• bir anda patronun yeni bir işsiz yeğeninin ortaya çıkması olabilir.
  • zaten bildiğimiz ve yazılanlardan da hızlıca örnekleyerek anlayabildiğimiz gibi, ikcıların şımarıklığından başka birşey değildir. arzın onlarca katı talep olunca, kendini bedava mal dağıtıyor sananların zırvalamaları işte.

yok kendini anlatırken dolaylı anlatım seçmeyecekmişiz de şuymuş buymuş. senin ne anlattığın değil de, karşındakinin ne kadar anlayabildiğidir önemli olan, bunu anlıyoruz sadece. kendince psikologluk kasıp, kurulan cümleler üzerinden çözümlemeler kasmak kendini kandırmaktan başka bir şey değil. ik departmanına kapak atan kendini şirketlere ceo arayan head hunter sanıyor. işe alacağın adam mühendis, üretim planlayacak, veri gözlemleyecek, analiz yapacak. işe duyulan hevesin görülebilir olması ve maaş beklentisindeki uçurumlar haricinde sayılan tüm sözde sebepler, kastırmacadan ibarettir.

bir insanın düşük maaşa olur demesi, ya piyasanın veya konuştuğu şirketin şartlarını bilmediği yada paraya ihtiyacı olduğu anlamına gelir, üzerinden freudian slip yakaladım sevinci kasmak taşşak tartmaktır.
  • başarısız olan bir görüşme sonunda içeriden aldığım bilgiye göre "ukala tavır" bunda etkiliymiş.
    ukalalık yapmadığıma eminim de teknik mülakat yapan kişinin konu hakkındaki temel bilgi hatasını söylemek kötü sonuçlanabiliyormuş. 3 ay sonra tekrar görüşmek için aramışlardı. elemanı kovdular zaar.
  • yüksek beklenti içerisinde olmak.
  • üniversiteden yeni mezun olmuştum. babamın bir arkadaşı vardı ve adamın marketler zinciri vardı. askere gitmeden boşta kalmayayım diye babam gidip görüşmemi istedi. her neyse şirket sahibi "tabi gelsin insan kaynakları müdürümüzle görüşsün açıkta bir pozisyon vardı ama ne olduğunu bilmiyorum konuşsunlar başlasın hemen" gibisinden bir şeyler söylemiş. şirketin genel müdürlük binasına gittim insan kaynakları müdürüyle görüştüm. adam özgeçmişime baktı bana baktı "ya açık konuşucam, biz raporlamaya eleman alıyoruz ama sen bizi aşarsın. burda fatura falan girecek birini arıyoruz ayıp olur sana. illa çalışmak istiyorsan çalış ama ben şahsen lise mezunuyum sen hesap et" dedi. egom tavan yapmıştı ve umursamazsa "ehh tamam ben bi düşüneyim dönerim size yeaa" deyip eve dönmüştüm. babama "ya baba adamlara ben çok fazlaymışım. eğitim ve birikimlerimle ezermişim, ondan reddettim" deyip odama geçtim ve ultima online oynamaya devam ettim.
  • mülakata mavi kareli ekose ceket giymeden gitmek. linkte vereyim biraz pahali ama işe girince çıkarırsınız parasini.

al bunu al al al
  • - görüşülen iş için overqualified olmak (bir kere yaşadım)
    - istenilen parayı çok bulmaları (defalarca yaşadım)
    -şirketin ani organizasyonel değişikliğe girip tüm süreçleri dondurması (başıma geldi, böyle plansız programsız bir şirkette işe alınmadığım için sonra şükrettim)
    - size 3 kişilik bir ekiple mülakat yapıp, stres altına alıp stres altında verdiğiniz cevapları tatmin edici bulmamaları (sanki pilot alıyorlar dalyaraklar)
    - pozisyon için sizden daha nitelikli adayların olması (en normal nedenlerden biri)
  • ikcılar nasıl karar veriyor bilemem ama seçimi eğer ilgili birimin amiri/müdürü kendi ekip arkadaşı için yapıyorsa karar zaten ilk 30 saniye içerisinde verilmiş oluyor zannımca. aday eğer el sıkışmadan itibaren pozitif bir etki yarattı ise ancak kendi vahim bir hata yaparsa işi alamaz.
    kriterler
    iyi el sıkışacaksınız
    bıkkın, sıkkın bir görüntünüz olmayacak
    şirketin kıyafet politikası ile paralel giyinmiş olacaksınız
    kok ma ya cak sınız burası büyük harflerle ve altı çizili ne ter ne parfüm kokusu karşı tarafın burnuna gelmemeli
    göz kontağı kuracaksınız
    gıcık bir insan izlenimi uyandırmayacaksınız
    bir de öğrenmeye açıksanız
    işi aldınız
  • ben yeni mezun olarak, mülakata çağrıldığımda, bana ingilizce testi veren ik uzmanın suratına testi atıp, "seni de testini de sikerim, yaz toefl 91" diyen ve işe kabul edilen sığır adam,

bana şirketin tarihçesini anlatan ik uzmanına, "wikipedia'da bulabileceğim bilgileri, ezberinden bana aktardığın için teşekkür ederim, su ister misin? bu arada, bu kodumun şirketinde çalışanların hepsi, oooooo şirketin tarihçesi öyle, böyle, çok köklü geleneğimiz var diye mi çalışıyor, yoksa hayatlarını idame ettirmek için gereken parayı kazanmak için mi?" diyen sığır adam,

ben, neden mülakata gelmediğim sorulduğunda, "amına koduğumun şirketinde siktiğimin müdürü rahat rahat 10 günlük tatile çıkacak diye 3 kez mülakat tarih ve saatini değiştiriyorsunuz, neden gelmeliyim, onu açıkla canım" diyen sığır adam,

ben, "şey siz mobilde mi çalışırsınız, hani tam anlayamadım." diyen telefonla arayan ik uzmanına "güzelim, platform geliştiricisiyim, sizin tatlı minik kutu gibi uygulamalarınızı geliştiririm de, siz patron şirketine bağlayıp, abuk sabuk işler verince, işi yaptıktan sonra, o işi vereni, o işi verene o işi vereni, silsile şeklinde döverim" diyen sığır adam,

bence işe ihtiyacınız olduğunu hissettirmeniz ve bundan dolayı kendinizden ödün verebilecek olmanız mülakatlarda işe alınmama sebebiniz olabilir.
  • dilini iyi kullanamamak :)
hesabın var mı? giriş yap