şükela:  tümü | bugün
  • bu topraklarda ya$ami$ hititli ta$ hatun.

(bkz: sumer dini)
  • iyi yürekli, kadim dost.
    ayrıca cengaverdir kendisi. çantasına saldıran kapkaççıya içindeki devi gösterip, çantasından asla vazgeçmeyen cesuryürek.
  • 2 aralık 2017 tarihinde süreyya operasında prömiyer yapacak olan ninatta operası mehmet ergüven tarafından sahneye hazırlanıyor. ekim ve kasım aylarında yeni bir opera ve bale sahnelemeyen idob umarım bize keyifli bir eser hazırlıyordur. eserşn diğer gösterim tarihleri ise 5-6-8 ve 9 aralık 2017 süreyya operası olarak belirlenmiş.
  • sanırım türk opera tarihinin, ilk operaya benzeyen opera eseri olmuş. nasıldı güzel miydi derseniz, emeğe saygı der susarım. gerçi bu kadar genç bir bestecinin, bana hitap etmese de böyle bir eser ortaya koyabilmesi olağanüstü bir durum. kırk yıllık bestekarların başka dünya gibi garipliklerinin çok ilerisinde.
    ek 1-a: o kadar da genç değilmiş, 40 yaşındaymış. sahnede daha genç görünüyordu.
  • operadan bahsedilmiş, rejisörden bahsedilmiş iyi hoş da besteciden bahsedilmemiş.

neden türk opera tarihinin en eli yüzü düzgün operası olduğunu merak edenler için ;

(bkz: evrim demirel)
  • bu akşam prömiyerini süreyya'da izlediğim türkçe opera. başta besteci evrim demirel olmak üzere tüm emeği geçenlerin eline sağlık. diğer türkçe operalara nazaran başarılı buldum. fakat hitit uygarlığında geçen bir hikayede karakterlerin niçin 20. yüzyıl kıyafetleri giydiğini ve sahnenin kenarındaki monitörün orada ne aradığını düşünmeden edemedim.
  • evrim demirel'in senelerce uğraştığı bu opera türk opera tarihinde elbette önemli bir yer alacaktır fakat benim eleştirilerim var.
    çağdaş operalar önü açık ve sorgulamaz şeylerden oluşabilir fakat opera formundan çıkmak ne kadar doğru? maalesef operada bazı şeyler oturmamış. sahne geçişleri bağlanamamış ve bu durum operadan ziyade skeçli operaya dönüşmüş*. sahne temaları ve motifler harika işlenmiş fakat developman süreci iyi işlenmemiş. bence bunun sebebi rejisör ve librettistten kaynaklanıyor. metin iyi işlenmemiş; ki bu işin %50'sini kapsar, besteci bu tür problemlerle karşılaşmış. librettistten ziyade(ahmet ümit) rejiye daha çok yüklenmek isterim, eminim ki ahmet ümit de pek hoşnut olmamıştır çünkü metinde büyük bir eksiklik söz konusu ve en önemli kısım işlenmemiş durumda. dikkatimi çeken diğer bir konu ise, operada projeksiyon cihazı ile ağlayan çocuk fotoğrafları, savaş aletleri, çiçek böcek fotoğrafları gösterildi. opera tarihinde olmaması gerek bir durum bu. bana o çocuğun fotoğrafını niye gösteriyorsun? o zaman bütün operayı fotoğraflarla anlat ve yeni bir akım başlatmış ol! fotoğraflardaki o çocukları, el bombası içindeki çiçekleri göstereceğine oynayacak adam; sahne-dekor tasarımı yapan adama da bu cisimleri yaptır.
    besteci operasını yazarken belli ki richard wagner ve igor stravinsky'den yararlanmış. hatta bir ara "stravinsky firebird mü çalıyorlar la bunlar?" diyesim geldi. bir bestecinin başka bir besteciden etkilenmesi kadar doğal bir şey yoktur. bu sebepten ötürü bir eleştirim yok. umarım bu tür operaların devamı gelir ve türk opera tarihi diğer çağdaş toplumlarda olduğu gibi önemli bir yere yerleşir.