stolenegg

  • 1148
  • 77
  • 23
  • 1
  • bugün

kilo vermek isteyenlere tavsiyeler

çocuklara verdiğim tavsiyeler. aslında tavsiye değil, işim bu. dünya giderek şişmanlıyor. bu gidişe dur demek için harekete geçti çoktan bazı ülkeler. okul yemeği programı, obezite vergisi vb.

işe en baştan el atabilmek, ben yandım bebeler yanmasın demek için işte o tavsiyeler:

- mama, anne sütünden üstün bir besin değildir. bebek her ağladığında mama vermeyin. başka sorunları da olabilir. sadece açlıktan ağlamaz. mamaların amino asit düzeyi, anne sütündekinden farklı olduğu için açlık - tokluk mekanizmasını nispeten olumsuz etkiliyor.

-ek besinlere 17 haftadan erken, 24 haftadan geç başlamayın. bebek doyduysa doymuştur. tabakta kalanı yedirmek için yanaklarını sıkıştırmak, burnunu sıkmak, ellerini tutup üzerine oturarak yedirmek gibi işkenceler yapmayın. *bebeğin yiyecekle ilgili algısını değiştirmeyin.

-nişastalı, pirinç unlu mamalardan uzak durun. çorbaları ekmeğe boğmayın.

-canı çeker diye 3 aylık bebeğe bal *, reçel, çikolata vb vermeyin.

-kendi yemeklerinizin suyuna ekmek batırıp vermeyin. illa kendinize yaptığınız yemekten verecekseniz 6 aydan büyük bir bebek olmasına dikkat edin. yemeğe bol salça, baharat ve tuz eklemediğinizden emin olun. bakla, patlıcan, domatesi 1 yaştan önce yedirmeyin. *

-hazır meyveli yoğurtlar, meyveli bebek peynirleri, meyve sularından uzak durun.

-eli boş durmasın diye kuru ekmek, kraker, bisküvi vermeyin.

-besinlerle tanışması için fırsat tanıyın. parmak besinlerle oynamasına izin verin. sonra bir bakmışsın haşlanmış havuç yiyor. üstü başı kirleniyor diye kendi kendine yemesine, ellerini yiyecek dolu tabağa daldırmasına engel olmayın.
haşlanmış sebze, makarna, lokmalık ya da parmak şeklinde meyve koyun önüne.

-sebze yeyin. siz yemezseniz çocuğunuz da yemez. rol model olun. siz kola içerseniz, dolapta bulundurursanız bir yaştan sonra o da isteyecek. siz de kıyamadım tattırdım diyeceksiniz. sonra alıştı deyip vazgeçirmeye de uğraşmıyacaksınız.

-kızartmadan uzak durun. yemeyin, yedirmeyin.

-evde yemek yapın, dışarıdan sipariş vermeyin. *

-kreşte/okulda beslenmesini takip edin. çikolatalı ekmeği kahvaltı diye veren çok yer var. şekerden kaçış yok. eninde sonunda tanışacak. okulda tüketiyorsa evde olmasın bari.

-hareket edin, hareket ettirin. çocuk hoplayıp zıplıyor diye kızmayın. isteniyor ki bebe eli dizinde öylece otursun, çıt çıkarmasın. parka götürün. benimki parka gitmiyor diye eve trambolin aldık *

- fast food zincirinden bir yemeği, abur cubur bir besini ödül olarak sunmayın. başka ödül mü bulamadınız..

-yemek yemedi diye ceza vermeyin. bir düşün aslında neye kızdın acep? otoriten mi sarsıldı paşam çocuk yemek yemeyince, yemek bitmeyince.. o yemek bitecek baskısına son verin. çocuk bilir ne zaman doyduğunu..

-çocuğunuzun kilosunu takip edin. boyuna göre göre kilosu fazlaysa abur cubur ve fast food tüketimi ile hareketsizliği var mı diye bir daha düşünüp müdahale edin. sonuç alınamıyorsa önce doktora, sonra diyetisyene yallah..

pediatride diyetisyen olarak her gün ama her gün birkaç ebeveynden duyduğum şeyler var "bize de mi yasak?", "biz yerken o da ister." size de yasak. siz de yemeyin zaten.

anne - baba şişmansa çocuğun şişman olma ihtimali %80. şişman ebeveyn, çocuğunun şişman olduğunu fark etmiyor. genelde doktor sevki ile geliyorlar. geçen bir kız geldi. 13 yaşında, 165 boy, 120 kilo. annesine sordum daha önce beslenmesiyle ilgili bir müdahale oldu mu? bana hiç şişman gözükmediği için olmadı dedi. bu çocuk bir gecede 120 kilo olmadı ki..

haa bir de bu yaşta çocuğa diyet yaptırılır mıcılar var. diyet yaptırmıyoruz. sağlıklı beslenmeyi öğretmeye çalışıyoruz. abur cubur ve fast fooddan uzak durup tencere/fırın yemeği yeyince diyet yapılmış olmuyor.

ergenler özellikle kendi kendilerine bunu halletmeye çalıştıklarında internetten buldukları çok düşük kalorili diyetlere baş vuruyorlar. kısa süre uyup sonra pes ediyorlar. bir bakmışsın tıkınırcasına yiyor. çocuklar, hala büyüme çağında olduğu için enerji gereksinmesi yetişkinlerinkinden fazla. benim 2000 kcal içeren beslenme planı verdiğim bir çocuk evde 1000 kcal ile psikolojik savaş veriyor. uzun süre devam ettirebilirse çeşitli yan etkileri oluyor. ha pes edince zaten evde başarısız ilan ediliyor. o başka konu. şişmanlıkla akran zorbalığı yanında evdekilerden de psikolojik şiddet var.

anne baba şişman ya çocuk da şişman olunca genetik deyip geçiyorlar. genetik diyebilmek için önce uygun şekilde beslenip hareket edecek çocuk. sizinle aynı yemeği yediği için şişman çoğu..

demem o ki önce insan yavrusu.. yeterli ve dengeli beslensin. sağlıklı beslenmeyi bilsin. yetişkinlikte yine de şişmansa ona göre de tavsiye veririz.

devamını okuyayım »
04.08.2017 07:12