• "the mentalist" dizisinde her bölüm başında verilen tanımı :

zihinsel zekâsını kullanıp, hipnoz ve telkin uygulayan kimse. düşünce ve davranışları yönlendirme uzmanı.
  • "curiosity" kelimesini bir cümlede üç kere kullanıp da üçünde de doğru yazamayan yorum içeren dizidir.

(bkz: #47981257)
  • sıradışı bir polisiye dizi. smartass tavırlarıyla beni benden alan simon baker başrolde oynuyoror. karakterin olayı insanların beden dilini çok iyi okuyarak, aşırı dikkatli olarak, zaman zaman hipnoz ve telkin uygulayarak insanları yönlendirmek ve çözmek.diğer polisiye dizilerden önemli bir farkı, ana konusunun olması. red john'lu bölümler az sayıda olsada olduğu zaman tam tadında oluyorlar.
  • --- spoiler ---

4.sezon 13.bölümde; beynimizin sol tarafında görsel hafızanın kaydedildiğini ve soruya cevap verirken sola bakan birinin doğruyu söylediğini öğretmiştir.

--- spoiler ---
  • ing. zihnî
  • zihin okuyan kişi, medyum, psişik, telepat ya da -biraz geriye çekilip şüpheci bir çerçeveden bıraktığımızda-insan sarrafı olmuş, genel trendleri bilen bir sahtebilimcidir.
    michael shermer karşılaştığı ve yöntemlerini incelediği mentalistlerin kullandığı belli başlı 'okuma' yöntemlerini şöyle anlatır:
    cold reading: hakkında hiçbir şey bilmediğin kişi için okuma yapmaktır. ben bu aşamayı 'atıp tutma' ya da 'sallama' olarak adlandıracağım.
    kişi kendini tutamayıp okuyucuya bir sürü bilgi verene kadar kişiye genel sorular sormaktır. aşama çok fazla soru, genelleme ve yanlış tahmin içerir. örnek şöyle olabilir: ( ruhlarla konuştuğunu iddia eden bir mentalist ve kitlesi)
    -yakınınızın beyin tümörü mü vardı?
    - hayır.
    - ah! ruhlar salonda inanmayanlar olduğu için benimle iletişime geçmeye çekiniyorlar. bir saniye, ... göğüs bölgesinde bir ağrı hissediyorum, akciğer kanseri miydi?
    - hayır, kalp krizinden öldü.
    - hmm. evet, evet. bu göğüs ağrılarını açıklıyor.
    insanların genel olarak eğilimlerini, ölüm sebepleri istatistiklerini, insanların yaşlarına bakarak genel olarak o yaştaki insanların isteklerini, aile kurup kurmadıklarını az çok biliyor ya da tahmin edebiliyorsanız bu aşamayı başarıyla geçebilir ve dinleyen kitleden harika bir tepki alabilirsiniz. `:mistik:` `:muazzam:` `:aman tanrım o kadar tahmin edilmesi zor bir gerçeği dile getirdi ki önceden yaptığı yanlışları unutup onu ilah ilan edeceğimzaten izleyiciniz çoğunlukla size inanmaya meyilli:meyilli az kalır aslında:` `:inanmaya programlı:` olacaktır.
    hot reading: bir dedektif misali size çaktırmadan sizden bilgi alan psişikler bu yöntemi kullanmış oluyorlar. cold reading kötü gidiyorsa kenarda b planı olarak tuttukları, zaten bildikleri şeyleri kitleye kutsal bir havayla anlatıp sonra bu bilgiyi cennetten aldığını söyleyip aklınızı alabilirler. dikkatli olun.
    ve son olarak, warm reading: cold readingden sonra gelir bu aşama, kişi hakkında biraz bilgi toplanmıştır ve şimdi o kişilerin duygularıyla oynayabilirsiniz. mesela örneğimizi devam ettirelim:
    - kalp krizi demek. onu özluyor musunuz? mesela yatağınızın yanında onun bir resmini taşıyor musunuz? `:haha düş oltama:` `:çoğu insan yapar zaten bunu:` `:`seni duygusallaştırayım da rasyonel düşünme yetini kenara koy`:`
    -evet... ( hıçkırıklar başlar)
    - merak etme, seni hala sevdiğini söylüyor bana. cennette seni bekliyormuş.
    hatta micheal shermer da bir radyo programına kendini bir mentalist olarak gösterip katılmış ve izleyicisine bir mentalist olduğunu inandırmayı başarmıştır. [ https://books.google.com.tr/…chim%20remresh&f=false] ama bunun kaydını bulamadım.
    ayrıca birkaç mentalist bırakıyorum buraya, siz de bulmaya çalışabilirsiniz yöntemlerini.
    https://youtu.be/-pa2gzau9nc bay `james van praagh`
    https://youtu.be/eneykystkwe bayan ``rosemary altea"
    aklıma şu an için ünlü bir türk mentalist gelmiyor, sizin aklınıza gelirse yeşillendirmeye çekinmeyin lütfen. teşekkkürler.
    not: mentalistler yaptıkları şeylerin dolandırıcılık olmadığına inanıyor ve halüsinatif güçlere sahip olduklarını düşünüyor da olabilirler. asıl korkutucu olan kısım da bu.
  • çok beğendiğim dizidir.
    dizinin yan etkisi;bir süre sonra kendinizi, sokaktaki yurdum insanını yorumlarken buluyorsunuz, giyiminden kuşamından, tavrından, tarzından, takısından, saçından, şeklinden, şemalinden çıkarımlar yapmaya başlıyorsunuz.

ha bu arada, ülkemizdeki gibi çakma senaryolardan, kopya dizilerden hoşlanıyorsanız, hiç başlamayın. size uygun değil.
  • şuana kadar izlediğim en güzel polisiye dizilerinden biri. benzerini arayanlar mr.monk-lie to me gibi dizilere yönelebilirler. aynı tadı direk yakalayamayacaklardır baştan uyarayım çünkü söylediğim dizilerin gerçekten de kendilerine ait güzel bir kadrosu, konusu ve tadı var. mr.monk'u izlerken eski olmasından dolayı başlarda biraz kem küm edebilirsiniz ancak ilk sezonu bitirirken ikinci sezona başlamakta tereddüt etmeyeceksiniz.
  • ing. zihinbaz
  • patrick jane tabi ki. (bkz: the mentalist)(bkz: simon baker)
    gülüşüne bittiğim. sapyoseksüel olduğumu düşünmüyorum ama zeki ama snob yerine afacan olan insanlara bayılıyorum. gerçekte karşılaşmadım, o ayrı.
hesabın var mı? giriş yap