şükela:  tümü | bugün
 • ön edit: maske dedim ama eldiven de yasaklanmış durumdaymış.

  ıstanbul koşuyolu medipol hastanesinde çalışan bir yakınımdan edindiğim bilgi.

  10 martta ilk vakanın bakan tarafından açıklanması üzerine hastane çalışanlarından bir kısmı maske takarak kendilerince tedbir almaya başladılar. fakat gün sonuna doğru hastane tarafından çalışanların maske takması yasaklandı. gerekçe ise hastaların (müşterilerin) tedirgin olmasının istenmemesi.

  hastane çalışanları bu süreçte en riskli gruptur. dünya geneli pandemi ilan edilmişken, herkes seferber olmuşken, türkiye'de hükümetin her türlü tedbiri almasına ve vatandaşları bas bas bağırarak uyarmasına rağmen, bazı firmalar evden çalışma usulüne bile geçmişken istanbulda bir hastanede böylesine bir tutum tam anlamıyla rezalettir. insanlık ayıbıdır.

  özellikle hemşireler ve danışma, kayıt kabul, resepsiyon gibi gelen her müşteriyle(!) muhatap olmak zorunda olan çalışanlar ne yapsın!

  başlığı gündemde tutabilirsek belki bu durum üst kademelerdeki yetkililerin kulağına gider de müdahale ederler.

  lütfen bu rezillik karşısında sessiz kalmayın.

  edit:
  bazıları maskenin bir işe yaramadığını söylemiş. meseleyi farklı noktaya çekip asıl konuyu önemsizleştiriyorsunuz farkında olmadan.
  maske koruma sağlayabilir ya da bir işe yaramayabilir, bakın bu bile tartışmalı bir şey. belki kişi kendini öyle güvende hissediyordur. üşüyen adama yelek giymek yasak diyebilir misiniz? insanların maske takma özgürlüğünü kısıtlayamazsınız.
 • net söyleyeceğim, paragözlüğünüz batsın! insanlar ölüyor, yeter artık, bu kadar parayı ne yapacaksınız, reziller.

  edit: evet maskenin direkt koruyuculuğu yok, ancak maske hasta veya taşıyıcı olan insanların hastalığı sağlıklı insanlara bulaşmasını engelliyor ve yapılan bilgilendirmelerde ifade edildiği üzere gençler bulaştırma bakımından en tehlikeli yaş grubu, çünkü taşıyıcı olduklarını bilmiyorlar, hastalığının belirtilerini de göstermedileri için de tedbirli davranmıyorlar, bu nedenle sağlık çalışanlarına şart bence maske ve tabii eldiven de, karşılıklı olarak risk azabilir böylece.
 • çok önemli ön edit: arkadaşlar virüs aerosoller aracılığıyla yayılabiliyormuş. havada yayılabiliyor yani. aşağıda yazdıklarım çoğunlukla geçerli ama.
  @nikkalmamisla isimli yazara bilgilendirdiği için teşekkürler.

  arkadaşlar,
  bakın burası çok önemli: maske bir sike yaramıyor!
  virüs havada dolaşmıyor, ingilizce tabirle "airborne" değil.
  dolayısıyla maske takmak bir şeyi değiştirmiyor.
  ha enfekte biri suratınıza hapşurursa o ayrı da o zaman maske de kurtarmaz tam tersi virüs maskede tutunur rahat rahat girer vücudunuza.
 • tanım: yuh

  bildiğin suç bu.
 • çüş denilesi durum. umarım kolpa haberdir.

  hastaneler tam da bu virüsün yayılacağı yerler lan. elbette maske de takacak eldiven de giyecek.
 • saçmalıktır.

  hastaların tedirgin olmaması ne demek yahu? tedirgin olsunlar arkadaşım, tedirgin olsunlar ki kendi tedbirlerini alsınlar. bu sebeple hastanenize gelmeyecek üç beş geri zekalı varsa da gelmesin zaten.
 • teyit edilmesi gereken haberdir. medipol hastanesi süreci iyi yöneten bakana ait olan hastane değil miydi?
 • hastane ve hastaların lehine yapıldığını düşündüğüm uygulama .
  o maskeler kimseyi corona'dan korumaz!
  koruması bir tarafa dursun, milleti de tedirgin ediyor.
  o hastane özel bir kurum, insanlar korktukları çekindikleri yere gelmezler...
 • özel hastane dediğin yer, ticarethane'den başka hiçbir şey değil ki, neyini eleştiriyosunuz bunun.. orası önce ; hastane değil, kar ve rant amacı güden bir dükkandır. sonra ; hastanedir. bunu özümseyip, öyle yorumlar yapmak gerek.