• direniş öyküleri ve ateş öyküleri isimli iki kitabıyla tanınan yazar. yeni öykü kitabı ise kürar.

tanıtım bülteni:

kürar: i. felç olma hali, curare; hareket edememe ama hissetme, refleks gösterememe. ii. güney amerika'da avcıların oklarına sürdükleri felç edici zehirli bitki. iii. kızılderililerin kullandığı zehirli ok atan boru. iv. kasların asetilkolin reseptörlerinin bloke olması.sesler, söylenceler, günah ve sevap. insandan insanlara doğru kötülüğün kokusu, nedir mutluluk? bu dünyaya kan taşıyan kediler ve fareler. saplantılar, bıkkınlıklar, kör jilet, sahildeki viyolonsel, baldıran otu.melike uzun, iyilikle kötülüğün, vefa ile nankörlüğün, hoşgörü ile horgörünün hikâyelerini anlatıyor. iç içe geçen ve kalp kanatan hayatlar.kürar, kederli bir kelebek gibi geziniyor koyu karanlığın içinde
  • kendisi ile yapılmış bir röportaj için :

http://www.okuryazar.tv/melike-uzun-kurar/
  • melek olup ucmus gencecik bi kiz. benim sucum, arkadaslarinin sucu, icimizden birilerinin sucu. sacma sapan sebeplerle aramizi bozdugum gune lanet olsun.
    zerre kadar insanligimiz kalmadigi icin o minicik kusun elinden tutamadik. kendini mevlana sanan akbaba surusu bi toplumun kurbani oldu biz de izledik. lanet olsun hepimize. lanet olsun bana
  • soğuk ve temiz adlı romanı iletişim yayınları tarafından basılan yazar.
  • (bkz: #69503463)
  • intihar ettiğini biraz önce, yani resmen dört yıl sonra öğrendiğim twitter arkadaşım. müzik üzerine, kitap üzerine bir hayli konuşmuştuk 2010-2012 arası. en son konuştuğumuzda bir anadolu şehrinde çalışıyordu diye hatırlıyorum. bir keresinde şirketteki iş yoğunluğunun altından kalkamayacak gibi olduğumda gecenin köründe bir çeviri metni mail atmıştım ona. çeviriyi yapıp sabah 4'te geri atmıştı. gerçekten inanılmaz iyi bir insandı. kendisiyle yüz yüze hiç tanışmadık, telefonla dahi konuşmadık, sadece yazıştık ve ben şu anda onu kaybettiğim için inanılmaz üzgünüm.

twitter benim için yeniyken her gün girerdim. sonra hayat koşuşturması insanda twitter falan bırakmıyor. ayda yılda bir girmeye başlıyorsun. onda da bir iki bir şey okuyup çıkıyorsun. yine bugün öyle bir gündü benim için ve aklıma melike geldi. bir bakayım dedim. böyle öğrendim buralardan gittiğini. insanın hayatını yaşamak istemeyeceği noktaya gelmesi gerçekten çok ağır, hayal bile edemiyorum yaşadığı buhranı. seni hiç unutmayacağım melike. ruhun huzur bulmuştur umarım :(
hesabın var mı? giriş yap