki kadinlara razi gordugu bu hak, kendilerine de nasip olur.