• balkanlardan kafkaslara, iran dan çin e, anadolu dan ortadoğuya kadar konuşulan bütün dillerin atası sayılan kürtçe yi neden öğrenmeliyiz ve faydaları nelerdir başlığı altında video çeken bir araştırmacının bizlere sorduğu sorudur. adam iran a gitmiş ve yazıları rahatlıkla tercüme etmiş. demekki kadim pers imparatorluğu bile dilini kürtçe den almış. kürtçe avrupa dil ailesine ait olduğu için, kürtçe bilen birisinin ingilizce, fransızca ve almancayı rahatlıkla öğrenebileceğini tesbit etmiş.
    https://youtu.be/2pnubfdzlqy
    bu videoda ise anadolu isminin kürtçe olduğunu, tarihte ilk yazılı notanın kürtlere ait olduğınu, hırvatların, gürcülerin, çeçenlerin kürt asıllı olduğunu tesbit etmiştir.
  • --- spoiler ---

...kürtçe bilen birisinin ingilizce, fransızca ve almanca' yı rahatlıkla öğrenebileceğini tesbit etmiş...
    --- spoiler ---

zaten bi türkçe'yi öğrenemiyorlar..
  • videodaki sevimsiz için (bkz: bedel boseli)

adam ırkçı olmak için bile fazla geri zekalı bari dalga geçelim diyorsun ama seviye o kadar yerin altında ki insanın siniri bozuluyor.
  • dünyanın en güzel dili olduğu için. resmen allah müzik dili olsun diye yaratmış. böyle fonetik bir dil daha duymadım. edebi eserlerini özelde de şiirlerini anlamak için , dengbeji dinleyince anlatılanları anlamak için bile olsa öğrenilir. ben öğrendim hâlâ da öğreniyorum misss
  • aynen aynen hatta lazlar da deniz görmüş kürtlerdir.
  • kürtçe konuşmak için
  • biraz önce kanalları gezerken trt şeş e denk geldim. iki tane adam evliya mezarı olan bi evin avlusuna giriyordu. allah'ım dedim mesaj mı veriyorsun?
  • öğrenmek zorunda değiliz,saygı duysak yeter.
  • -ne yapıyorsun?

-ne yapayım, oturmuşum kürtçe övüyorum kendime.
hesabın var mı? giriş yap