• milan kundera'nin kucukken sadece kapagini sevdigim romani.. filmi cevrilmi$ ve biseyin dayanilmaz hafifligi kliselerine konu olmu$tur..
  • filmi ve kitabi uyumlu nadir eserlerden.
  • of of ne şahane romandır.
    filmi de yapıldı. philip kaufman (bkz: quills) yönetti (1988), tomas rolünde dünyalar yakışıklısı daniel day lewis, sabina'da çok beğendiğim kadın oyunculardan uzun bacakları ve anlamlı gözleriyle lena olin vardı.
    tereza'yı ise karaktere cuk oturan tipiyle juliette binoche oynadı.
    uzun ama etkileyici bir iş çıktı.
  • kundera'ma kum doldu...boşaltmaya yürek gerek türküsünün, bestecisinin kitabı.
    (bkz: seni ben ellerin olasin diye mi sevdim)
  • melon şapka fenomeni. kadın erkek ilişkilerinden yola çıkarak hayatı muhteşem anlatmış yazarın kitabı. üşenmeden ikinci kez okuduğum roman. klişeden kaçan ama kendi içinde bir klişe olan sabina sevdiğimiz bir karakterdir. ki klişe olayına da çok güzel değinilmiştir bu romanda.
  • aykırılıgın cekiciligini kanıtlayan kitap..
  • insanların ilişkiler çerçevesinde yaşadıklarına dair harika gözlemler içeren kitap...
  • milan kunderanin insan iliskileri hakkindaki gozlemlerine hayran olmamak mumkun degil.ilk basta isteksizce elime alsam da(bkz: baskalarinin altini cizdigi kitabi okuyamamak) sonradan garip bir sekilde baglandim bu kitaba.terezanin ruyalari..sabinanin buyuk iki kisilik yatagi..buyukbabasinin melon sapkasi..terezanin her gece thomasin saclarindan yukselen baska bir kadinin vajina kokusu yuzunden uyuyamamasi..yer yer yazarin saptamalari o kadar etkiledi ki beni kendimi cirilciplak hissettim rahatsiz oldum.kitapta en icimi isitan varlik karanin sanirim.thomas once minik kopege tolstoy adini koymak ister ama kopek disidir.o zaman anna karanina olsun der tereza.thomasla tanistiklarinda o kitabi okumaktadir.sonunda kopegin adi karanin olur.rastlantilar, rastlantilarin hayatimizdaki rolu de var bu kitapta.thomas ve tereza tanistiklarinda radyoda calan sarki,thomasin oda numarasi ve terezanin isten cikma saati(6) ve ikisinin de kitap okumalari..
    kitapla film ortusuyor denebilir ama film bana biraz soguk geldi.daniel day lewisi sevmem belki o yuzden..ama juliette binoche tam bir tereza olmus.thomasla sevisirlerken cikardigi garip anirma gibi bagirislar dahil..
  • tereza'nın tomas'a yazdığı "terk/veda/gel yanıma" temalı mektubun içeriği, roman/filmin özetidir. "hayat benim için zor, senin içinse hafif. bu hafifliğe, özgürlüğe dayanamıyorum" der. özgürlük, dayanılması zor bir tema olarak önümüze konur. öyledir de. her sabah işe gitmek, otomatik görevleri yerine getirmek, ebeveynlere tabi, değerlere gönüllü olmak, her pazar akşamı ütü kokan evlerde cumartesi'den kalan tavuk pilavı yemek, geleneklere makul ve gönüllü boyun eğmek yeterince kolaya kaçmaktır, hayatın içinde. budur.
hesabın var mı? giriş yap