23 entry daha
  • adetullahtandır, ilk tur tahminlerimizi yapalım:

san antonio spurs 4 - 1 dallas mavericks : dallas zaten hiçbir maçı savunmasıyla alamaz da, bir maça denk gelir deli atar diye pay veriyorum.

oklahoma city thunder 2 - 4 memphis grizzlies : aslında durant, westbrook faktörleriyle thunder tabi ki favori ancak memphis de şampiyonluk seviyesinde savunma yapan ve bazı yönlerden thunder'a çok ters gelebilecek çok zor bir takım. grizzlies ilk turda aşağıdan gelen takımlar içerisinde açık ara en baş belası olanı (bogut sakatlanmasa warriors da öyleydi). şöyle bir durum var, memphis yaklaşık yarım sezondur zaten treni yakalayacam diye playoff atmosferinde oynuyor -ki bu dönemde en yüksek galibiyet yüzdelerinden birine sahipler-, thunder ise öncesinden çok iyi geliyordu ancak son haftaları iyice boşladı. oklahoma ısınana kadar, formda memphis işi bitirir mi diye düşünmüyor da değilim. bu yüzden sürprize gidiyorum..
    öte yandan thunder nba şampiyonu da olabilir, ancak şampiyon olsa/olmasa eğer bir seriyi kaybedecekse en yüksek şansı buraya veriyorum, yoksa buradan çıktıktan sonra sırasıyla gelmesi muhtemel clippers, spurs, heat-pacers'ın her birine karşı onları daha net favori göstereceğim (scott brooks'a rağmen)

los angeles clippers 4 - 1 golden state warriors: bogut sakatlanmasa 6 maçta gsw diyecektim ama şimdi böyle olunca, tadının yarısı kaçtı eşleşmenin. gönlüm warriors ile olsa da clippers'ın çok ağır bastığını görmek gerek. yine de paul-curry eşleşmesi hatırına bütün seri izlenmeli bence ;)

houston rockets 4 - 3 portland trail blazers : rockets'a da nedense hiç güvenemiyorum psikolojik sebeplerden, her maç kendilerini sıkacaklarını bilsem 4 en fazla beş maçta da bitebilir seri, ya da iyice gevşek giderlerse tam tersi de olabilir..

indiana pacers 4 - 1 atlanta hawks : atlanta'ya çokça sempati ve saygı duyuyorum ama playofflarda pacers'ın ligin son dönemlerindeki kadar savruk olacağını düşünmüyorum ve onların yarım kapasitesi bile hawks'a fazla gelecektir. (edit: yeniden düşündüm de atlanta'nın şutör uzunları pacers uzunlarının savunmadaki dengesini bozacaktır. bi de hawks'ın çok pas yapan, boş şutu arayan (ve bulan) bir takım olduğunu düşününce yüzdeli şut attıkları zamanlarda -pacers hücumu da son zamanlarda hep gördüğümüz şekillerde tıkanırsa- maç veya maçlar kazanabilir. o yüzden 4-0 olan tahminimi 4-1'e göre güncellemek istiyorum. aslında ilk maçta indiana'nın oyun aklı ve ruhunu gördükten sonra daha sağlıklı tahmin yapmak mümkün olacaktır)

miami heat 4 - 0 charlotte bobcats : atlanta gibi charlotte'un da emeklerine saygım yüksek ancak bir vites arttıracak heat onların da dumanını attırır.

toronto raptors 2 - 4 brooklyn nets : tecrübe farkıyla nets!

chicago bulls 2 - 4 washington wizards : nasıl gelişeceğini çok merak ettiğim bir seri. biraz önce rockets için yazdığım psikolojik faktörler wizards için de geçerli. konsantre olur, bulls savunmasından -tabiri caizse- zaman zaman yiyecekleri dayaklardan sonra bile pes etmezlerse seriyi alırlar. aksi takdirde beşinci maç bulls bitirir. ipler wittman ile wizards'ın elinde ancak işleri hiç kolay değil..
  • takımların şampiyon oldukları takdirde kazanacakları şampiyonluk yüzüklerinin de ortaya çıktığı playofflar. bakmak isteyenler için:
    http://imgur.com/gallery/zu8hi
  • ilk turda 7 maça gidebilecek eşleşme sayısının 6 tane olduğu playofflardır. dallas biraz 2011 gibi oynarsa bu sayı 7ye çıkabilir. miami charlotte'ı süpürür, ama diğer eşleşmeler gerekirse tekrar tekrar izlenmelidir.
  • bende beklentilerimi yazayım;

1) ilk turda süpürme yaşanmayacak.buna en uygun seri miami- charlotte gibi görünse de ben burada lebrongillere güveniyorum, 3. maç kesin yayarlar.

2) en az iki seride saha dezavantajı olan takım turu geçecek.

3) 3 veya 4 seri 7. maça kalacak.
  • başlamasına sayılı saatler kalmıştır. ilk günün programı şöyle:

19.30 toronto raptors - brooklyn nets
    22.30 los angeles clippers - golden state warriors
    02.00 indiana pacers - atlanta hawks
    04.30 oklahoma city thunder - memphis grizzlies

d-smart'ın sözlükte pek popüler olmadığının farkındayım ama yine de not düşeyim toronto-brooklyn maçı nba tv'den, clippers-golden state maçı ise smart spor'dan yayınlanacak. imkanı olan izlesin. yoksa internetten rahat rahat izlersiniz zaten.
  • ben de tahminlerimi buraya not edeyim;

doğu:

(1)ind-(8)atl: bilinmesi gerekenler

- atlanta şuta dayalı bir basketbol oynuyor
    - atlanta normal sezonda doğu'da indiana'ya üstünlük kurabilmiş tek takım. maç başına 4 sayı fark ortalaması tutturmuşlar.
    - indiana ilk kez bir playoff'a underdog olarak değil candidate olarak giriyor ve nasıl tepki verecekleri belli değil. keza aynı şekilde paul george'da ilk kez playofflarda gözler onun üzerinde olarak ve büyük bir beklentiye karşı oynayacak.
    - hibbert'e karşı oynayacak pivotların dış şutu olması nedeniyle hibbert'in gömülemeyecek olması.

tahminler:
    - maçlar başa baş gider.
    - atlanta iyi şut soktuğu günlerde maçı alabilir.
    - indiana winner karakteri olduğuna dair mesaj verme kaygısıyla hareket eder.
    - 4-1 indiana alır. atlanta ekstra şut sokmaya devam ederse 2 hatta 3 galibiyet bile alabilir ama seriyi almaları çok zor.

(2)mia-(7)cha: bilinmesi gerekenler:

- miami'nin doğuda en rahat yendiği takım charlotte.
    - big 3 charlotte'a karşı miami forması ile 15-0 bir seriye imza atmış durumlar.
    - al jefferson %100 değil.

tahminler:

- miami son şampiyon olarak rakiplerinin iştahını kabartmadan işi bitirmek isteyecektir.
    - 4-0 miami alır. charlotte'nin 1'den fazla galibiyeti sürpriz olur.

(3)tor-(6)bkn: bilinmesi gerekenler:

- normal sezonda galibiyet sayıları 2-2, toplam skor 397-386 toronto lehine.
    - brooklyn playoff konusunda çok daha tecrübeli bir kadroya sahip (kadro kariyer playoff dakikaları 17000'e karşı 1600) ancak ev sahibi avantajı toronto'da.
    - 2014 playofflarının en muallak eşleşmesi olarak nitelendiriliyor.

tahminler:
    - ya brooklyn tecrübesini konuşturup 6. maçta kendi evinde seriyi 4-2 alır ya da kurabiye gibi dağılırlar. 4-1 gibi bir skorla toronto alır o zaman.
    - 7. maça gitmez bu seri.

(4)chi-(5)was : bilinmesi gerekenler:

- sezon içi karşılaşmalarda 2-1 washington'ın üstünlüğü var.
    - rose malumunuz sezonu kapattı.
    - washington'un kısaları chicago'nun da uzunları rakiplerine göre daha kaliteli isimlar

tahminler:

- tim reis koçluğunda chicago eğer wall ve beal'in penetrelerini durdurup, onları şuta zorlayabilirlerse chicago seriyi alır.
    - ribaunding çok kritik. ribaund savaşını kazananın seriyi alacağını düşünüyorum
    - son olarak skor vermek gerekirse 4-3 chicago

batı:

(1)sas-(8)dal: bilinmesi gerekenler:

- san antonio dallas ile yaptığı son 9 maçı da kazandı.
    - dallas ligin en çok sayı atan 2 takımından biri ama en az sayı yiyen 22. takım. yani atarak kazanmaya çalışıyorlar. san antonio ise ise dengeli hücum etmesine rağmen ligin en iyi savunma takımlarından biri.

tahminler:
    - tahmin açıdan belkide en rahat seri bu. 4-0 san antonio alır. 1 maç belki dirk reis koparabilirse koparır.

(2)okc-(7)mem: bilinmesi gerekenler:

- geçen sene memphis westbrook'suz oklohoma'yı playofflarda elemişti.
    - bu sene normal sezonda durum 3-1 oklohoma lehine.
    - gasol sakatlıktan döndü ve nispeten iyi durumda

tahminler:
    - her ne kadar okc'nin alacağını düşünsem de memphis özellikle uzunları ile bayağı bir problem çıkarabilir.
    - mike conley'in kendi aştığı her maç memphis galibiyete 1 adım daha yakın olacaktır.
    - 4-2 ya da 4-3 okc diyorum ama rakip memphis gibi takımken çok iddialı konuşmamak da fayda var.

(3)lac-(6)gsw: bilinmesi gerekenler:

- bogut sakat ve seriyi kaçırması bekleniyor
    - david lee ve iguodala da %100 değiller.

tahminlerim:

- chris paul önderliğinde deandre jordan ve blake griffin tarafından bol bol smaç ve alley-oop izleyeceğimiz ve 4-1 lac'in alacağı seridir bu.

(4)hou-(5)por: bilinmesi gerekenler

- ligin en çok sayı atan 5 takımından 2sinin mücadelesi
    - normal sezon 3-1 houston'ın üstünlüğü ile geçildi
    - all-star sonrası düşen ama son 1 hafta 10gündür tekrar yükselişe geçen bir portland grafiği var

tahminler:
    - howard'la eşleşebilecek kalibrede bir uzunu olmaması nedeniyle houston bir adım önde. aldridge ne kadar direnebilecek merak ediyorum. lakers'ın play-off dışı kalması ile kalbim portland'tan yana ama seriyi 4-2 houston'ın alacağını tahmin ediyorum.
  • tahminlerim;

ind 4-2 atl
    chi 4-2 was
    tor 2-4 bkn
    mia 4-0 cha

sas 4-1 dal
    hou4-2 por
    lac 4-2 gsw
    okc 4-1 mem

batı finali;

rockets-clippers

doğu finali