• 62 yaşındaki babamın, üç yıl önceden bilet alıp, haftalardır heyecanla beklediği 30 mayıs rammstein zürih konserinden attığı videoları izledikten sonra, hayatta gerçekleşmeyeceğini düşündüğüm iddia.
    bir de beş saat ayakta dinlemiş, daha birkaç ay önce ciddi bir hastalık geçirip hala tedavi gören adam.
    görsel
    konserlerinde koskoca stadı doldurabilen gruplar varken, metal de metalciler de bitmez..
  • heavy metal kıyafette, çantada, botta , sakalda değildir. heavy metal kalpte ve ruhta yaşar.

yanından geçip gittiğin, onlarca yiğidin, yağız bıyıklı delikanlının, çocuğunun elinden tutmuş bir yerlere sürükleyen ananın, bir dönemin donuna kadar deri giyinen fakat şimdi hayat koşulları nedeniyle, o derilerle ruhlarındaki deli metalciyi bağlı tutan insanlardan oluştuğunu asla bilemezsin.

ne diyor overkill necroshine şarkısında:
    beni cehennemden çıkartabilirsin ama
    cehennemi benim içimden çıkartamazsın
  • metalci dediğin topluluk zaten az sayıda kişiden oluşur. onlarda yaş olarak büyümüştür sokaklarda boş boş gezmiyordur. kaliteli gruplar gelmiyor yada yenileri çıkmıyordur ki zaten az olan insanları şöyle bir konser heyecanıyla göremiyorsundur.

sıkıntı yok yani o adam hala irom maiden, metallica dinliyor, arada açıp sırf zevk olsun diye eric johnson soloları dinliyor, gaza gelmek için malmsteen den bir blackstar patlatıyor..

sen boşver aleynalara leylalara devamke
  • siz öyle sanın
    2 yaşındaki fındık daha ilk notalardan grupları tanıyor.

söylemesi ayıp benim 12 yaşındaki kızım da pek çok grubu ve şarkıyı tanıyor. yakında sadece ben dinlerken duymayıp kendi de açıp dinleyecek diye umuyorum. 2022 yazında ilk konserine gitti ve iron maiden dinledi. sayımız azalabilir ama bitmeyecek. \m/

güncelleme: profile baktım da minik şimal sadece metal müzik dinlemiyormuş. maşallah o nasıl kulak, o nasıl akıl <3

hamiş: öğrendim ki o baba sözlükte yazarmış https://eksisozluk1923.com/biri/ciodeth
    (bkz: ciodeth)
  • hiç de bitmedik. hâlâ buradayız.

metal müzik benim için hiçbir zaman bir kimlik kurma, kendini bulma, bir geçiş süreci olmamıştır. zira ben müziği tüketmem; dinlerim. dinlediğim müzikle bir olur, onu anlamaya çalışırım. tabii death metal, black metal gibi gerçekten yorucu ve müzik demeye dilimin varmadığı türler bu faaliyetimin sınırları içinden geçemez, orası ayrı konu (bazı grupların bazı şarkılarını tenzih ederim)

"bir süre sonra kafa kaldırmıyor" diyenler zaten gerçek anlamda bir metal müzik dinleyicisi olmamış, daha doğrusu "müzik dinleyicisi" olamamış ve metal müziği bahsettiğim süreçlerin bir parçası olarak kullanmış kişiler kanaatimce. "bitti" dedikleriniz işte bu "tüketici" kimseler.
  • bitmedik, kılık değiştirdik normal insanlar gibi sokaklarda yürüyoruz.
    siz kulaklıkta demet akalın dinlediğimizi sanarken aslında kreator dinliyoruz.
    artık kafamızı değil ayağımızı sallıyoruz
    eve gidince postallarımıza bakıp bi sigara yakıyoruz
  • "arkadaşlar eskiden rock, metal müzik, daha az masrafla daha çok kâr amacıyla plak şirketleri tarafından boostlanmıştır. "

peki dunya tarihin album satislarindan en cok para kazanan asagidaki sanatci/gruplarin bundan haberi var mi? he az masrafla cok kar he.

- the beatles
    - elvis presley
    - led zeppelin
    - pink floyd
    - queen
    - ac/dc
    - the eagles
    - u2
    - metallica
    - black sabbath
    - iron maiden
    - guns n'roses
    - def leppard
    - bon jovi
    - ozzy osbourne
    - judas priest

" icracıların ve sözyazarlarının fakir olması ve hiçlikten gelmesi."

bu da supermis. rock/metal gruplarinin uyelerinin cogunlugu orta sinif ailelerden gelir, azimsanmayacak bir kismi da dupeduz zengindir. onemli bir kismi da onemli akademik, ozel sektor kariyerlerine sahiptir. ornegin brian may imperial college'dan fizik ve matematik doktora derecesine sahip, ayrica daha sonra aldigi bir astrofizil doktorasi da var. dexter holland doktora sahibi bir molekuler biyolog, greg graffin cornell'den doktorali bir zoolog, tom scholz mit'den doktorali bir makine muhendisi, milo aukerman doktorali bir biyokimyaci, tom morello harvard mezunu, bruce dickinson ise lisansli havayolu pilotu ve eskrim sporcusudur.
  • saman altından su yürütmekle meşgulüz
  • eşofmanla gezen ergenleri tuzağına düşüren keko rap nedeniyle düşülen yanlış. metal müzik dinleyicisi bitmez çünkü. bir kez sevdiysen, bir kez metalci olduysan her zaman metalcisindir. gruplar dağılabilir ama dinleyenler her daim aynı yerdedir. yaş alsak da dinleriz. keko rap, hip hop ya da r&b denen tuhaf müziklerle metal müziği aynı kefeye koyanları kınıyor ve hemen bir be'lakor parçası açıyorum.
  • bitmedik, büyüdük.
    30larımdayım ben.
    eskisi gibi siyah giymeler, metal konserlerinde en önde pogo yapmalar bitti.
    sr. motion graphic designer olarak, global bir şirkette çalışıyorum.
    hala metal dinliyorum.
    e tabi, eskiye nazaran biraz daha soft ama yine de metal.
    ille de metal, ille de metal.
hesabın var mı? giriş yap