şükela:  tümü | bugün
 • kendisi kültür bakanlığı bünyesinde, istanbul tarihi türk müziği topluluğunda neyzen olarak görev yapmaktadır. aynı zamanda bestekardır. çok sayıda bestesi bulunmaktadır.

  hakan hocamız sanatta zirve olduğu gibi kişiliği ve irfanıyla da zirve bir insandır. yıllardır farklı mekanlarda(bunlardan en önemlisi boğaziçi üniversitesidir.) ney dersi vermektedir. bildiğim kadarıyla çoğu da ücretsizdir. birçok gence türk müziğini ve tasavvuf kültürünü tekke kültürünü sevdirmiştir. bunları anlatırken naif, mütevazı ve samimi üslubuyla kendisine hayran olursunuz ve anlattığı şeylerin kendisinde tecelli ettiğini görmek de daha bir tesirli olur. hocam hakkında ne söylesem az kalır. kelimelerim ona olan muhabbettimi ve kendisinin kıymetini tarif etmeğe kiyafetsiz kalıyor.

  hakan hocam, evvela sohbetinden ve irfanından istifade edilmesi gereken bir insandır. bu nedenle youtube üzerinden veya başka platformlardan sohbetlerinin dinlenmesini şiddetle tavsiye ederim.

  hakan hocam, aynı zamanda çok önemli bir bestekardır. birçok bestesi bulunmakla beraber hepsi birbirinden güzel ve sanatlıdır. bu pencereden bakınca da hocamın sanatkar tarafından da çokça istifade etmekteyiz ve etmelyiz. google üzerinden hem notalara hem de icralara ulaşabilirsiniz. buraya hangi birini koyacağımı bilmediğim için paylaşmıyorum.

  kendisi ayrıca büyük üstadlardan maddi manevi istifade etmiştir ve ders almıştır. bunların başında bekir sıtkı sezgin üstadımızdır. kendisinden konservatuar yıllarında ders almış ve ona olan muhabbetini sürekli anlatmaktadır.

  hocam aynı zamanda toplulukta yıllarca ahmet özhan üstadımızla çalışmıştır. birlikte dünyayı dolaşmışlar ve türk müziğini dünyanın dört bir tarafına birlikte ulaştırmışlardır.

  tabii ki ilim ve irfan anlamında, hatta her anlamda ömrünü ömer tuğrul inançer büyüğümüzle birlikte hizmete adamıştır. allah onlardan razı olsun.

  hocamız hakkında ne söylesem az gelir. onu tanıyın. fırsat bulursanız elini öpün, sohbetinden istifade edin.

  not: hocamız için (bkz: hakan alvan) başlığı açılmış. tam ismi bu şekildedir. o başlığın da buraya taşınmasını rica ediyorum.

  1991 yılından beri çalıştığı istanbul tarihi türk müziği topluluğunun internet sayfasında kendisi hakkında kısa bir biyografi var. aynen paylaşıyorum: link

  --- spoiler ---

  1970 yılında sakarya’da doğan hakan alvan müzik eğitimini sakarya belediye konservetuarında tamamladı. bu okulda,bekir sıtkı sezgin, neyzen ümit gürelman ve haydar sanal gibi hocalardan ders aldı. mustafa hakan alvan, daha sonra istanbul üniversitesi konservatuarı’nda, trt istanbul radyosu’nda neyzen olarak görev yaptı. sanatçı 1991’de tc. kültür ve turizm bakanlığı istanbul tarihi türk müziği topluluğu’na girdi. bu toplulukta tasavvuf müziğinin önemli isimlerinden ahmet özhan’la çalışmaya başladı.

  daha sonra,tasavvuf müziği alanında beste çalışmalarına başladı. bu alanda klasik ve postmodern eserler meydana getirdi. bunlar arasında, manisalı ahmet şemseddin marmaravî’nin “câmiü’l-esrâr” adlı mesnevisinden “hikmet” ve mevlevi şairlerin şiirlerinden oluşan “nev niyâz” adlı kompozisyonları ilgi çekti.

  tasavvuf müziği sahasında yüzü aşkın eseri bulunan alvan, halen kültür ve turizm bakanlığı istanbul tarihi türk müziği topluluğu’nda ney sanatçısı olarak görev yapmaktadır ve bu toplulukla birlikte dünyanın bir çok ülkesinde konser vermiştir. sanatçı boğaziçi üniversitesi türk müziği kulübü yanında tasavvuf müziği vakfı gibi sivil toplum kurumlarında verdiği ney dersleriyle gençlere bu kültürü aktarmaya çalışmaktadır.
  --- spoiler ---