• nedense ben en çok you gon' learn şarkısını beğendim. albümün geri kalanı da gayet iyi gideri var.

ama ben nakaratları daha akılda kalan şarkıları daha çok seviyorum galiba.
  • yeni dinledim albümü. kısaca olmuş albümdür, doktorun varlığı doğrudan hissediliyor. eğer üşenmezsem detaylı kritik yazmayı planlıyorum.
  • gerçek rap işte bu. damarlarımdan rap akıyor şuan. #rapgod
  • eminem'in phresher ile başlayan ilginç tercihlerine young m.a ve merhum juice wrld ile tam gaz devam ettiğini gösteren albümü. kendisinin on birinci stüdyo albümü oldu bu.

kendisinin de belirttiği gibi alfred hitchcock'tan esinlenilen albümde toplam yirmi parça var. iki intro ve bir outro içerdiği için çalışma ikili albüm şeklinde yorumlanıyor. zaten iki adet cover'ı var; biri şu, öteki de bu. üstadın zamanındaki cover'ını da şöyle vereyim.

albümdeki konuk sanatçılar young m.a, royce da 5 9, white gold, ed sheeran, juice wrld, skylar grey, black thought, q-tip, denaun*, anderson paak, don toliver, kxng crooked* ve joell ortiz olurken prodüksiyonda ise dr. dre, mark batson, tim suby, luis resto, d. a. got that dope olarak da bildiğimiz d.a. doman, the alchemist, dem jointz, dawaun parker, ricky racks, andre brissett gibi isimler yer almış.

uncommodating ve godzilla'yı bir kenara bırakacak olursak albümün ikinci kısmı bir tık daha iyi gibi. iyi verselerini juice wrld ve young m.a ortaklıklarında kullanması da farklı bir tercih kralın, chloraseptic'te de böyle yapmıştı.

ilk intro premonition bir önceki çalışmaları için bir açıklama niteliğinde. "tamam tay keith ile çalıştım da sor bir niye çalıştım" ya da "tech n9ne, jay-z dediysek de laf atmadık herhalde olm." minvalinde bir giriş diyebiliriz. ardından young m.a'in saweetie-quavo kelime oyunlu verse'ü ile uncommodating geliyor. eminem de thanos, apeshit, john wayne gacy, saddam hussein derken yine referans şova devam ediyor. buradaki chorus'unun da verse'ünün de gideri var bence.

you gon learn, royce da 5 9'a rağmen pek çekmedi beni. ardından alfred hitchcock'un skit'i geliyor, akabinde de artık alışık olduğumuz ed sheeran ortaklığı. d12 şekli yapıp geçmiş, d.a. doman'in beat'i de hiç fena olmamış halbuki.

in too deep, klip çekilen darkness, skylar grey içeren leaving heaven ve black thought'lu son parça yah yah ile albümün ilk bölümü bitiyor. tabii arada juice wrld ortaklığı godzilla da var. stephen paddock ve las vegas saldırısı temalı darkness'a zaten klip çekmiş kendisi, bu parçada the sound of silence sample'ı var ayrıca. yah yah beklentileri tam olarak karşılamasa da godzilla'daki verse sonu fena reyizin. parçanın üçüncü verse'ünün son otuz saniyesinde tam 228 kelime söylemiş kral, bu da saniyede 7.6 kelimeye denk geliyor. rap god'daki efsane verse'ünde bu sayı saniyede 6.46 imiş, oradan hesap edin. tanrı-godzilla benzetmelerinden gidiyoruz bakalım, sırada ne var acaba?

ikinci kısım bir intro ve muhtemelen bir miktar kurmaca olup çarpık aile ilişkilerini anlatan stepdad ile başlıyor. gerek altyapı, gerek tarz derken eminem'e bu albümde en yakıştırdığım parça bu oldu. kamikaze'de de stepping stone fanı olduğumdan epey sardı beni bu çalışma. akabinde gelen marsh'taki nakaratta kullandığı autotune filtresi lil reflü'yü hatırlattı bana, allah affetsin lol. bundan sonraki never love again adlı parça dr. dre prodüksiyonlu, beat'i garip biraz ama beğendim ben açıkçası.

ne kadar psikopat olduğunu anlatan little engine, idare eder durumda olan anderson paak ortaklığı lock it up, ricky racks prodüksiyonlu farewell gibi parçalar öyle ya da böyle filler. hatta üzülerek söylemek gerekirse albümün çoğunluğu filler ama sineye çekiyoruz ne yapalım.

joell ortiz, kxng crooked gibi isimleri topladığı i will vaat ettiği şeyi pek vermiyor. zaten bu çalışmada royce da 5 9 içeren çalışmalar üzerinde çok uğraşılmamış gibi geldi bana, üzücü olay. yine d.a. doman işi no regrets'ta da travis scott'ın yancısı don toliver yer alıyor. her albümde kullanıyor bu formülü zaten em, o yüzden pek de şaşırtmadı beni bu seçimi.

albüm outro'su olarak da tahmin edileceği üzere alfred hitchcock'ın the hour of parting outro'su seçilen çalışmayı yine wtf release şeklinde tabir edersek yanlış olmaz sanırım. dönüp bakıldığında revival gibi bir iş olmuş diyebiliriz harbiden. artıları eksileri var tabii ki ama öyle aşırı bir fark olmadığını düşünüyorum ben iki albüm arasında. öyle çok sükse yapacak bir iş beklemiyoruz zaten ne zamandır, ama tabii ki işin içinde em olunca dinleniyor her türlü. arada açılıp dinlenir, çok da kurcalamamak lazım.
  • tüm albümü baştan sonra 2 kez dinledikten sonra, tekrar ve defalarca dinlemek istediğim şarkılar: stepdad, godzilla ve leaving heaven oldu. özellikle stepdad albümün en iyi şarkısı olabilir.
  • çok çok iyi lan şarkılar
    ayıp olmasın diye tanım: eminem'in yeni habersiz piyasaya sürdüğü efsane albümüdür.
  • kardeşimle spotify'da görünce şok olup dinlemeye başladığımız eminem albümü. hiç beklemiyorduk habersizce çat diye yapıştırdı albümü canım benim. trump'a diss göremediğim için üzüldüm ama harika albüm olmuş.
  • sabah kalktım. biraz twitter’a göz attım herkes eminem’in tuhaf bir fotoğrafını paylaşıyordu. herhalde gene twit filan attı millet onun üzerinden goy goy yapıyor diye düşündüm. sonra buraya girdim ve millet albümü yayınladığını yazıyor. dedim yok artık… ama evet gerçekti. albüme çıkarma şekline laf etmeyin diyenler olmuş ama herif amerika’da ki kitlesini, rap dinleyicilerini gece uyutmadı, bize de akşam olmadı bugün. birde oradan bakın olaya… bir de 20 şarkılık albüm yapmış. tabi yeni nesil rapperlar gibi 6-8 şarkılık lp yayınlayıp millete albüm diye itelemek olmazdı. bu sefer dre’yi, luis resto’yu ve kendisini işin prodüksiyon kısmına daha çok dahil etmiş.

albüm güzel bir intro ile başliyor. sanki em hepimizin sesini duymuş ve ‘’alin lan sizi mi kiracağim deyip luis resto ve dr. dre’yi kadroya dahil etmiş ve güzel bir intro ortaya çıkmış.

unaccommodating’i son verse dışında beğenmedim ama beğenenler olur. nitekim young ma'i uyutmamış. lolhttps://twitter.com/…nfo/status/1218174594504245248

you gon’ learn’ün sağlam şarkı olacağını ve albümün bangerlarından olacağını ön görmüştüm ama bu bambaşka bir seviye. beat, formunun uzun süredir zirvesinde olan royce’un girişi, eminem’in verse’ü her şey mükemmel.

those kinda nights ise fena şarkı değil. yani en azından revival’daki ed sheeran düetinden daha sağlam. eminem bizi 2000’lerin başında yaptığı itliklere götürmüş keşke şarkıda 50 cent, d12 filanda olsaydı…

gelelim albümün 2. bangerı godzilla’ya… ben you gon’ learn kadar sevmedim bunu ama eminim insanlar sevecektir. tabi em şarkının son 30 saniyesinde show yapmış bildiğin.

darkness ise albümün ilk single’ı… şarkının isminden, sözlerinden, beat’ine kadar herkes kendini anlatıyor diye düşünürken stephen paddock perfpektifi giriyor ve müthiş bir iş ortaya çıkıyor. sıradan bir şarkı gibi başlıyor ama gittikçe büyüyor.

leaving heaven, southpaw’a yaptığı soundtracklerden biri gibi yani olmasa da olurmuş. ama skylar grey olmadan albüm olur mu ?

ya ya… bu kadroyu sırf bizim için topladın değil mi ? özellikle black thought’un verse’ü mükemmel aynı şekilde q tip’de harika nakarat okumuş. hayır madem bu şekil şarkılar yapabiliyorsun ne diye revival ile filan uğraştın ?

stepdad insanların yıllardır beklediği şeylerden biriydi. alchemist beat’i üzerinde eminem verse’ü… nitekim beklediğimize değmiş. hea ikisininde zirvede olduğu dönemde böyle bir iş birliği olsa nasıl olurdu insan merak ediyor tabi.

marsh günümüz rapperlarını taklit ettiği enteresan bir şarkı olmuş.

never love again’de nakarat ve beat değişimi güzel olmuş.

lock it up’da albümde ki güzel şarkılardan. anderson .paak’ın performansının bunda etkisi büyük tabi. dinlenirliği en yüksek şarkılardan biri olmuş…

farewell, albümde ki aşk hayatını anlattığı şarkılar arasında en dinlenilebilir olanı olmuş.

no regrets albümde en çok şaşırdığım noktalardan biri oldu. diğeri juice wrld düetiydi zaten. ikisi de güzeldi. takdir edersiniz ki, iki isimde eminem ile normalde yanyana gelecek insanlar değil ama şaşırtıcı şekilde güzel şarkılar olmuş ikiside… ya da ben mi değişiyorum. yakında bad and boujee, it’s lit diye ortalıkta dolaşmayız dimi ?

son olarak slaughterhouse’u tekrar birleştirtiği i will ile kapanışı yapmış. sadece joe budden yok ekipten. sebebini tahmin etmesi zor değil. joe boş boş konuşmasından dolayı bu şarkıda yok. hea keşke olsaydı. çünkü iyi rapperdır. slaughterhouse zaten teker teker baktığımızda her üyesi sağlam grup ama nasıl yıldızlarla dolu birlikte iş yapamıyorsa onlarında sıkıntısı bu. hepsi çok iyi ama tamamlayıcı değiller… bu şarkıda öyle bir durum söz konusu değil tabi. gayet sağlam bir iş olmuş.

kapanışta kullandığı skit’de güzel bu arada if you haven't been murdered, better luck next time (eğer şimdi ölmediysen şansını bir daha dene) tabi daha güzellerini gördük o ayrı konu…

arabada dinlenecekler: those kinda nights, godzilla,no regrets
    kulaklıkta dinlenecekler: stepdad, ya ya, darkness,
    kişisel favoriler: you gon’ learn, premonition, i will, ya ya
  • başıma bi şey gelmeyecekse beğenmediğim albümdür.

eminem'in müziğini çok severim. pop-rap ile popüler kültüre selam verdiği love the way you lie ve the monster'ı bile çok sevmiştim. ama bu albüm olmuş mu slim shady?

ilk parçada, bir kadının öldürülmesi ve gömülmesi işleniyor. ikinci parçamız unaccommodating'de 23 mayıs 2017 manchester arena'da patlama olayından ilham alan em, “but i'm contemplating yelling ‘bombs away’ on the game / like i'm outside of an ariana grande concert waiting.” diyerek kendisini ariana grande konserinden sonra bu felaketi yaşatmış katille karşılaştırıyor.

rap'in doğası bu tamam, vahşete çağrı, bi saldırganlık bi nefret kusma hali sürekli. anlıyorum. eminem de iyi yapıyor bunu 20 senedir. ama, darkness klibinin sonundaki “when will this end? when enough people care.” demeyi eminem hak ediyor mu? emin değilim. biraz samimiyetsiz buldum tavrı.
  • uzun süre sonra ağız dolusu; “ulan ne albüm olmuş bee” diyebildiğim bir yaratım. (bkz: you gon' learn) ve (bkz: leaving heaven) en çok beğendiklerim oldu. yapmışsın yine be (bkz: slim shady).
hesabın var mı? giriş yap