şükela:  tümü | bugün
 • gm ile fiat'ın beraber geliştirdiği, opel'in cdti kısaltmasıyla, fiat'ın multijet olarak nitelendirdiği yeni nesil dizel motor... 1,3 70 hp'lik versiyonu, ülkemizde fiat palio, fiat albea, fiat punto ve opel corsa'da bulunmaktadır...
 • teknoloji harikası bir motordur... hali hazırdaki dizel motorlar benzinli kardeşlerine nazaran çok daha yüksek bir verimle çalışırken bununla yetinmeyen mühendisler daha yüksek yanma sıcaklıklarına commonrail sistemiyle ulaşmış ve ortaya rakipsiz bir motor çıkmıştır... tatmin edici turbo beslemesi sayesinde 1.3 litre hacimli bu motor size ekonomi ve perfonrmansı bir arada sunacak... ayrıca 1.9 litre hacimli aynı motor jtd olarak geçmektedir
 • beklenilenden fazla performans veren motor.yaninda hediye olarak 1 depo yakit ile 800km gitme olanagi sagliyor(ekonomik kullanimda, 1.3 multijet)
 • üç aşamalı püskürtme. sayesinde ki birinci aşamada ön püskürtme; ortam yumuşasın diye ve de ikinci olan asıl püskürtme ile yakıt homojen bir şekilde slindirler içinde hem dağılsın hem yansın, son aşamada ise gerginlikler ortadan kalksın, ganzilis yapalım durumu mevcuttur. amaç yanalım güzelleşelim, yanmamışlık olmasın, bol bol co2 yayalımdır.
 • fiat bravo'da gördüğüm 120 hp'lik versiyonunun 300 nm'lik torku çok iyi bir değer (105 hp'lik versiyonunda da 290 nm tork değeri var). fiat'ın yıllardır yaptığı en iyi şey sanırım.
 • umarım tasarlayan über yüksek zekalı tofaş mühendislerinin şu aşağıdaki gerçek hayat deneyimlerinden toparladığım multijet saçmalıklarını bir kenara yazıp düzeltirler. doğrusu 10 yıldır devam eden bu sorunlarda en ufak bir düzeltme yapmadılar ama neyse..

  hava filtresinin takıldığı pimler kendi kendine gevşemesi ve titreşimden dolayı pimin dipten kırılması yada içinin yalama olması. üstelik hiçbir servisin kırılan bu pimi çıkartmaması bu şekilde çalışan motorun üst kısmındaki borulara plastik filtre kutusunun zarar vermesi..

  pompa ve vakum bağlantısının inanılmaz derecede zayıf ve hatalı alüminyumdan dökülmesi. özellikle vakumun altındaki civata kısa tuttuğundan ya alüminyumku kökünden kırıyor yada dişleri yalama oluyor. maalesefki et payıda çok düşük. pompadada aynı sorun mevzuu bahis.

  motorun arkasındaki akis bağlantı civatalarının burçlar nedeniyle normalden kısa tutması bu yüzden 1-2 kez akis sök taktan sonra burçlu olanların yuvasının dişleri bozuluyor.

  ısıtma bujileri tam bir mongol tasarımı. m8 ısıtma bujileri nedendir bilinmez en çok bu motorda kaynama yapıyor. ısıtma bujisi 100.000 i geçipte el ile sökülebilen buji görmedim ben multijette. kesinlikle kırılır. kapak sökülüp oksijen ile ısıtmadan götünü yırtsan çıkmaz aga. öyle bir teknoloji işte.

  manifolt civatalarının kendi kendine kesilmesi. bu pek çok motorda çok uzun zamanda olsada multijetler de anormal fazla oluyor. evet evet ya en soldaki yada en sağdaki civata kendi kendine gevşiyor ve kesiliyor. sonra manifolt sıcak havayı dışarı kaçırmaya başlıyor. zamanla diğer civatalarda devamlı sıcak soğuk havadan kesilme yapıyor. ve işin kötü tarafı sıcak hava kaçakdan dolayı turbo basıncını düşüyor. yani çekiş feci düşüyor.

  bu arabada turbo sökecende turbo civatası kopmayacak. imkanı yok. kesin ama kesin turbonun üstündeki hani o 3 civatadan biri kesinlikle kopar. neyseki onu çıkartmak oksijenle bir nebze daha basit.

  enjektörleri tutan civatalar tam bir mongol icadı. birtek multijerlerde böyle bir saçmalık var. bir adet m8 saplama iki enjektörü ve üst kapağı orta kapağa sıkıyor. bir m8 civataya 3 iş. allah akıl fikir versin. artı bu saplamadada sökerken sarma yapma olayı çok fazla oluyor. zaten allahlık m8 civata sarmadan dolayı kopuyor. bunuda her babayiğit üstünde çıkaramaz.

  saç karteri motora bağlayan 13 civata yuvasının 1-2 sıkmadan sonra yalama olması. ki berbat bir durum. hele bide katalizörün ayağının altınındaki yalama olduysa ayvayı yedin.

  konik karter tapasının kafasındaki alyen yuva 7-9 sıkmadan sonra bozuluyor. bu araçlarda tapa değiştirme gibi birşey olmadığından keski çekiç allah ne verdiyse tapayı sökmeye çalışılıyor ki hiç hoşbirşey değil.

  hava filtresinin takıldığı 3 civata 2-3 kereden sonra yerleri bozuluyor. saç vidası takmak lazım. bu çok komik bir durum.

  ilginç olan bunların hiçbirinin opelin multijetinde olmaması. ama tofaşlarda gırlan. nasıl bu motor yılın motoru falan seçiliyor anlamak güç.
 • bunun 1248cc olup 1.3multijet olarak geçen versiyonu muhtemelen dünyanın en çok satan dizel motoru..

  bu motoru kullanan modeller ise..

  fiat 500
  fiat 500c
  fiat 500l
  fiat 500x
  fiat panda
  fiat palio
  fiat albea
  fiat punto
  fiat linea
  fiat idea
  fiat egea
  fiat fiorino
  fiat doblo

  opel adam
  opel corsa
  opel meriva
  opel astra
  opel combo

  lancia ypsilon
  lancia musa

  alfa romeo mito

  vs..

  |._||_q
 • gm ile fiat'ın isuzu'ya ürettirdiği motor. 1.000.000 kilometrede bir veya iki kez motor yapılan taksi fiat albea'lar tesadüf değildir.
 • 10.000km bakımları 70 tl . (50tl mobil 5-40 yağ. 10tl orjinal opar yağ filtresi. 10tl yağ değişim ücreti)
  20.000km bakımları 125tl tutuyor. (orjinal opar hava + mazot + polen + yağ filtresinin bulunduğu kitin fiyatı 45 tl. bakım işçiliği 30 tl. yağ mobil 5-40 50tl.)

  orjinal parça kullanarak bakım maliyeti hesabında rakiplerine oranla felaket ucuz diyebiliriz.
 • orta sınıf binek araçların dizel motorlarda motor cc büyüklüğü ve beygir gücü ile orantılı olarak bana göre en yüksek tork değerlere ulaşan fiat'in multijet motorudur.örnek vermek gerekirse 1.6 16v 105 hp'lik bir mutijet motor 290 nm tork üretirken aynı sınıfta renault'un 1.5 dci 110 hp'lik dizel motor 250 nm tork üretebiliyor.aynı dizel motor katagorisinde volkswagen1.6 16v 110 hp'lik motorda o da 250 nm tork üretiyor.