aynı isimdeki diğer başlıklar:
  • haruki murakami'nin 1q84'ünün gönderme yaptığı roman.
  • george orwell'ın okurken delirebileceğinizi düşündürten ama hala herkesin merakla okumaya devam ettiği, olağanüstü roman.

çok ince detayları, günümüzde olacak/olmuş olayları, dünya düzenini ve makineleşmeyi de harika bir dil ile anlatmıştır.
  • lisedeyken bu kitabı orjinal dilinde ingilizce dersimizde okuyor ve analizini yapıyorduk. o zamanlar fena küfrediyordum, çünkü çok ağır bir dili vardı. fakat umarım ingilizce hocam, o ettiğim küfürlerin aynısını bana iade eder; çünkü öyle bir kitaptı ki bana harika bir genel kültür kattı ve gündelik yaşamımdaki bir çok olayda kitaptan kesitleri örneklendirebildiğimi gördüm.

şimdi ise herkese bu kitabı orjinal dilinde okumasını şiddetle tavsiye ediyorum. rip orwell..
  • ingilizce dilinde okumak isterseniz: `:http://www.george-orwell.org/1984`
    ingilizce sesli olarak dinlemek isterseniz: `:https://archive.org/…/george-orwell-1984-audio-book`
  • winston'ın annesiyle ilgili bir fikrimim olduğu kitap.

--- spoiler ---

bilirsiniz kitapta sürekli sisteme uyum sağlamayanlar çeşitli yollarla eziliyor, kişilikleri yok ediliyor. winston da annesinin gitmesinin sebebinin kendi olduğunu düşünüyor (kardeşinin payı olan çikolataya sarkıyor annesi yanlış bir hareket yapıyordu sanırsam). şimdi o'brien'ın işkence yaparken en son kısım dediği kısımda en büyük korkusuyla yüzleştirip winston'un eski halini yok ediyorlardı. belki de annesinin en büyük korkusu oğlunun da onlar gibi olmasıydı. bu yüzden de winston'u dış parti üyesi biri olarak yetiştirdiler. bir kısımda winston fahişenin biriyle birlikte oluyordu ve betimlerken hiç güzel olmadığından hatta yaşlı olduğundan bahsediyordu. hatta yarıda bırakıp çıkacakken izliyorlarsa yanlış bir görüntü çizerim ama bunu yapmak zaten yanlış diye düşünüyordu. bence bu bir nevi içgüdüydü. o fahişe de annesiydi.
    --- spoiler ---
  • bitirdikten sonra uzun süre kendinize gelememenize sebep olan george orwell romanı. her türlü sitenin, firmanın beni takip etmesine engel olmaya çalışmıştım bitirir bitirmez.
  • kitabı the wall albümü eşliğinde okursanız bir süre sonra bunalıma girmeniz kaçınılmaz.
  • en enteresan noktası seksin yasak olmasıdır.

ama temelde tüm insani duyguları yok etme çabası yatar.

makineleşmiş itaat toplumu yaratma hedefi konu alınır.

alttan alta der ki, "insani duygularınızı kaybederseniz özgürlüğünüzü de kaybedersiniz."

mutlaka okunması gereken kitap. olmadı filmi seyredilesi.
  • bu gün akşam haberlerinde abdullah gülün' ün kurucu listesinden çıkarılışını gördükten sonra tarihin nasıl değiştirilebileceği , arada gül' ün o malum sırıtarak gülmesi ile birlikte ''ben akp' nin kurucularındanım'' demesinin daha sonrasında bunun nasıl kanıtlanacağı beni derin düşüncelere sürükledi. kitabı raftan aldım ve bir iki bölümünü tekrar okudum. george orwell' in animal farm' ı da okunası kitaplardan.
  • okurken zevk veren, cümleler üstünde tek tek düşünülmesi gereken bir roman.

kindle ile okurken gerçekten o kadar not almışım ki, notları okumak kitabın yarısı kadar sürdü.
hesabın var mı? giriş yap