• kazadan sonraki telefon görüşmesinde acil servis elemanının sesindeki kayıtsızlık, herhangi bir devlet kurumuna gidildiğinde muhatap kişiye derdinizi anlatırken sizi umursamaz tavırlarla dinlemesini andırıyordu sanki.
    ayrıca, kazaya maruz kalan kişinin iyi bir insan olmadığı aşikar olsa da ''iyi oldu'' demek atsızcılar tarzı bir yaklaşımdan öteye gidemez.
  • kaybolduğunuzda, 112'yi aradığınızda, yerinizin anında tespit edildiğinin de balon olduğunu maalesef gözler önüne seren kaza. (bkz: #15496100)
  • benim bildiğim gsm sisteminde şehirlerde cep telefonu birkaç baz istasyonundan sinyal alabiliyor, onlara sinyal verebiliyor ama en yakın güçlü sinyal aldığının kontrolüne giriyor iletişim için. bir şeyin dünya üzerindeki tam konumunu tespit için gpste olduğu gibi 3 yerden sinyal alıp vermesi gerekiyorsa, bu durum kırsal alanda sadece tek baz istasyonunu görmesi mümkün olacağı için helikopterin sadece o baz istasyonunun çervesndeki x km yarıçaplı bir alanda olduğu bilgisini sağlar sanıyorum. yani (sanırım) nokta tespiti için gsm şebekesi kırsalda beklenen katkıyı yapmaz gibime geliyor.
  • eğer o helikopter gerçekten de çağlayancerit civarında bir yerlere düştüyse enkaza ulaşma konusunda kurtarma ekipleriyle pkk'lılar arasında nefes kesen bir mucadele yaşanması ihtimali de söz konusudur. ne diyelim, iyi olan kazansın...
  • 112 acil servis rezilligini gozler onune sermis kazadir.

acil servis telefonuna cevap veren insan bir kere bu konuda egitimli ve deneyimli olmalidir, bu da sakin ve rahatlatici bir ses tonuyla surekli arayan kisiyle konusmasyi; once alabilecegi en detayli, ayrintili bilgiyi almayi, sonra o kisiye yapmasi gereken seyleri tane tane izah etmeyi, hepsi bitince de karsidakini sakinlestirmek icin onunla yardim gelene ya da baglanti kopana kadar dialog icinde bulunmayi gerektirir.

gecen gun ingiliz bir stand up komedyen gosterisinde ingiliz acil servisini elestirmis, kriz anindaki insanlarla yavas yavas asiri sakin konusmalarindan dem vurmus sonra da, onlar da bizim kadar telasli olsalar nasil olurdunun geyigini yapmisti. meger yapilmisi varmis turkiye'de. bu bayanin bu kadar uzun sureler susmasi, sustugu vakitlerde "usumeye basladim diyor" tarzi yanindakilere soyledigi seylerin kazazede tarafindan duyulmasi ve daha cok panik haline sebebiyet verme ihtimali, hizli, telasli, cirtlak konusma tarzi anlasilir gibi degil. ip var mi, kravat var mi, bacagini bagla kanama var mi biseyler diyo tamam biz anliyoruz. ama orda panik halindeki o insan, bu kadin acik acik, tane tane, sakin, kendinden emin konusmadigi icin ne dedigini anlamiyo, "yaa kanamadi kirildi" diyo, iyice umutsuzluga kapiliyo. kadin gereksiz ve tehlikeli bilgiler veriyo "kiriktan dolayi ic kanama olabilir, o yuzden bi kravatla baglayin". kravat yok peki nolucak simdi? sarjda bitti. adam ic kanama oldu mu olmadi mi diye kaldi orda. oldurmekten beter ettin sen o adami. sonra da moralini yuksek tut diyor. yani helikopterin icinde oldugunu bile neden sonra anladik. ne bi bilgi alma cabasi ne bisey. of be. ben bile tukendim.

buzdaginin gorunen ucu buysa, yer tesbiti yapanlar nasil calisiyodur acaba. sonra da hala bulunmamis diye sasir. allah bu ulkede acil servisin eline dusen herkesin yardimcisi olsun.
  • (bkz: medair)
  • ülkemizdeki garabetleri bir kez daha gösteren kaza.

- 112 operatörü iş bilmiyor.
    - devlet bütün imkanlarını seferber etmesine rağmen (an itibariyle) 18 saattir hiçbir olumlu adım atamıyor.
    - bütün bu karmaşada ülkedeki bütün ulaşımın ve iletişimin en üst otoritesi ulaştırma bakanlığı'ndan ses çıkmıyor.
    - helikopter operatörü şirket ve diğer "yetkililer" sinyal cihazı konusunda tatmin edici bir açıklama yap(a)mıyor.
    - medya önüne gelen helikopter pilotunu canlı yayına bağlayarak işi iyice çorbaya çeviriyor.
    - bir takım kalem efendileri, ölen kişi için "zaten kan dökmüştü" diyerek neredeyse seviniyor.
    - tbmm başkanı, devlet protokolünün ikinci adamı olmasına rağmen herhangi bir açıklama yapmıyor.
    - tüm partiler seçim mitinglerini iptal etmesine rağmen akp iptal etmiyor. (başbakanın yerine başkası konuşacakmış, hakkını yemeyelim)
    - ve bütün bunları sorgulayanlar neredeyse vatan haini ilan ediliyor.

yaşam hakkı mı? o da ne?

edit: hatırlatma için etna'ya teşekkürler

edit plus: esas holding açıklama yaptı ve helikoptede sinyal cihazı olduğunu belirtti. şiddetli bir çarpışma olmadığı için cihazın çalışmamış olabileceği ifade edilmiş.
  • ölümle pençeleşen, ailesinin yüreği pır pır eden bir insanın 112 ile konuşmasını düşüncesizce yayınlayacak kadar pespaye bir medyamızın olduğunu gösteren kazadır. o konuşmayı dinleyen, evladının acı içinde bağırdığını duyan ailenin ne hissedeceği hiçbirinin aklına gelmemiştir değil mi..gelmişse bile siklememiştir. ne de olsa reyting var, haber var.
  • bir insanın ölüm haberini dört gözle, sevinçle bekleyecek kadar aşşağılık olan insancıkları gün yüzüne çıkarmış kazadır.
  • nedense bana lost dizisini hatırlatmış olan hadisedir.
hesabın var mı? giriş yap