• e3 konferansında duyurulan oyun. bu sefer baya iddialı konuştular.

2 senedir üzerinde çalışmaları, sokak basketbolunun eklenmesi gibi heyecanlandıran açıklamalar yaptılar ama oyunun yine cacık olacağı kesin gibi bir şey.
  • demosu görücüye çıkmış. tüm platformlarda indirilebiliyor sanırım.

demoda oyuncu kariyerine kısa bir giriş yapılıyor. ilk izlenim itibariyle ea sports'un bu modu biraz daha detaylandırdığını ve parlatmaya çalıştığını söyleyebilirim. altta bir hikaye var ama 2k kadar derin bir sunum yok.

takım basketbolunu görmek için ise tek fırsat açılıştaki kısa karşılaşma.

oyunda bariz bir ilerleme var. ama bu görüntüsüyle 2k karşısında yine parlak bir sonuç alamaz gibi görünüyor. pes'in fifa karşısında düştüğü durumu nba live da 2k karşısında yaşayacaktır doğal olarak.

biraz daha oynadıktan sonra gelen edit: oyun fiziği biraz gelişmiş olabilir ama hala çok kötü. oyuncular aşırı hantal, gerçek dışı hareketler görmek ise bir o kadar kolay. sahadaki mücadeleyi hissetmek zor. "acaba bu sene bir şans versem mi?" diye düşünüyordum ama demosuyla aklımı çelemedi.

nba live 18'i baz alarak yaptığım karşılaştırma pes'e ayıp olmuş resmen. bence onun bile elle tutulur ve keyif veren yanları var.
  • 2k serisinin git gide cepten yediği, aynı bokun laciverdi oyunlar çıkardığı son 2-3 seneyi düşünürsek şimdilik sağlam bir rekabete girecekmiş gibi durmasa da alternatif olarak tercih edilebilir bir oyun olabilir.

aklım almıyor zaten fifa'daki, madden'daki oyun motorunu her yıl kusursuza yaklaştıran ea sports'un yılların nba live'ını bir türlü adam edememiş olmasına.

demo için konuşacak olursam tartışmasız son yılların en iyi nba live'ı ama epey de eksik. rucker park, dyckman park ve venice beach'te yarattıkları atmosfer şimdilik 2k'e çalım atabilecekleri tek nokta olabilir. havayı gerçekten hissettiriyor atmosferi baya beğendim. the one modunda yarattığınız karakterin şut stilini ayarlama şansı verilmediği için direk basic kamil şutuyla başlamak biraz sıkıntılı. tıpkı nba live 2004 oynarmış gibi patır kütür blok yedim şahsen şut atarken. contested shot işini geliştirmeleri gerekli.

trait adı altında oyuncu özelliği tarzı bir şey de getirmişler dunk, corner three, steal vs vs oyuncu hangi alanda öne çıksın istiyorsanız seçebiliyorsunuz. ilk bir kaç maçın ardından dunk trait'i gelmesiyle bir maç önce turnike atan adam oldu mu sana vince carter'ın gençliği .. ana bacı vurdum abuk sabuk smaçları. gora'da karışık kaset yükleten arif ışık olduk bir anda.

2k'e nazaran kesinlikle daha arcade bir havası var ve bu fena olmayabilir. aynı tipte bir oyunla fark yaratmaları zor olabilirdi. fiyatının uygun olduğu bir dönem tercih edilebilir. yılların hatırına az çok demeyelim bu rekabeti körüklemek için ilk göz ağrımız nba live'a destek çıkalım ..
  • geçen sene 2k17'de yaşadığım pre-order sıkıntılarından sonra bu sene basketbol oyunu almayı düşünmüyordum. xbox'ta gelen büyük indirimde fifa+nba live 170tl'lik paket teklifi, xbox kardeşimin de beğenisiyle aldık. yoksa sadece fifa'yı 160 tl'ye alacaktım.

oyunu cuma-pazar aralığında 3 gün oynadım. oyunun artıları da var eksileri de var. ea müziklerdeki kalitesini göstermiş. 2k serisi son yıllarda müzikler konusunda son sevemiyordum. menülerde gezerken, müzikler rahatsız etmedi, aksine kendini sevdirdi.

diğer yandan menüler, 2k'ya göre biraz daha karışık. istediğin şeyleri kolayca ulaşamayabiliyorsun ama devre arası ve maç sonu verdiği detaylar da 2k'dan iyi.

mantık olarak 2k ile karşılaştırılmazsa ve oyun olarak alışılırsa bence oyunun gideri var, fakat daha gidecek çok yolu var.

şut atarken, contest gelirse yeşilin gitmesi güzel olmuş ama boştayken bile şuta bakmak zorunda kalıyorsun. şut stillerine alışmak biraz zaman alacak.

görsel de 2k havada karada parçalar ama animasyonlarda ea kendince fark yaratmış.

oynadıkça daha elbette yazarım ama ön yargı ile yaklaşılmazsa live'ın oynanabilirliği mevcut.
  • su an ps store'da 30 tl oyun.

30 tl bir oyun icin hic de yuksek bir rakam degil ama 2k serisi ile arasindaki fark ciddiyse bos yere gitmis bir 30 tl olur o da ayri mevzu.

ote yandan 2k18 almadim zira pay-to-win olayini protesto ediyorum. bir oyunda standart mac haric her sey mi parali olur?!?
  • kesinlikle hakkı yenen bir oyun. son yıllarda her şeyde olduğu gibi bu oyunla ilgili de sosyal medyada algı yönlendirmesi var, çok kötü olduğuyla ilgili. ps4’üm de hem 2k var hem de live var. samimi diyorum daha çok zevk alıyorum bu oyundan. 2k oynanırlık açısından daha gerçekçi, ama live daha zevkli, daha arcade denebilir. nba live 2000’den beri nba oyunu oynayan biriyim bu arada ve bu oyun kesinlikle çöp değil. 2k’dan iyi midir, onu diyemem ama kesinlikle şansı hakeder.
  • 1 aydır oynadığım fakat hâlâ arkadaşlarımla psn üzerinden versus atıp atamayacağımı çözemediğim oyun.
  • yıllardır nba live oynamıyordum 2003 2004 civarıydı sanırım en son. brent barry'nin 3'lük kaçırmadığı oyunlara tekabül ediyor * o zamandan beri ara sıra 2k serisini oynarım. geçen indirimde gördüm bu oyunu**, 2k18'de çok kötü yorumlar almışken bir şans vereyim dedim. arkadaş baya baya güzel bu oyun, animasyonlar olsun oyuncu hareketleri olsun, bence geçen seneki 2k oyunundan daha bile gerçekçi. indirim bitmeden alın derim ben.
  • mobil uygulaması gayet güzel ve beleş olan oyundur. nba severler bir denesin derim.
  • sadece kendi fikrinin doğru olduğunu zanneden ve insanları ya öyledir ya böyledir diye itham eden malların evrenin her yerinde olduğunu görmemizi sağlamış oyun.

bir şeyi de en iyi siz bilmeyin artık ya. bir durun insanlar bir nefes alsın, adam beğenmiş, tavsiye etmiş. bir sus amk, bir sus!
hesabın var mı? giriş yap