24 entry daha
  • ekurisi olan mehmet ocal gibi askeri bir altyapidan gelerek bir sekilde st micheli kendisine yer bellemis, sert cehresinin altinda aslinda son derece iyi bir kalp tasiyan, ogrencilerini ve okulunu ne de olsa seven bir egitmendi kendisi. meshur cumleleri, kaliplari o kadar sevilmistir ki 99 mezunlari yilliklarinda sadece nazim aslan quote ve hikayelerinden olusan bir sayfa hazirlamis, ve en onemlisi de bu sayfayi dalga gecmek icin degil, saygi duyduklari ve gelecekteki ogrencileri karakterini paylasmak icin yapmislardir.

halden o kadar iyi anlardi ki, oss nin yaklastigi son aylarda artan lise son deliliklerine goz yummus, hatta bir noktada unofficial olsa da hocalara "oss ye bir ay kala lise sonlardan kimseyi disipline yollayamazsiniz, yasakliyorum" demisligi bilinir.

lise siniflarina takviyeli fransizca derslerine girerdi; daha cok ceviri amacli derslerdi bunlar ve ders suresinin yarisinda konusunu orneklerini isler, sonra cocuklari birakirdi ki sinavlarina oss ye calissinlar, basarili olsunlar. ogrettigi derse bagli olarak bazilari aysegul serisini turkceye cevirenin o oldugunu, bazilari ise cin alinin gercek yaraticisi oldugunu okul koridorlarinda anlatirdi. her ne kadar kizgin gordugunuzde dibiniz dusse bile, aslinda gozlerinin ici gulerdi, ama tam siritamazdi kendisi.

mezun oldugumdan sonraki sene bir sekilde saglik problemleri ve benzeri entrikalar yuzunden iznur ve fr mudur guicheteau tarafindan ayagi kaydirilmis, iznur onun pozisyonuna getirilmis. buna itafen o seneki lise sonlar bahcedeki "tribun" olarak bilinen merdivenlere dolusup saatler boyunca iznuru "....mis bulent!" nidalariyla bildiginiz taunt etmis, hatta bazi ogrenciler nazimi telefonla arayarak bu haykirislari kendisine dinletmistir.

birkac ay once ogrendim ki vefat etmis, gercekten cok uzuldum. ortaokul ve lise donemimin en renkli simasi, kendisi asla kabul etmese bile ilginc bir insan modeliydi benim icin. isin ironik kismi da su: yaklasik 10 senedir amerikada yasiyorum ve halen evimde onunde nazim'in yillik icin cekilen resmi arkasinda ise bir ampul ve ustunde "izindeyiz" yazan, lise son sinifta prototip olarak yaptirdigimiz bir tshirtum var, belki dunyada nazim in yuzunu tasiyan ilk ve tek tshirt. ama cidden de oyle, izindeyiz...
3 entry daha
hesabın var mı? giriş yap