• viski uretimi esnasinda uzerine onceden su serpilmis arpa buyuk kapali depolarin zeminlerinde maltlandirilirken buyuyen filizler birbirlerine yapisarak buyuk toplar haline gelmesinler diye surekli kurek ile karistirilmak zorundadirlar. bu islem calisanlarin saatlerce bellerini bukerek gayet aci veren bir sekilde kureklerini kullanmalarini gerektirir. yillar sonrasinda bu calisma sekli monkey shoulder diye adlandirilan ve omurganin deforme olmasi ile ortaya cikan, bir omuzun surekli bir digerinden daha asagida durmasiyla beliren bir durus bozuklugunu beraberinde getirir.

yukarida adi gecen ve uc degisik single malt viskinin karistirilmasi ile siselenen viski de adini buradan almaktadir.
  • türkiye!de satılacak kısa bir zaman sonra. şisesinden güzel yağdanlık olur.
  • fiyat/performans açısından en iyilerden.

yudumladığınız anda hoş bir vanilya-bal esansı burnunuza geliyor, boğazdan çok rahat geçiveriyor, uzun süre damakta tat bırakıyor.

içimi de gerçekten çok hafif, viskiyi pek bilmediği için ağır bulan bünyelere de rahatça tavsiye edilebilir.

yukarıda da yazar arkadaşların belirtildiği gibi, tatlı ile birlikte gerçekten iyiden iyiye muazzam bir şeye dönüşüyor.

yanında da ibrahim maalouf'tan la porte bonheur dinlenebilir.
  • yârim ya...

siz bakmayın burda marketten isimlerini okuyup okuyup hava atmak için "bir lagavulin değil" diyen dalyaraklara...

ıslay içse götünden ateş çıkarır bunlar.
    amkdumun cühela ekşicileri...

gayet aromatik, medium finish, medium aftertaste, içimi yumuşak, damağı temiz, tatlımsı(speyside harmanı, ya nolacağdı) sek içtiğinde insanın içini güneş ışığıyla dolduran bir skoçtur...

viski içmeyi sevmeyen arkadaşınız mı var?

bi doz monkey shoulder verin,

ve son kararı mıymış tekrar sorun.

t: blended maltlarda en sevdiklerimden...
  • chivas, jack ve bilimum average olan jim beam, ballantines gibi viskileri evine gönderir üstüne itaat ettirir.

şişesi ve %40 alkol oranıyla gelen güzel kafasıyla keyif pezevenklerine ait zevki tartışılmaz gerçekliktir.

don't be a druken monkey, drink responsibly.

diyerek adeta bizi maymun etmiş viskidir.
  • an itibariyle dibi görünmus litrelik sisesiyle ortama güzellik katmış iskoç.
    baskin tadıni bilmem nesini bilmem.
    lakin suanki kafasi gayet hos ve tebessumlu.
    eski sevgiliyi ne bilim terk edileni falan aratir yani.
  • william grant & sons'un efsanevi ustası david steward, ofisinde oturup single maltları ağızında gevelerken aklına parlak bir fikir gelir. hem lezzet kompozisyonu hem de pazarlama açısından son derece başarılı olacağına inandığı bu fikir beraberinde trajik bir hikayeyi de getirecektir.

ilk iş olarak zaten william grant & sons şirketine ait olan speyside'ın en iyi damıtım şirketlerinden balvenie ve glenfiddich viskilerini karıştırır. daha sonra bu blendi üçe tamamlayıp dünyanın ilk triple blend viskisini oluşturmak için diğer tadı aramaya başlar. harman karakterini bozmamak için yine aynı bölgeden seçim yapması gerektiğini bilen david burnuna gelen bal ve vanilya aromasından çok etkilenir ve kininvie single malt da şişeye girmiş olur.

gelelim adının nerden geldiğine..viski üretim sürecini bilenler bilir arpaların yeşillenmesini , filizlenmesini engellemek için bulundukları yerde fazla bırakmamak lazım gelir. günde nerdeyse 15-16 saat boyunca yerdeki arpaları karıştırma işi de adına "maltman" dedikleri bu talihsiz arkadaşlara veriliyor. uzun ve soluksuz vardiyalarda günlerce çalışan bu işçiler zamanla literatürde lenfödem adı verilen rahatsızlığa yakalanıyorlar. uzun süre bu arpa küreklerini çekmekten uzayıp şiştiği için kolları artık tövbe estağfurullah maymun koluna benzeyen bu işçilere de atfen viskimizin adı maymun omuzu anlamına gelen monkey shoulder oluyor.

burun : vanilya, bal ve portakal
    damak : vanilya, baharat ve kuru meyve
    bitiş : meşe, baharat , vanilya , bal
  • tercihini genelde lagavulin 16 ve glenlivet 12'den yana kullanan birisi olarak bu seferki tercihimi bu güzel isimli blended malt,iskoç viski markası olan monkey shoulder'dan yana kullandım.bakalım kendisi listenin 3 numaralı koltuğuna oturabilecek mi,tadacağız,editleyeceğiz..

foto

edit : şu zamana kadar denediğim viskiler arasında içimi en smooth viski diyebilirim.hafif bir viski değil,ağır bir viski fakat içimi çok ama çok rahat.yağ gibi akıyor ve bitişte göğüse doğru ufak bir yanma bırakıyor sadece.ağızda,boğazda,genizde herhangi bir acımtırak veya boğucu bir tat bırakmıyor.bu bakımdan içimi çok rahat,fakat malesef ulaşması zor.favori viskilerim arasına rahatlıkla alabilirim ve alternatifler arasında varsa kesinlikle tercih ederim.
  • carrefour marketlere gelmiştir. umarım devamlılığı olur. herşeyi bilen ergen yorumları bir yana, bize uyacak güzel viskidir efendim. bulun, için, içirin. içini kola, soda vs lütfen koymayın soğutun için. anlayan anlar, anlamayan gargara yapar.
  • geçen günlerde tatmak için iki şişe johnnie walker 18 ile iki şişe monkey shoulder almıştım. bugün sıra monkey shoulder'daydı.

daha tıpasını açtığım an burnuma gelen kokudan oldukça rahatsız oldum. vat 69'dan aldığım uhu kokusunu hatırlattı.

içtiğimde fark ettiğim ilk şey, daha önce de söylendiği gibi, viskide bir yavanlık var. boğazdan aşağı su gibi akıyor. oldukça tatlı. ama içtikten sonra boğazda oldukça baharatlı bir tat bırakıyor.

fiyat performans olarak oldukça beğenilen bir viski olmuş ama ben pek öyle düşünmüyorum şu an. monkey shoulder'ın piyasa fiyatı şu an 300 tl civarı sanırım. aynı paraya glenlivet 12, glenlivet 15 gibi çok daha iyi single maltlar almak mümkün.

edit: sanırım biraz haksızlık etmişim. vat 69 falan demek hakaret olmuş viskiye. içtikçe daha da beğendim. yine de bir glenlivet değil tabii.
hesabın var mı? giriş yap