saladze

  • 7446
  • 70
  • 19
  • 1
  • bugün

the godfather

filmin çekimleri başladığında yapımcılar al pacino'yu çok tutuk bulmuş. zaten en başından beri karşı oldukları al pacino seçimine iyiden iyiye olumsuz yönde kani olmuşlar. ve yerine başka oyuncular bile düşünülmeye başlanmış.

fikirlerini kesin şekilde değiştiren sahne ise,

--- spoiler ---

...michael'ın restoranda solozzo ve polis şefini vurduğu sahne...

--- spoiler ---

olmuş. o sahneyi izleyen yapımcılar tamam al kalabilir demişler. artık sahnelerin çekim sıralamasına göre filmin neresinde yer alıyor bilinmez. ama al pacino belki de tüm zamanların en büyük filmi denilebilecek bir filmdeki en kilit rolü isimsiz bir oyuncu olarak alıyor ve bu sırada bir de strateji belirliyor. senaryoyu okuyor ve michael'ı bu dünyada, bu atmosferde nasıl resmedeceğiyle ilgili bir plan yapıyor.

al pacino'nun ağzından:

they were gonna let me go. they'd made a mistake. they tought i was wrong for michael. because i started out slow. and that was my plan. my plan was to do michael corleone slow. he discovers who he is in this thing, in a way. really doesn't know who he is, by the end of the picture he can be anything. and i wanted to see if i could get to that. so that when moment of whatever it comes we know that this guy, where did he come from? that's what i was trying to get. because he's kind of schlepped during the thing a little bit. he's here, he's there... we get a sense that he's a independent kind of guy but he's the kid. you know, he's the kid. and eventually he becomes the don. and i thought if you start like this, then you got nowhere to go, really. and that impact, that moment of change won't be strong.

türkçesi:

beni göndereceklerdi. hata yapmışlardı. michael için yanlış adam olduğumu düşünüyorlardı. çünkü yavaş başlamıştım. ve bu da benim planımdı. planım michael corleone'yı yavaş oynamaktı. bu hikayede michael bir bakıma kim olduğunu keşfediyor. gerçekten kim olduğunu bilmiyor, filmin sonunda herhangi biri olabilir. ve başarabilir miyim bunu görmek istedim. zamanı geldiğinde her ne olacaksa biliyoruz ki bu adam, nereden geldi? anlamaya çalıştığım buydu. çünkü film boyunca biraz ortada kalmış gibi. bir burada, bir orada... özgür ruhlu biri olduğunu hissediyoruz ama daha çocuk. bilirsin işte, çocuk. ve en sonunda don oluyor. ve düşündüm ki öyle başlarsam, oradan gidecek hiçbir yerim olmaz. ve o etki, o değişim anı güçlü olmaz.

devamını okuyayım »
27.08.2014 18:25